Mint már hírül adtuk, három órán keresztül tárgyaltak a Magyar Olimpiai Bizottság programjaiban érintett sportágak utánpótlás-vezetői és a programok szakmai irányítói. Pignitzky Dorottyával (a képen) a Sport XXI. programigazgatójának segítségével tekintettük át a szóba került kérdéseket.
A MOB székházában sorra került megbeszélésnek hét napirendi pontja volt. Kivonatosan közöljük a legfontosabb döntéseket, illetve azok várható következményeit.
1. A Magyar Olimpiai Bizottság együttműködése az Országos Sportegészségügyi Intézettel (Spotkórház).
Mostantól a felnőtt válogatott-keretekhez hasonlóan az utánpótlás-, így a Héraklész-válogatottak tagjai is kiemelt ellátási lehetőséghez jutnak. Minden szövetség maga alakíthatja ki azt a kört, akikre vonatkozhat a lehetőség. Ez az opció tartalmazza a vizsgálatok, diagnosztikák, sportegészségügyi ellátások körét. A Sportkórház a jövőben az ortopédiai, szemészeti, belgyógyászati, kardiológiai és más, általános és kiemelt vizsgálatok elvégzésével áll a fiatal sportolók rendelkezésére. Ahogy az olimpiai keret mellett működik a telefonos ügyfélszolgálat, a jövőben – a szövetség által kijelölt – utánpótláskorúak is hívhatják ezt a számot, ahogy a kiemelt és soron kívüli ellátási rendszert is kihasználhatják. A sportági vezető a sportág-specifikus vizsgálatok érdekében előre egyeztethet a vizsgálatokat koordináló orvossal.
Éppoly fontos bejelentés: július 1-jétől működik az OSEI által kialakított elektronikus nyilvántartó rendszer. Minden sportorvos kapott laptopot és internet-elérhetőséget. Egy év a türelmi idő van a teljes átállásra, mert egy év múlva már csak elektronikus sportorvosi nyilvántartás működik a korábbi ellenőrzés és pecsét helyett.
2. Az egyes kimagasló sporteredmények állami jutalmáról szóló kormányrendeletből adódóan a 2012-es utánpótlás-eredmények regisztrálása és utánpótlás-támogatások kezelése.
Itt bizonyos állami jutalmazások – tavalyról – még váratnak magukra, de július 5-ig a szövetségeknek meg kell küldeniük a MOB-nak a felnőtt és a felnőtt korosztály alatti első, közvetlen utánpótlás-korosztályra vonatkozó eredményességi támogatási javaslatait.
Alapvetően: a 2012-es támogatási szerződések lezárása nélkül nem lehet megkezdeni az ideiek folyósítását. 2013-ra vonatkozóan már él az úgynevezett „30 napos szabály”, mely az összes egyéb sporttámogatásra is kiterjed. Ennek lényege, hogy ha és amennyiben az állam – például – június elsején átutal valamilyen, programhoz kapcsolódó támogatást az MOB-nak, és azt június 30-ig nem továbbítják a szövetség, vagy a szolgáltató felé, azt vissza kell utalni az államnak. Ez vonatkozik a MOB által a sportszervezetek (például szakszövetségek) részére továbbadott támogatásokra is. Ez nagyon komoly ügyviteli, könyvelési fegyelmet igényel a szövetségek, a MOB és az összes társszervezet részéről, hiszen igazodni kell a hazai és nemzetközi versenyrendszerhez, az edzőtáborokhoz, és egész sor olyan körülményhez, amelyek gyakran nem tervezhetők előre.
3. A Magyar Olimpiai Bizottság elnöksége elfogadta a MOB tervezetét az állami sportcélú támogatások felhasználásáról és ellenőrzéséről.
