Vetélkedők, emléktábla-avatás és ktüntetések

2025. 05. 24.
Megosztás

A május 24-ei 81. MOA-vándorgyűlésre és a június 23-ai Olimpiai Napra való felkészülés mellett számtalan jól sikerült olimpiai témájú találkozónak voltunk részesei az elmúlt hónapban, erről adunk tájékoztatást a hírcsokrunkban.

Április 23-án délelőtt Várpalotán, a Városházán megbeszélést folytatott Győr Béla MOA-főtitkár Campanari-Talabér Mártával, Várpalota város polgármesterével és Szöllősi Jánossal, a Várpalotai Olimpiai Baráti Kör elnökével a városban rendezendő 81. Vándorgyűléssel kapcsolatban. A május 24-én megrendezendő találkozó programját és részleteit pontosították. A kör elnöke és a főtitkár megtekintette a programhoz kapcsolódó délelőtti és délutáni helyszíneket. A megbeszélt programmal a meghívók kiküldésre kerülte és felkerültek a MOB honlapjára.

Április 25-én reggel került sor a Megyeri temetőben Bujdosó Ágota, olimpiai bronzérmes kézilabdázó búcsúztatására. Az olimpiai család részéről Fábián László, a MOB főtitkára és Győr Béla, a MOA főtitkára volt jelen a búcsúztatáson, és helyezte el a MOB koszorúját a ravatalnál. Dr. Iglódi Endre, a MOA tanácsának tagja, a MKSZ Emlék Albizottságának vezetője búcsúztatta a bajnokot.

Április 25-én délelőtt rendezte meg a Lurkóház Óvoda az V. Pesterzsébeti Fitt Óvodás Olim-picit az ESMTK birkózócsarnokában. A résztvevőket Gyurta Dániel, a MOA elnöke is köszöntötte. A verseny végén átadta a résztvevő óvodásoknak a MOB és a MOA által biztosított aranyérmeket.

Április 26-án délelőtt a Káldor Kollégium rendezvénytermében rendezte meg a MOA a Mező Ferenc Olimpiai Szellemi Vetélkedő országos döntőjét. A résztvevő 8 csapat a MOB honlapján keresztül versenyzett 5 héten keresztül, az ott feltett kérdéseken keresztül. A döntőn, a Győr Béla zsűrielnök, Becsey János, Budai Tibor zsűritagok, Tóth Attila játékvezető összetételű bizottság előtt az alábbi végeredmény született:

  1. PTE Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium Deák Ferenc Általános Iskolája (Pécs). Felkészítő tanár: Földvári Zoltán.
  2. Jedlik Ányos Gimnázium (Budapest). Felkészítő tanár: Soós Csaba.
  3. Dombóvári Ilyés Gyula Gimnázium (Dombóvár). Felkészítő tanár: Dr. Szenyéri Zoltán.
  4. Kispesti Eötvös József Általános Iskola (Budapest). Felkészítő tanár: Jávor Péter.
  5. Nyíregyházi Evangélikus Kossuth Lajos Gimnázium (Nyíregyháza). Felkészítő tanár: Pazonyi György.
  6. Nagy Lajos Gimnázium (Szombathely). Felkészítő tanár: Németh Attila.
  7. Északi ASzC Vay Ádám Mezőgazdasági Technikum, Szakközépiskola és Kollégium (Baktalórántháza). Felkészítő tanár: Szögyényi Gábor, Dudás Attila.
  8. Szent Miklós Görögkatolikus Általános Iskola (Edelény). Felkészítő tanár: Bodnár Zoltán.

Az első három helyezett csapat tagjai és felkészítői arany-, ezüst- és bronzérmet, a másik öt csapat tagjai, felkészítői emlékérmet, minden résztvevő A magyarok az olimpiai játékokon 1896 – 2024 című könyvet kapta meg a MOB és a MOA ajándékaként. A győztesnek járó serleget a pécsi csapat kapta, akik egyúttal meghívást kaptak a MOA nyári olimpiai táborába. A vetélkedő végén a résztvevőket ebéden látta vendégül a rendezőbizottság.

