A magyar sport a székesfehérvári Nu Skin Felnőtt Öttusa Európa-bajnokság alkalmával újabb kiváló szervezésről tett tanúbizonyságot. A színvonalas lebonyolítás mellett fantasztikus eredmények is születtek, hiszen a magyar csapat öt érmet nyert. Egyéniben, csapatban, vegyesváltóban is termett medál; a nők és a férfiak egyaránt hozták a sikereket a Bregyó közi Regionális Atlétikai Központban.
A női döntőben egyéniben Kovács Sarolta bronzérmes lett, míg a Kovács Sarolta, Alekszejev Tamara, Földházi Zsófia alkotta magyar csapat aranyat nyert, a dobogó legfelső fokára állhatott. A férfi döntő egyéni versenyében Marosi Ádám ezüstérmes lett, és szintén második lett a Marosi Ádám, Demeter Bence, Regős Gergely összeállítású férficsapat. A Kovács Sarolta, Demeter Bence kettős a vegyesváltók között bronzérmet szerzett.
A magyarok egy arannyal, valamint két-két ezüsttel és bronzzal a franciák (5 arany, 1 bronz) mögött a második helyen végeztek a kontinensviadal éremtáblázatán; harmadik Fehéroroszország (1 arany). Tíz ország összesen 21 érmet szerzett, ennek közel negyedét a magyarok.
Az 1987-es egyéni aranyérmes Demeter József a Volán Fehérvár vívóedzőjeként és technikai igazgatójaként, a szervezőcsapat tagjaként, valamint az egyéniben, csapatban és vegyesváltóban is szerephez jutó Demeter Bence édesapjaként izgulta-élte végig az elmúlt egy hetet. „A szövetséggel közös lebonyolításban a mi feladatunk a helyi létesítmények, felszerelések, eszközök biztosítása, valamint a csapatok helyi szállítása volt, amit Vörös Zsuzsával együtt koordináltunk, irányítottunk. Rutinos rendezőnek számítunk, és a küldöttségek visszajelzése alapján most is színvonalas Eb-nek adtunk otthont, dicsérték a lebonyolítást. A 2014-eshez képest új helyszín, a vívásnak otthont adó sportcsarnok is jól bevált" - mondta a sportvezető.
„Eredményesség szempontjából a lányok megvalósították az előzetes tervet, sőt, volt, aki túl is teljesítette" - értékelte a kontinensbajnokságot Kállai Ákos, a nők szövetségi kapitánya, majd ki is tért rá, hogy a „túlteljesítő" Alekszejev Tamara volt. Mint mondta, az utolsó hetek edzéseredményei nem jelezték, hogy ilyen produkcióra lesz képes, inkább a szíve vitte őt, illetve azt hozta ki magából, amit az idény elején edzésből tudott. „Buta hiba miatt vesztette el a bronzérmet, ám ebből az esetből azt is le kell vonnia, hogy képes az éremért versenyezni" - utalt a kapitány arra, hogy Alekszejev a célegyenesbe fordulva már ünnepelni kezdett és nem vette észre a mögötte érkező Kovácsot, aki lehajrázta és centikkel megelőzte őt. A kapitány szerint Alekszejev mostanra felzárkózott az évek óta az élmezőnybe tartozó Kovács és Földházi mellé.
Az Eb-bronzérmes, 27 éves Kovácsot illetően kiemelte, hogy vívása kiegyensúlyozottá vált, nem voltak nagy hullámzások a teljesítményében. Ezt az egyenletes teljesítményt kellene állandósítania, hoznia a későbbiekben is - folytatta -, mert egy olimpiai szereplésbe nem fér bele a nagy „gödör". „Igaz, hogy a mezőnyben nem ő a legfiatalabb, ennek ellenére még fiatal versenyző, tud fejlődni" - véli Kállai. Az önmagával mindig kritikus Földházi Zsófiáról megjegyezte: „el kellene engednie" a vívást, mert a görcsösségére rámehet ez a szám és az egész szereplése, amin most a téthelyzetben mutatott jó kombinált számmal nagyot tudott javítani.
Kállai Ákos a szeptemberi, mexikói világbajnokság hagyományos egyéni és csapatversenyében az Eb-n szerepelteknek szavaz bizalmat, vagyis Kovács, Alekszejev, Földházi és Réti Kamilla indul. Mivel a vb-n minden váltóverseny megelőzi a klasszikus viadalt, az egyéni indulókat nem „dupláztatja": női váltóban Gulyás Micehelle és Simon Sarolta, a vegyes váltóban Simon Sarolta indítását tervezi.
Martinek Jánosnak, a férfiak szövetségi kapitánynak nem sokkal a rajt előtt változtatnia kellett, a rutinos, de combhajlító-izmával sérült Kasza Róbert helyett Regős Gergely személyében Eb-újoncot avatott. „Regős számára a tapasztalatszerzés volt a cél, és ha a vívásban is beleerősödik a felnőtt mezőnybe, számolhatunk vele. A selejtező vívásban ő volt a legeredményesebb magyar, de a döntő mezőnye jóval erősebb ennél" - mondta, majd az olimpiai bronzérmes Marosira rátérve úgy folytatta: „felkészülése jobb, sérülésmentesebb volt, mint tavaly és mivel rutinos versenyző, nem tartottam attól, hogy az Eb előtti kevesebb versenyzés hátráltatja majd". Martinek úgy véli, „kulcsfontosságú volt, hogy a vívást meg tudta oldani, változtatott a felfogásán, és szinte szárnyalt a páston".
A kapitány szerint Demeter Bencének is a vívásra kell fókuszálni a jövőben, a döntőben mutatott fantasztikus kombinált száma - amivel a 16.-ról az ötödik helyre lépett előre - megerősítheti abban, hogy bármikor képes az élre kerülni. Martinek a vívás fontosságát az olimpiai és világbajnok, tavalyi Eb-győztes Alekszandr Leszun példájával is érzékeltette: az egyébként remek vívó orosz versenyző ezúttal gyengén teljesített a páston, nem is tudott az élmezőnyben végezni.
A világbajnoki résztvevőkről egyelőre nem sok konkrétumot tudott mondani. A hagyományos versenyben Demeter, Marosi, Regős és Kasza indulását tervezi, ám ez függ Kasza felépülésétől, és attól is, hogy a csütörtökön 34 éves Marosi vállalni tudja-e az újabb világversenyt. Kállai Ákoshoz hasonlóan a váltószámokban másokat indítana, ám az utazók listája az „alapemberek" állapotától függ. Szóba jöhet Bereczki Richárd, Fröhlich Tamás, valamint vegyes váltóban Bruckmann Gergő indítása.
A férfi és a női válogatott augusztus 12-étől az olaszországi Sestrierében magaslati edzőtáborban készül a mexikói magaslatra. A vb-t szeptember 7. és 13. között rendezik Mexikóvárosban.
(MOB-MTI, fotó: MÖSZ/Buza Virág)