A hétvégén több olimpiai sportágban is eredményesen szerepeltek sportolóink világ- és Európa-bajnokságon, világkupa- és nemzetközi viadalokon. A fiatal kajakosok az ORV-n bizonyíthattak. Torna, atlétika, judo, tenisz, öttusa, úszás, asztalitenisz, kajak-kenu következik.
Dévai Boglárka Párizsban is ezüstérmes lett
Dévai Boglárka ezüstérmes lett ugrásban a tornászok párizsi világkupa-versenyén, vasárnap, összesítésben pedig szériagyőztes lett. A magyar szövetség tájékoztatása szerint az Európa-bajnoki bronzérmes sportoló megtartotta a selejtezőben elért pozícióját, a döntőben szintén remek ugrásokat mutatott be, így 14,025 pontot kapott.
„Igazából elégedett vagyok, de még mindig van mit javítani az érkezéseken. A tökéletestől messze volt, de örülök, hogy viszonylag szépen meg tudtam csinálni az ugrásaimat. Az Európa-bajnok mögött jó másodiknak lenni" - nyilatkozta Dévai, utalva a francia Coline Devillard győzelmére.
Dévai múlt hétvégén, a vk-sorozat szombathelyi állomásán is második lett ugrásban, több versenyen pedig már nem indul az október 2. és 8. között Montrealban sorra kerülő világbajnokság előtt.
„Tartásban, lendületben és dinamikában kell még javulnia. Úgy terveztük, hogy a második ugrásába egy másfél csavart rakunk, de az nem készült el, mert nagyon nehéz a félből megtanulni a másfelet, így azt kell most pontosítanunk, amit nagyon tud" - mondta Dévai edzője, Rácz Gábor.
A francia fővárosban a verseny végén hirdették ki, hogy Dévai Boglárka ugrásban szériagyőztes lett a világkupában, amelynek ez volt az idei utolsó állomása.
„Óriási meglepetés volt, hogy szériagyőztes lettem. A többi között a szombathelyi és a mostani második helyezésemnek köszönhető ez a siker. Nagy boldogság számomra, mert ilyen még nem volt, hogy bárhol is szériát nyertem volna" - nyilatkozta.
Dévai a második magyar vk-szériagyőztes, tavaly ugyanis Böczögő Dorina talajon vehette át a trófeát.
Krizsán Xénia második lett a franciaországi többpróba-viadalon
A hétpróbázó Krizsán Xénia nagyszerűen zárta a szezont, miután a második helyen végzett a Nemzetközi Atlétikai Szövetség (IAAF) többpróba-versenysorozatának záróállomásán, a franciaországi Talence-ban. Az IAAF honlapja szerint a londoni világbajnokságon kilencedik magyar sportoló 6282 pontot szerzett a kétnapos viadalon, s csak az Európa-bajnoki címvédő holland Anouk Vetter (6363 pont) tudta megelőzni. A másik magyar, a riói olimpián nyolcadik Zsivoczky-Farkas Györgyi a kilencedik helyen végzett.
Québeci tenisztorna - Babosék párosa nyerte a finálét; Budapesten Fucsovicsék arattak
A Babos Tímea, Andrea Hlavackova magyar, cseh duó nyerte a kanadai Québecben rendezett, 227 ezer dollár (57 millió forint) összdíjazású keménypályás női tenisztorna párosversenyének döntőjét. Az első helyen kiemelt európai kettős 51 perc alatt, két sima szettben győzte le vasárnap a Bianca Andreescu, Carson Branstine kanadai duót. Ez volt a jelenlegi legjobban jegyzett magyar teniszező huszadik döntője párosban WTA-tornán, és a 13. sikere. Babos Tímea korábban, az egyes fináléjában - ugyancsak vasárnap - három játszmában kikapott a belga Alison Van Uytvancktól.
„Ez a nap is nagyon hosszú volt, nem volt egyszerű. A páros nagyon fontos volt a szingapúri világbajnokság szempontjából. Ez volt a cél, a tornagyőzelem, és teljesítettünk, nagyon örülünk neki" - nyilatkozta saját honlapján Babos. Az egyesről elmondta, sajnálja az elveszített döntőt, de ha a hét elején elfogadta volna a fináléba jutást. Hozzátette, utólag egy kicsit mérges és szomorú, mert a kezében volt az esély. „Úgy érzem, ez nagyon jó eredménynek tekinthető. Nehéz és sok mérkőzésem volt, ez is nehezítette a dolgomat" - fogalmazott Babos.
Babos Tímea tíz helyet javítva az 53. a női teniszezők világranglistáján, amelynek bő élcsoportjában nem történt változás. A top kétszázban Babosos kívül még egy magyar található: Gálfi Dalma négy helyet visszacsúszva a 152.
A magyar-orosz tenisz Davis kupa-találkozó vasárnapi első összecsapásán Fucsovics Márton három szettben győzte le Karen Hacsanovot, ezzel a magyarok 3-1-re megnyerték a csatát, és 21 év után visszajutottak a világcsoportba.