2012-től a Magyar Olimpiai Bizottsághoz kerültek azok a támogatási rendszerek, melyek korábban más szervezetek felügyelete alá tartoztak. Ide értendőek a felnőtt, az egyesületi, az utánpótlás-, a szabadidősportot érintő, a fogyatékos-támogatások, továbbá a nem olimpiai sportágak, a főiskolai-egyetemi és diáksportolók, sportiskolák támogatása is. Eddig ezek különféle ügyviteli módozatokkal, rendszerekkel működtek, ám egységes szisztémába kellett foglalni őket. Az új struktúra összhangban van a jogszabályokkal, a kialakítása több hónapot vett igénybe. A jövőben minden olyan szervezeti egységnek, amely a MOB-tól kap támogatást, a most megfogalmazott elvek alapján kell pénzügyi és szakmai beszámolót készítenie.
4. Gerevich-ösztöndíjrendszer
Újdonság a korábbi gyakorlathoz képest, hogy ezentúl negyedévente tehetnek javaslatot a szakszövetségek, ki az, aki bevonnának a rendszerbe, illetve mely sportolókat, edzőket nem kívánnak támogatni a jövőben. Mostantól tehát gyakrabban cserélhetők az ösztöndíjasok, ami összhangban van a mindennapi élet gyakorlatával, hiszen ha a sportoló befejezi pályafutását, vagy szakmai probléma merül fel az edzővel szemben, akkor rugalmasabb feltételek mellett változtathatnak az ösztöndíjasok listáján.
Kialakításra került továbbá az a szerződési formula, melyet a Gerevich-ösztöndíjasok – az EYOF, AYOF, ifjúsági és felnőtt olimpia kapcsán a sportolók, edzők – aláírnak.
5. EYOF 2013, Utrecht
Magyarország – a lehetséges kilencből – nyolc sportágban vesz részt a július 14-én kezdődő Európai Ifjúsági Olimpiai fesztiválon, a hollandiai Utrechtben, s ez minden idők legnépesebb magyar küldöttsége, több mint száz fő. Az EOC (Európai Olimpiai Bizottság) meghívása, illetve kvótája alapján a sportolók, edzők, bírók utaztatását, egységes felszerelését a Magyar Olimpiai Bizottság finanszírozza, állami támogatással kiegészítve, mintegy 40 millió forint értékben.
Fontos újdonság, hogy az utánpótlás-vezetők monitoring-rendszert dolgoznak ki, melynek segítségével szakmai ellenőrzést végeznek a fesztiválon szereplő sportágakban, nemzetközi eredmények összehasonlításával. Ennek lényege, hogy megvizsgálják, hogy adott sportágban az EYOF milyen színvonalat képviselt, illetve, hogy a sportoló az egyéni legjobbjához képest hogyan teljesített. Csapatsportág esetében további specifikus szempontokat vesznek figyelembe. Ily módon objektív kép alakítható ki az olimpiai fesztiválról és annak a színvonaláról.
6. A Héraklész-, ORV-, továbbá ifjúsági olimpiai támogatásokkal kapcsolatos feladatok
Megkezdődtek a szerződéskötések, melyekre szigorúan vonatkoznak a korábban tárgyalt
„30 napos szabály” rendelkezései. Így komolyabb tervezést igényelnek a támogatások a sportágak részéről. Az ifjúsági olimpiai felkészülésre elkülönített keret van, hiszen sok sportágban csak kvalifikációkon keresztül lehet kijutni Nandzsingba.
7. A Sport XXI.-program aktuális feladatai
A Sport XXI.-programban az éves szakmai anyagok érkezése folyamatos, amelyek alapján a szövetségi és egyesületi finanszírozások elérhetőek lesznek. Itt fontos tudni, hogy a TAO-s sportágak támogatása változott, hiszen a társasági adót érintő kedvezmények alapján más helyzetbe került a vízilabda, a kézilabda, a kosárlabda és a jégkorong. A látvány-csapatsportágak csökkentett Héraklész- és Sport XXI.-program támogatást kapnak, kizárólag olyan feladatokra, amelyeket a program finanszírozás terhére indítottak be több évvel ezelőtt.
(Forrás: utanpotlassport.hu)