Április 29-én este ismét egy szuper sportemberrel találkozhattak az érdeklődők a Varjú Vilmos Olimpiai Baráti Kör rendezvényén, a XVI. kerületi Erzsébetligeti Színházban. Garát-Gasparics Fanni, ifjúsági olimpiai ezüstérmes, válogatott jégkorongozó személyében pedig egy sportág kulisszáiba is bepillanthattak a résztvevők. Jó volt hallgatni a női jégkorong-válogatott egyik legjobb játékosát, aki ezúttal nem a góljaival, gólpasszaival, hanem az intellektusával, a közvetlenségével és a humorával jeleskedett. Fanninak köszönhetően egy kiváló estét tölthettek a résztvevők az Erzsébetligeti Színházban.

A Komáromi Napok rendezvénysorozat keretein belül, április 30-án került sor a hatodik alkalommal megrendezett Aranycsapat Kupa rendezvényére, amelyen nyolc középiskolai diákcsapat mérte össze tudását Kárpátaljáról, Felvidékről és Magyarországról. A szervezők képviseletében Vörösházi Tibor, Mihacs Szilvia és Pallag György ötletgazdák elképzelése szerint mindkét Komáromban játszanak a résztvevő csapatok. Győr Béla, a Magyar Olimpiai Akadémia főtitkára is köszöntötte a jelenlévőket, aki elmondta, Komárom, a „két ország egy városa” remek helyszín a hatodik alkalommal megrendezett tornának. Gratulált a város több mint 30 éves hagyományához, Komárom ünnepnapján, az április 26-án tartott közös ünnepi testületi üléshez, melyen idén Bozsik Péter dél-komáromi Pro Urbe díjat vehetett át, míg a magyar labdarúgó-válogatott másik tagját, Priskin Tamást Észak-Komárom díszpolgári címével tüntették ki. A selejtező-mérkőzések közben Győr Béla a vendégekkel együtt a Komáromi Bozsik József Általános Iskola aulájában elhelyezett Bozsik József-emléktáblánál emlékezett Thoma Ágnes igazgatóval a bajnok születésnek 100. évfordulója alkalmából. A főtitkár ekkor elhelyezte a megemlékezés virágát az emléktáblánál az olimpiai család képviseletében.

Május 3-án délelőtt, Szobon, a Duna-Ipoly Sportegyesület (DISE) rendezte meg az I. Szobi Kajak-Kenu Maraton 2025 Wichmann Tamás emlékversenyt. Az eseményen 10-16 éves korig utánpótlás-versenyzők mérettették meg magukat a Dunakanyar-régióból. A verseny szervezői felkérésére díjakat adott át Vaskuti István olimpiai bajnok kenus, a Nemzet Sportolója és Győr Béla, a MOA főtitkára.

Május 5-én délután a Nagy Béla Hagyományőrző Egyesület tagjai részvételével és székhelyén jelentették be a Buzánszky 100 Emlékév hivatalos kezdetét. Az ünnepélyes bejelentésen részt vett dr. Lomnici Zoltán, az Aranycsapat Testület elnöke; ifj. Buzánszky Jenő; Takács Tibor, a Nagy Béla Hagyományőrző Egyesület elnöke; dr. Molnár Andrea, az Ovi-Sport Alapítvány elnöke és Győr Béla.

Május 6-án délelőtt látogatást tett a MOB székházában a Csik Ferenc Általános Iskola és Gimnázium 6. c. élsportolói osztálya. A tanulóknak Győr Béla mutatta be az új székházat, tájékoztatta őket röviden a szervezet munkájáról, válaszolt a felmerült kérdésekre. Közben találkoztak dr. Kamuti Jenővel, a Nemzet Sportolójával, a Nemzetközi Fair Play Bizottság elnövel, aki üdvözölte őket és válaszolt kérdéseikre.

Május 6-án délután illusztris társak között tenyérlenyomatot adott a TF Athén termében Becsey János MOA-tanácstag, kétszeres paralimpiai bajnok úszó és Fábián László, a MOB főtitkára, olimpiai bajnok öttusázó. Az ünnepségen meghívottként a MOB-iroda több munkatársával együtt részt vett Győr Béla is. Sok szeretettel gratulálunk bajnok munkatársainknak!