A magyarok így jövőre a 16 csapatos nemzetközi elitet felvonultató világcsoportban játszhatnak, ahol legutóbb 1996-ban szerepeltek. A világcsoport 2018-as párosításait szerdán sorsolják, az első fordulóra februárban kerül sor. A lehetséges ellenfelek: Kazahsztán, Horvátország, Svájc, Hollandia, Németország, Franciaország, Szerbia, Belgium, Ausztrália, Olaszország, Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Spanyolország, Japán és Kanada.
Öttusa katonai vb magyar olimpikonokkal
Magyar ezüstéremmel fejeződött be az öttusázók katonai világbajnoksága. A Kovács Sarolta, Kasza Róbert kettős a vegyes váltóban állhatott fel a dobogó második fokára. Korábban a férfiak hagyományos versenyének mindhárom egyéni érmét magyar öttusázó szerezte: Marosi Ádám győzött, Kasza lett a második, Tomaschof Soma pedig a harmadik, így a magyar csapat is az élen végzett. A nők versenyében Kovács Sarolta bronzérmet nyert.
Nyíltvízi úszó Ek - Rasovszky Kristóf nyerte az összetett pontversenyt
Rasovszky Kristóf a vasárnap 5 kilométeren szerzett ezüstérmével megnyerte a nyíltvízi úszók Európa Kupa-sorozatának összetett pontversenyét. A sorozat honlapja szerint a Rómához közeli Bracciano taván a 20 esztendős magyar szombaton 10 kilométeren győzött, a vasárnapi 5 kilométeres versenyben pedig második lett - csak az olasz Dario Verani előzte meg mindössze négy tizedmásodperccel. Mivel a pontszámítást a hétvégi összteljesítmény alapján végzik, a szombati és a vasárnapi időket összeadták: ez alapján Rasovszky 5.3 másodpercet vert olasz riválisára, s mivel a magyar már a hétvége előtt is vezette az Ek-sorozatot, így övé lett az összetett elsőség, és az ezért járó 3500 euró. A nőknél Sömenek Onon Kata vasárnap a negyedik helyen zárt, az egész hétvégét tekintve - három másodperces hátránnyal - a harmadik lett, az összetett pontversenyben pedig másodikként zárt.
Asztalitenisz csapat Eb - Ötödik a női gárda
A magyar női válogatott utolsó mérkőzésén 3-2-re legyőzte szombaton az osztrák együttest, így az ötödik helyen végzett az asztaliteniszezők luxembourgi csapat Európa-bajnokságán. Bátorfi Zoltán szövetségi kapitány ezúttal Nagyváradi Mercédesznek, Ambrus Krisztinának és Madarász Dórának szavazott bizalmat. Póta Georgina nem szerepelt ezen a találkozón. Bátorfi az Eb előtt azt mondta, a minimális cél a hat közé kerülés. A Póta Georgina, Madarász Dóra, Pergel Szandra, Nagyváradi Mercédesz, Ambrus Krisztina összeállítású együttes négy győzelmet aratott, kétszer pedig kikapott a vasárnap véget ért tornán, így a kiemelési számának megfelelő pozícióban zárt.
„A kiemelést még a selejtezőben nyújtott teljesítménye után kapta a csapat, a világranglistás helyezések alapján azonban szerintem a nyolcadik-kilencedik helyen voltunk" - mondta hétfőn reggel az M1 aktuális csatornán a szakember. Hozzátette: az elsődleges cél a nyolc közé jutás volt, ott pedig a minél jobb helyezés elérése.
„Ez sikerült, jól küzdöttek a lányok, de pici hiányérzetem azért van, leginkább az oroszok elleni negyeddöntő miatt" - fogalmazott Bátorfi Zoltán arra utalva, hogy a négy közé jutásért - amely már érmet jelentett volna - szoros csatában 3-1-re alulmaradt a csapat. Szerinte ez részben annak is volt a következménye, hogy a játékosokból sokat kivett az egy nappal korábbi utolsó csoportmeccs, amely ki-ki mérkőzés volt a svédek ellen. „Aztán az első találkozót az oroszok nagy küzdelem után megnyerték, Polina Mihajlova legyőzte szekszárdi klubtársát, Madarász Dórit, s ez a siker önbizalmat adott nekik a folytatásra" - mondta a kapitány.
Bátorfi Zoltán az év elején vette át a stafétabotot elődjétől, Téglás Pétertől a női válogatott élén, s mint fogalmazott: izgalmas volt kapitányként ott lenni az Eb-n. „Ezzel együtt úgy érzem, jól megértjük egymást a lányokkal, felvették a ritmusomat. Jól éreztem magam, élveztem, bár kimerítő volt" - nyilatkozta.
