Háromszázötven-négyszáz külföldi vendég érkezésére számítanak a hétvégi budapesti FINA díjátadó gála és a vizes sportágakat egyesítő nemzetközi szövetség soron következő Büró ülésének házigazdái, akik úgy gondolják, hogy már 521 nappal a 2017-es FINA világbajnokság rajtja előtt is úgy kell szerepelniük, mint ha a mostani teljesítményük beszámítana a jövő évi végbizonyítványba. Gyárfás Tamás, aki a FINA alelnökeként, a MUSZ első embereként és a VB szervező bizottságának a társelnökeként is érintett a remélhetőleg zökkenőmentesen zajló események alakulásában, katonás fegyelmet, ennek nem ellentmondóan szívélyességet és feltétlen segítőkészséget vár el a munkatársaitól, köztük attól a 150 önkéntestől, akiknek a toborzása és a felkészítése elsősorban a debreceni dr. Perényi Szilvia feladatai közé tartozott.
„Nem közénk való, aki egy külföldi vendégünknek azt találja mondani, hogy ez nem az én asztalom, vagy éppen akkor hagyja el a „posztját”, amikor a legnagyobb szükség lenne a jelenlétére. Távolról sem mindegy, hogy a FINA vezérkara, a tagországok Budapestre érkező képviselői milyen benyomásokat szereznek abban az országban, amely 2017 nyarán minden idők egyik legnagyobb és leglátványosabb világbajnokságának ad otthont. Vendégeink azt kérték, hogy szívesen látogatnának el a Dagálynál épülő úszópalotához, és ezt a lehetőséget dr. Fürjes Balázs úrnak, a kiemelt budapesti beruházásokért felelős kormánybiztosnak a segítségével meg is fogjuk teremteni a számukra. Úgy gondolom, hogy még azok is meg fognak lepődni, akik a tavaly őszi háromnapos munkaértekezlet résztvevőjeként Cornel Marculescu úrnak, a FINA ügyvezető igazgatójának a vezetésével már örömmel konstatálhatták a helyszínen, hogy a kivitelezés bámulatos ütemben halad előre.” – hangsúlyozta Gyárfás Tamás az önkénteseket eligazító megbeszélésen.
A „nem hivatásos”, de felkészültségük alapján profinak nevezhető önkéntesek másfélszáz fős csapatát operatív vezetőként a nagy tapasztalatokkal rendelkező dr. Perényi Szilvia irányítja ezen a héten, aki büszkén számolt be a Telekom Sporthír Szolgálat munkatársának arról, hogy ifjú segítőtársait 15 idegen nyelven szólíthatják meg a FINA elöljárói, a közel negyedszáz tagú Büró tagjai, ugyanúgy a nemzeti szövetségeket képviselő, közeli vagy távoli országokból érkező sportvezetők is.
„Van olyan önkéntesünk, aki hat nyelven beszél tökéletesen, a sportszerető fiatalok kétharmadának pedig felsőfokú a nyelvtudása. Külön is említést kell tennem a Testnevelési Egyetem sportban különösképpen járatos hallgatóiról, akiknek az önkéntes szerepvállalása, illetve a koordinátori beosztása gyakorlatként is ideálisan illeszkedik be a tanulmányai munkájukba. A most szerepet vállalók között ugyanúgy vannak gimnazisták és egyetemisták, mint dolgozó felnőtt emberek, utóbbiak általában a szabadságuk terhére vállalnak feladatot. Adott, főleg váratlan helyzetben minden egyéni teljesítmény meghatározó lehet, de ez inkább egy összehangolt csapatmunka, amelynek jelmondata akár „az egy mindenkiért, mindenki egyért” is lehet.”
Dr. Perényi Szilvia úgy gondolja, hogy az önkéntesek számára minden egyes nagy sportesemény, legyen az az év legjobbjait köszöntő díjátadó gála, döntéshozó tanácskozás, vagy éppen a 2017-es budapesti és balatonfüredi színhelyű „komplex” világbajnokság, a szerepvállalás megtiszteltetést, kihívást és bizonyítási lehetőséget jelent. Amelynek a különleges atmoszféráját összetartó csapattá formálódva csak ott, az események forgatagában lehet megtalálni, miközben olyan világhírű sportolók közelébe kerülhetnek, akiket 100 magyarból 99 csak a lelátóról, vagy a tévét nézve csodálhat meg.
(Telekom Sporthír Szolgálat/Szalay Péter, fotó: Kovács Anikó)