Május 6-án, a Magyar Sport Napja alkalmából az érdeklődők kipróbálhatták az olimpiai súlyemelést és megismerkedhettek a debreceni fiatal utánpótláskorú súlyemelőkkel a FISZEJ SE súlyemelő termében, Debrecenben. Az edzést Kecskés Zoltán, súlyemelő olimpikon edző tartotta. A programra érkezőknek Parádiné Kenéz Tünde, a DHSE Békessy Béla Olimpiai Baráti Kör szakosztályvezetője súlyemelő olimpikonnal kapcsolatos totót készített. Az edzőterem előtti parkba a „Fogadj örökbe egy fát!” program keretében fákat ültettek, melynek gondozását a jövőben a FISZEJ SE és a DHSE BBOBK tagja együtt végzik majd.

Május 8-án, délután ezüstös olimpiai falat avattak az Erzsébetligetben. Másodszor „épített” olimpiai emlékfalat a kerületi önkormányzat az Erzsébetligetben. Először 2009-ben, amikor is Borovitz Tamásnak, a Varjú Vilmos Olimpiai Baráti Kör akkori elnökének (jelenlegi tiszteletbeli elnökének) és Rátonyi Gábornak, a kerületi uszodák első igazgatójának javaslatára olimpiai réz emléktáblát avattak az Erzsébetligeti uszoda homlokzatán. Erre a táblára még csak azok a sportolók kerültek fel, akik a 2008-as pekingi olimpiáig és kizárólag Nyári Játékokon képviselték a kerületet. Aztán hamar kiderült, egy tábla nem elég, mert a para, a téli és az ifjúsági olimpiákon is rendre részt vettek a kerületi sportolók. Így rövid időn belül újabb réztáblák is felkerültek az uszoda homlokzatára. Ezekre a táblákra később a londoni, a riói és a tokiói olimpián résztvevő kerületi sportolók neveivel is kibővültek. A tavalyi párizsi olimpiát követően is egy ilyen névsorbővítés következett volna, de, mivel a táblák már beteltek, az önkormányzat és a baráti kör úgy döntött, új táblákat helyeznek a régiek helyébe. Ezeknek az új tábláknak az avatása történt az idei Magyar Sport Napján (a programtorlódás miatt nem május 6-án, hanem május 8-án), mely eseményre sok kertvárosi olimpikon is elfogadta a szervezők meghívását. A párizsi olimpián részt vett kertvárosi különítményből Nagy Ádám vízilabdázó és Pánczél Gábor cselgáncsedző, illetve a 2024-es budapesti sakkolimpián résztvevő Kristulovic Alex, valamint a szintén 2024-es gangwon-i ifjúsági téli olimpián aranyérmes 3×3-as lány jégkorongválogatott egyik kertvárosi tagja, Simon Bíborka Borbála is megjelent az ünnepségen. Az egykori olimpikon sportolók közül is egyre többen költöznek a kerületbe. Így többek között a kézilabdázó Kirsner Erika és Vérten Orsolya, a birkózó Virág Lajos és a kerékpáros Morcz László is, akik – mert az ő neveik is felkerültek az új táblákra – szintén elfogadták a szervezők meghívását. Azokra a táblákra, melyek a korábbi bronzszín helyett ezúttal ezüstös színben tündökölnek (rozsdamentes acélból készültek). Így a már táblán szereplő olimpikonok is új színbe kerültek. Ezt május 8-án a kertvárosi olimpikonok közül Majsai Károly paralimpikon asztaliteniszező, Tóth Szilárd korcsolyázó, Dragóner Attila és Egressy Gábor labdarúgó, Lovassy Krisztián kerékpáros, Bacsa Péter birkózó, Angyal Éva és Csík János kézilabdázó, Laufer Béla tornász, Zs. Tóth Anna és Urbán Zita ifjúsági olimpikon, valamint dr. Karácsony István torna-, Hóbor Béla röplabda- és Vámos Tibor labdarúgó versenybíró és játékvezető személyesen is megtapasztalta. „Gyerekként mindig csodálattal olvastuk az ilyen táblákon szereplő neveket, most pedig saját nevünket olvashatjuk rajtuk – mondta Virág Lajos világbajnoki ezüstérmes, kétszeres olimpikon birkózó a sportolók nevében. A május 8-i táblaavató ünnepség a 2009-es első tábla avatásának hangulatát idézte. Sok sportoló és sok érdeklődő jelenlétében zajlott, a szervezők pedig színvonalas műsort állítottak össze (Kertvárosi Fúvószenekar, Mazotti Fittness Európa-bajnoki érmes sportolóinak és a Kertváros SE birkózóinak bemutatója). Az önkormányzat nevében Kovács Péter polgármester, a Varjú Vilmos Olimpiai Baráti Kör nevében Hóbor Béla elnök, a versenybírók nevében Vámos Tibor, az MLSZ jelenlegi versenyigazgatója, míg a Magyar Olimpiai Bizottság és a Magyar Olimpiai Akadémia nevében Győr Béla, a MOA főtitkára méltatta a kertvárosi kezdeményezést. „Most már sokadszorra bizonyítja sportosságát a kerület – mondta Győr Béla –, és ebben nemcsak a Varjú Vilmos Olimpiai Baráti Körnek, hanem a kerületi önkormányzatnak és a kertvárosi miliőnek is nagy szerepe van.” A május 8-i rendezvényen az elhunyt olimpikonokról is megemlékeztek a résztvevők. Különösen a néhány nappal korábban elhunyt olimpiai bronzérmes kenusról, Mohácsi Ferencről, akinek hamarosan fát ültetnek majd a kertvárosi olimpiatörténeti fasorban. (Riersch Tamás)