A magyar férfi válogatott - Lakatos Tamás, Szudi Ádám, Ecseki Nándor és Majoros Bence - a másodosztályban szerepelt, ahol negyedik lett, ez összesítésben a huszadik helyet jelentette az Eb-n.
Kovács Zsófia 20. a triatlonisták vb-sorozatának döntőjében
Az olimpikon Kovács Zsófia a 20. helyen végzett a triatlonisták világbajnoki sorozatának hollandiai döntőjében, Rotterdamban. A nemzetközi szövetség honlapja szerint a magyar versenyző 2:05:20 órás eredménnyel zárt, míg a győztes bermudai Flora Duffy 1:58:39-cel végzett az élen.
Magyar éremhalmozás kajak-kenuban a racicei ORV-n, az EYOF ifjú hősei ismét bizonyítottak
A racicei Olimpiai Reménységek Versenyén 66 érmet, köztük 30 aranyat, továbbá 15 ezüstöt és 21 bronzot gyűjtött válogatottunk. A 15-17 éves korosztály egyetlen nagy nemzetközi versenyén évről évre egyre magasabb a színvonal, idén már 16 ország versenyzői állhattak dobogóra. Hüttner Csaba felnőtt szövetségi kapitány szerint örvendetes tény, hogy a magyar fiatalok alkatilag is felveszik a versenyt a világgal, nemcsak technikailag, amelyben eddig is kiválóak voltak.
Érmeink száma a tavaly megszerzett 56-nál tízzel több, igaz, a legfényesebből csak eggyel volt kevesebb az elmúlt esztendőben. A viadalon indultak az EYOF-on sikeresen szerepelt versenyzőink, Szellák Szabina, Rendessy Eszter, Molnár Csenge, Opavszky Márk, Keresztes Kristóf is.
A női kenuban az 1000m-en a 2001-es korosztályban, a szegedi Molnár Csenge lett a legjobb, az 500m-es távon ezüstérmet szerzett. Csenge a kettes kenuk 500m versenyén Szamosi Blankával egy hajóban nyert ezüstérmet. A sprint távon ugyanők a dobogó legmagasabb fokára is felállhattak. Kettős magyar siker született a női kajakosok 500 méteres számában, ahol a Szellák Szabina, Kőhalmi Emese Boglárka, Rugási Csilla, Rendessy Eszter összeállítású egység. Az 500 méteres kajak egyes számban a 2001-es kategóriában az EYOF kiválósága, Opavszky Márk ezúttal negyedik helyet szerzett. 200m-en a legfiatalabb fiúk versenyét K-1 200 méteren Keresztes Kristóf Domonkos nyerte. A legfiatalabb lányoknál pedig Rendessy Eszter nyert K-1-ben. Érdekesség, hogy az UTE 15 éves versenyzője idejével a két évvel idősebb korosztály döntőjét is megnyerte volna. A 200m-es négyesek zárták a háromnapos sorozatot, mindkét fiúszámban magyar győzelem született, a kajakosoknál a Gergő Bálint, Csokor Erik, Keresztes Kristóf, Nikodém Patrik összeállítású egység nyakába került az aranyérem, míg a kenuban a Zupkó Balázs, Zombori Dominik, Mitró Márton, Kocsis Ádám alkotta csapat sprintelt a legjobban, míg a Horváth Benedek Tamás, Kollár Kristóf, Hodován Dávid és Bucsi Bálint összetételű egység bronzérmet vehetett át. A leányok kajaknégyesében két magyar egység is a dobogóra állhatott, Szellák Szabina, Szabó Cintia, Gábor Netta és Csikós Zsóka második, míg Kovács Mirtill, Pazár Anna, Nyuli Dóra és Rendessy Eszter harmadik lett.
Dónusz Éva utánpótlás-kapitány a legnagyobb elismeréssel értékelte a csapat teljesítményét. „Nagyon nehéz bárkit is kiemelnem a csapatból, annyi jó eredmény született, olyan szépen versenyzett mindenki. Ami látható, hogy a leányok kajaknégyesében nagy rivalizálás várható, kiélezett versenyek lesznek a válogatókon. De ez viszi előbbre a sportágat, mindenkinek javára válik, hogy ilyen sok jó versenyzőnk van. Az eredmények magukért beszélnek, szerencsére van miből építkeznünk, széles és biztos alapokon áll az utánpótlásunk. Ez volt nekünk a háromnapos viadal tanulsága, míg a fiatalok felbecsülhetetlen tapasztalatokkal gazdagodhattak.
Szigetvári Mercedes bronzérmet nyert a junior Eb-n
Szigetvári Mercédesz révén van magyar érmes a Mariborban lezajlott junior Európa-bajnokságon, a bajai judós a harmadik helyen végzett a +78 kilogrammos súlycsoportban. Tóth Apor ötödikként, Monori Dániel, Rajkai Róbert, Waczulik Richárd és Beringer Fatime hetedikként zárt.
(MOB-MTI)