Thomas Bach az olimpiai fegyverszünetért szólalt fel az ENSZ közgyűlésén

Thomas Bach az olimpiai fegyverszünetért szólalt fel az ENSZ közgyűlésén

2017. 11. 15.
Megosztás


A phjongcshangi téli olimpiához közeledve fegyverszünetre szólított az Egyesült Nemzetek Szervezetének New York-i kongresszusán Thomas Bach, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöke. A sportdiplomata törekvéseit a szervezet is támogatja.

Az Egyesült Nemzetek Szervezete tagállamai konszenzussal állásfoglalást fogadtak el november 13-án New York-ban, a „Békés és jobb világ megteremtése a sport és az olimpiai érdekében" elnevezéssel.

Az olimpiai fegyverszünetre vonatkozó határozat konszenzusa magában foglalja a Koreai Köztársaság, a Koreai Népi Demokratikus Köztársaság, valamint az olimpiai játékok jövőbeli fogadóit: Japánt (2020), Kínát (2022), Franciaországot (2024) és az Amerikai Egyesült Államokat (2028) is.

Az állásfoglalás felhívja a világ nemzeteit, hogy tartsák tiszteletben az olimpiai fegyverszünetet az olimpiai játékok idején. Az állásfoglalás egyik záradéka kifejezetten arra kéri a tagállamokat, hogy biztosítsák a sportolók, tisztviselők és az olimpiai játékok és a paralimpiai téli játékok résztvevőinek biztonságos részvételét.

Az állásfoglalás elfogadása révén az ENSZ nemzetközi közössége felismeri a sport erejét és az olimpiai játékok fontosságát, továbbá hogy a békés versenyben összefogja a világot, és reményt ad a jobb, békésebb jövő számára.

A NOB elnöke beszédében kiemelte a sportolók példamutató szerepét.

„Azok a sportolók, akik az olimpiai játékok idején Phjongcshangban gyűlnek össze, azok számára ez az állásfoglalás különleges jelentőségű, mélyen személyes jellegű lesz. Az olimpiai fegyverszünetre vonatkozó határozatával az Egyesült Nemzetek közgyűlése megteremti a feltételeket, hogy minden sportoló békében versenyezhessen” - fogalmazott Thomas Bach.

A NOB-elnök hozzátette: „Az olimpikonok megmutatják az egész világnak, lehetséges, hogy egymással versenyeznek, miközben békésen együtt élnek egy fedél alatt egy időben."

Az olimpiai fegyverszünet hagyománya az ellenségeskedés megállítására hívta fel a figyelmet, lehetővé téve a sportolók és nézők részvételét az olimpiai játékokon. Az ókori játékoktól kezdve az olimpiai játékok a remény és a béke szimbóluma. Az állásfoglalás megerősíti, hogy a béke, a szolidaritás és a tisztelet olimpiai értékei ugyanolyan fontosak a világon, mint 3.000 évvel ezelőtt, amikor az ókori olimpiai játékok időszakában, Görögországban zajlottak.

A 2018-as téli olimpiai játékokat február 9. és 25., a paralimpiát március 8. és 18. között rendezik a Dél-Koreai Phjongcshangban.

A NOB teljes cikke ide kattintva olvasható, az olimpiai fegyverszünetről itt tájékozódhat. Thomas Bach beszédét itt találja.

(MOB, fotó: olympic.org)