Végső búcsút vettek a MOB-érdemérmes Kürti Bélától

Végső búcsút vettek a MOB-érdemérmes Kürti Bélától

2018. 03. 10.
Megosztás

Mély részvét mellett végső búcsút vettek Kürti Béla nyugalmazott testnevelő tanártól, Cegléd város díszpolgárától, március 9-én a ceglédi Evangélikus templomban. Az első vidéki sportmúzeum alapítója, a MOB Érdeméremmel kitüntetett sportember életének 103. évében hunyt el.

Kürti Béla mestere volt többek között Füle Judit mesterfokú bajnoknak, aki Rómában tagja volt az olimpiai 7. helyezett szertornászcsapatnak. Nevéhez fűződik a Ceglédi Sporttörténeti Bizottság 40 évvel ezelőtti létrehozása, és az ország első vidéki sportmúzeumának megnyitása 25 évvel ezelőtt.

Cegléd város díszpolgára, a 2015-ben, 100. születésnapján megkapta a MOB Érdemérmet, a Köztársasági elnök „Arany Érdemkereszt” kitüntetését 2009-ben vehette át.

A szombati, ceglédi búcsúztatáson rr. Jakabházyné Mező Mária MOA tanácstag méltatta a "TANÁR ÚR" olimpiai mozgalomban végzett munkáját. Az eseményen részt vett dr. Hencsei Pál MOA-tanácstag is.

Kürti Bélnak számtalan szakmai cikke jelent meg, elsősorban a női tornával kapcsolatban. Nyugdíjazása után 1976-tól is folytatta szakirodalmi munkásságát, könyvei sokasága fémjelzi ezt az időszakot. Fő témája Cegléd sportjának kutatása volt. 1978. december 12-én néhány lelkes sportemberrel összefogva megalakították a Ceglédi Sporttörténeti Bizottságot azzal a céllal, hogy összegyűjtsék a város sportjának tárgyi és írásos emlékeit. Éveken át dolgoztak a legmostohább körülmények között. Nem volt állandó helyük sem a munkára, sem a összegyűjtött anyag elhelyezésére. Fáradozásuk nem volt hiábavaló, 1992-ben az önkormányzat átadta a bizottságnak a Gubody u. 9. szám alatti épületet, hogy ott a gyűjteményt méltó módon elhelyezhessék, és a kiállításokon a város lakosságának bemutathassák. Az elhanyagolt épületet felújították és szépen be is rendezték. 1992. május 10-én megnyílt az ország első vidéki sportmúzeuma, hivatalos nevén Ceglédi Sporttörténeti Gyűjtemény. Ma már a gyűjtemény országos hírűvé. A sok ezer relikvia legjelentősebb darabjai az I. számú teremben láthatók, amelyek Szondy István olimpiai és világbajnok öttusázó emlékei. Kürti Béla 2000-ig vezette az intézményt.

(MOA)