A 2017-es junior úszó-vb, a 2021-es FINA-világbajnokság, valamint a hazai létesítmények és a Magyar Úszás Napjának előkészítése volt a fókuszban a Magyar Úszó Szövetség és a Nemzeti Sportközpontok vezetőinek megbeszélésén.
A találkozón elhangzott, hogy a 2021-es vb kapcsán kötött szerződés értelmében a szervező-bizottság már az idén elkezdi a hét év múlva esedékes esemény népszerűsítését: Gyárfás Tamás, a MÚSZ elnöke, valamint Vígh László, az NSK-t vezető kormánybiztos megállapodtak abban, hogy akárcsak egy évvel ezelőtt, a vb-pályázat idején, ezúttal is az NSK kezeli az erre fordítható forrásokat, míg a promóció előkészítéséért a szervezőbizottság, illetve a MÚSZ felel. A tervek szerint egyébként egy hatalmas vízilabda szolgál majd a különböző eseményeken – így a júliusi vízilabda Eb-n, majd a decemberi, dohai FINA Konvención és rövid pályás úszó világbajnoskágon – a magyar pavilonként, amelyben a legmodernebb technikával mutatják be a vb helyszíneit, illetve Budapestet és a Balatont.
Utóbbival kapcsolatban Vígh László felvetette, hogy a Dagály mellett felépítendő új komplexum tervezése olyan fázisba ért, amikor már a FINA szakértőinek véleményét is meg kívánják hallgatni – Gyárfás Tamás, úgy is mint a nemzetközi szövetség alelnöke, megerősítette, akár heteken belül Budapestre érkezhetnek az illetékesek a konzultációra.
A 2021-es vb egyik legizgalmasabb kihívása a high diving (óriás toronyugrás) méltó helyszínének megtalálása. Mivel a tavaly bemutatkozott új szakág versenyeit a Balatonra tervezik, a megbeszélés első részén jelen volt Bóka István, Balatonfüred polgármestere is. Az elképzelések szerint akár egy állandó, 10 méteres műugrótorony is létesülhet Füreden, amelyet alkalmanként egy ideiglenes szerkezettel 27 méteresre magasíthatnak. Gyárfás Tamás jelezte, az óriás toronyugrás népszerűsége hihetetlen mértékben növekszik, minden szempontból előnyös lenne a lehető leghamarabb bekapcsolódni a vérkeringésbe, azaz vagy a Red Bull-széria egyik állomását, vagy a FINA világkupát megrendezni. „Tíz- és százezrek nézik ezeket a viadalokat, az országpropaganda szempontjából is elsőrangú lenne egy ilyen esemény, nem is beszélve arról, hogy tökéletesen előkészíthetnénk a 2021-es vb-nek ezt a versenyszámát” – szögezte le a MÚSZ elnöke.
A másik „balatoni diszciplina”, a nyílt vízi úszás kapcsán abban állapodtak meg, hogy Bóka István konzultál a szakemberekkel a tómeder esetleges kotrásáról, a londoni olimpia és a barcelonai vb ugyanis bebizonyította, hatalmas tömegek mozdulhatnak meg, ha a verseny végig szabad szemmel követhető a partról, s nem csupán kivetítőkön nézhetik a helyszínen lévők. Márpedig óriási vonzerőt jelenthet, ha az úszók mindvégig a part közelében tempózhatnak 2021-ben – illetve a korábbi eseményeken, hiszen júniusban rendre Füred a házigazdája a Magyar Úszás Napjának, amelynek keretében Európa Kupa-viadalt is rendeznek. Az idén június 21-én esedékes rendezvény keretében már közelebb „jönnek” Risztov Éváék a partvonalhoz, de talán megoldható, hogy mindvégig a part mentén ússzanak a jövőben.
A MÚSZ vezetői – Gyárfás Tamás mellett részt vett a megbeszélésen Szabó Tünde főtitkár, Orendi Mihály alelnök és Kiss László szövetségi kapitány – végül indítványozták, hogy közös összefogással igyekezzenek a lehető legmodernebb felszereléseket a legfontosabb létesítményekbe telepíteni. Az NSK is kész arra, hogy új rajtköveket szerezzen be, és a MÚSZ is törekszik arra, hogy már a júliusi országos bajnokságon ezeket használhassák versenyzőink, kiegészítve a hátúszók rajtját segítő új, a FINA által nemrég hitelesített lábtartóval.
(Csurka Gergely)