Tóth Adrienn a 20., Kovács Sarolta pedig a 33. helyen végzett vasárnap a londoni olimpia öttusaversenyében.
A Greenwich Parkban található lovas arénában - a vívásban második, az úszás után élen álló - Tóth az ötödik helyről kezdhette a lövészettel nehezített futást. Mindössze kilenc mp-cel indult a vezető litván Laura Asadauskaite után, de várható volt, hogy több jó futó is megelőzi, bravúr kellett volna az éremszerzéshez. Az előtte állók ugyanis jobbnak számítottak a kombinált számban.
A lövészet első sorozatában Tóth kilenc lövésből érte el az öt találatot, s hátránya rögtön 20 mp-re nőtt az éllovassal szemben. Az első 1000 méter során, a stadionon kívüli füves terepen a tavaly Eb-ezüstérmes magyar versenyző jól tartotta magát, majd jól is célzott, csak egyet hibázott. A második 1000 méter után nyolcadik volt, s hármat rontott, míg a záró egy kilométeren elkészült az erejével, s huszadikként ért célba.
A győzelmet a világranglistát vezető litván Laura Asadauskaite szerezte meg nagy fölénnyel, ezzel övé lett a londoni nyári játékok utolsó aranyérme. Másodikként Németh Istvánnak, a brit válogatott kapitányának tanítványa, a vb-harmadik Samantha Murray, harmadikként pedig a brazil Yane Marques érkezett be.
A tavaly vb-második, de még idén is juniorkorú Kovács - akit kicsengettek lovaglásban - a 33. helyről, az elsőhöz képest 3:25 perces hátránnyal rajtolt, így számára már nem volt tétje az utolsó számnak. Végül a 36 indulóból a 33. helyet szerezte meg.
"Ez volt az első olimpiám, nagyon készültem rá, de egyáltalán nem izgultam - kezdte értékelését a 20. helyen zárt versenyző.
- Az első két számmal teljes mértékben elégedett vagyok, a lovaglásban több volt, s a futásban is többet vártam magamtól. Nem vagyok a mezőny legjobb futója, de ennél többre vagyok képes. A mostani szereplésem kijelölte a célt a következő négy évre, hogy miben kell fejlődni".
"Sok rossz érzés van bennem, nagyon jó fizikai állapotban voltam, ez az úszásomon látszott is, de hiába, a technikai számok nem stimmeltek. Ebből le kell vonni a tanulságot, de még van előttem sok verseny" - összegzett Kovács Sarolta, aki a 33. helyen végzett.
Pálvölgyi Miklós szövetségi kapitány azt emelte ki, hogy nagyon fiatal lánycsapattal indult Magyarország, Tóth Adrienn elsőéves felnőtt, Kovács Sarolta pedig még juniorkorú.
"Saci nagyon jó formában volt, de +belenyúlt+ a vívásba, s nem tudott kikeveredni belőle, aminek egy hozzá nem méltó eredmény lett a vége. Utána olimpiai csúcsot úszott, a lovaglásban viszont megint megzavarodott, másodszorra is átugratott egy olyan akadályt, amit nem kellett volna. Adrienn nagyon szépen vívott és úszott, a lovaglásától többet vártunk. Ha az hibátlan, amire ez a ló 80 százalékban alkalmas volt, más motivációval kezdte volna a futást. Így viszont olyan helyre került, hogy felmérte, nincs mit keresnie. Ebben a mezőnyben ezzel a futással nem lehet megélni, itt már atletikus alkatú női versenyzők indulnak".
Pálvölgyi a brit szereplés kapcsán - Samantha Murray második lett - kiemelte, hogy a Németh István irányította szigetországi öttusacsapat januártól december 31-ig egy edzőtáborban él, tanul és gyakorol.
"Mi pedig megyünk egyik helyről a másikra. Ezzel együtt ezekben a lányokban megvan a képesség, hogy megerősödve a felnőtt mezőnyben is jó eredményeket érjenek el".
A szövetségi kapitány úgy nyilatkozott, a férfiak teljesítményére nem lehet semmi rosszat mondani.
"Marosi olyan teljesítményt nyújtott, hogy azzal tízből hat versenyt meg lehet nyerni. Kasza a kombinált számig jól szerepelt. Őt márciusban műtötték, májustól volt terhelhető, s bár ért el szép sikereket, úgy látszik, ez a felkészülés az olimpiára nem volt elegendő".
Eredmények:
női öttusaverseny, olimpiai bajnok: Laura Asadauskaite (Litvánia) 5408, 2. Samantha Murray (Nagy-Britannia) 5356, 3. Yane Marques (Brazília) 5340,...20. TÓTH ADRIENN 5084 (vívás: 24 győzelem/11 vereség/976 pont, úszás: 2:17.32 perc/1156 pont, lovaglás: 1100 pont, lövészet-futás: 13:07.33 perc/1852),...33. KOVÁCS SAROLTA 4396 (11/24/664, 2:08.11/1264, 520, 12:43.69/1948)
(Forrás: MTI)