A Zuglóban működő, megalakulása 25. évfordulójához közeledő Csanádi Árpád Olimpiai Baráti Kör összejövetelein dicséretes módon hívja meg a régi idők nagy tanúit. Olimpiai bajnokokat és helyezetleneket egyaránt. Csütörtökön este az immár 84 éves Gremingerné Tilkovszky Ibolya volt a vendégük, aki az 1952-es, helsinki olimpián képviselhette Magyarországot (a képen Varga János olimpiai bajnok birkózóval).
- Amit nagyon fontosnak tartok elmondani: mindig is Zuglóban laktam, így az élményeim nagy része is ehhez a városrészhez kötődik – kezdte mondókáját az egykori távolugró, majd rövidtávfutó kiválóság. – Az elemi majd a polgári iskola elvégzését követően a Dobó Katica Kereskedelmi Középiskolába iratkozhattam be, ahol az ugyancsak atléta Irányossy Gézáné Vértessy Katalin lett a tornatanárom. Már tőle is jó alapokat kaptam, majd később megjelent az iskolában az országos hírű testnevelő, Paulinyi Jenő, aki szakértő szemmel vadászta az atlétikára érdemesnek tartottakat. Többedmagammal a BEAC-ba kerültem, ahonnan 1950-ben a Budapesti Dózsába igazoltak át.
- Ahol a férfiak kitűnő erőkkel képviseltették magukat.
- Így igaz. Ott volt a későbbi olimpiai bronzérmes és Európa-bajnok 4x100 méteres férfi váltóból Csányi György, az ugyancsak bronzérmes távolugró, Földessy Ödön és az 1954-ben Európa-bajnokságot nyert nyolcszázas, Szentgáli Lajos is – többek között.
- Az erősítések révén az újpesti nők is sikerekkel halmozták el klubjukat.
- Rengeteg versenyt rendeztek, elsősorban a klubok egymás közötti erőpróbáit támogatta a sportvezetés. Nagy harcok zajlottak, szerény körülmények között. Jómagam a Vízmű sporttelepén edzettem. 1951-ben ifjúsági bajnok lettem 100 méteren, s be is kerültem a felnőtt válogatott keretbe.
- Ami egyenlő volt az olimpiai kerettagsággal.
- A lehetőségekhez képest keményen készültünk. pályán is edzettünk, hosszú futásaink is voltak a téli hónapokban, s mivel a Széchenyi-hegyen laktunk, aki még nem fáradt el, az mehetett síelni is. Tavaszra jó formába lendültem és az idény első pályaversenyén, az MPSC- salakján legyőztem a londoni távolugró olimpiai bajnokot, Gyarmati Olgát, aki ezután többször nem indult 100 méteren.
- Végül a 4x100 méteres váltó tagjaként jutott ki a finnországi olimpiára.
- Rengeteget gyakoroltuk a váltásokat. A kialakult összeállításban én futottam az első kanyarban, majd Rákhelyné és Bartháné után Gyarmati Olga volt a befutó emberünk. Kiküldetésünk eldöntésekor közölték, hogy tőlünk olimpiai pontot várnak, de ebből végül nem lett semmi. Az előfutamban ugyanis csak annyit láttam, hogy egy váltóbot elrepült, a hivatalos magyarázat viszont arról szólt, hogy Gyarmati Olga elhagyta a pályát. Akár hiszi, akár nem, máig sem derült ki, mi is történt pontosan, mivel egyszerűen nem mertük megkérdezni, hogyan is alakultak a dolgok a túlsó kanyar végén.
- Az eredménytelenség mindenképpen csalódást okozott. Egyébként milyen benyomásokat szerzett az olimpián?
- Már a kiutazás is egészen másként történt, mint manapság. Lengyelországban és Svédországban is leszálltunk a 16 személyes kis géppel, mielőtt Helsinkiben landoltunk volna. Ott elkülönítve a nyugatiaktól, Otaniemiben laktunk, nagyon kellemes helyen. Miután sajnos kiestünk, hamar jönnünk kellett haza, de így is nagy élményt jelentett az olimpiai atmoszféra megtapasztalása.
- Férjét, Greminger Jánost, a kiváló kosarast, majd későbbi sportvezetőt is ott ismerte meg?
- Akkor még inkább csak tudomást szereztünk egymásról. Azután felgyorsultak a dolgok és 1953. novemberében házasságot is kötöttünk, amely egészen 2009-ig, az ő haláláig tartott.
- Az esküvőt követően még évekig versenyzett.
- Igen, de 1956-ban nem vittek ki bennünket az olimpiára, ahova csak nagyon keveseket akartak kiutaztatni. Jellemző a nagy takarékoskodásra, hogy az 1955-ben nagy meglepetésre Európa-bajnokságot nyert férfi kosárlabda-válogatott sem repülhetett Ausztráliába.
- Ezzel gyakorlatilag be is fejeződött az Ön sportpályafutása?
- Mondhatnám úgy is. Pontosan emlékszem a napra, 1956. október 27-én jártam utoljára az újpesti atlétikai bázison. Később a család került előtérbe. Örömünkre két lányunk is született; az egyik óvónő a másik testnevelő tanárnő lett. Mindkét ágról egy-egy unokám (31 és 24 évesek) van, de tőlük már a dédunokákat várnám.
Gremingerné Tilkovszky Ibolya befejezésként még elmondta, az Újpesti Dózsától pénzügyi vezetőként, ezredesként ment nyugdíjba. A sportversenyek ma is érdeklik. Most éppen annak örül, hogy kedvence, a svájci Federer hosszabb kényszerszünetet követően eredményes játékkal tudott visszatérni a nemzetközi élvonalba.
(jochapress)