Május 8-án este a Csanádi Árpád, Általános Iskola, Sportiskola és Gimnázium ebédlőjében a Csanádi Árpád Olimpiai Baráti Kör vendégei voltak Sákovicsné Dömölky Lídia olimpiai arany és ezüstérmes, 5-szörös világbajnok és Universiade-győztes tőrvívó, a Nemzet Sportolója és Csanádi Árpádné Erdődi Katalin, a legendás sportdiplomata felesége. A vendégekkel Tóth Attila, a baráti kör elnökségi tagja beszélgetett.

Május 9-én a Bokodi Dr. Nemere Zoltán Óvoda és Bölcsődében tett látogatást a vezetőség meghívására a MOA küldöttsége. Kérésre a küldöttség tagja volt Sákovicsné Dömölky Lídia olimpiai arany-, ezüstérmes vívó, a Nemzet Sportolója; Szász Emese, olimpiai bajnok vívó, a MOB elnökségének tagja; Spiesz Anna, a Vasas tehetséges vívója; Veres Vince MOA-önkéntes és Győr Béla főtitkár. A vendégek meglátogatták az óvoda minden csoportját, ahol az olimpiáról beszélgettek a gyerekekkel.

Május 15-én az Olimpiai Értékek Iskolai Program (OVEP) keretén belül a Budapesti Műszaki Szakképzési Centrum Bolyai János Műszaki Technikum és Kollégiumban, a könyvtárban tartott élménybeszámolót és beszélgetést Becsey János, kétszeres paralimpiai bajnok úszó, a MOA tanácsának tagja. A nagysikerű és jó hangulatú rendezvény után a helyi szervező köszönőlevelet küldött részünkre.

Május 17-én volt a döntője a Bozsik József és Buzánszky Jenő születésének 100. évfordulója alkalmából rendezett labdarúgástörténeti vetélkedőnek abban a kispesti Szegfű utcai Általános Iskolában, ahol egykor Bozsik József és Puskás Ferenc együtt koptatták a padokat. Ma a Pannonhalmi Béla Baptista Általános Iskola és Gimnázium működik az épületben. A fináléba nyolc felnőtt és öt diák csapat került, ők az elődöntőben majdnem hibátlan teljesítményt nyújtottak. A zsűri két társelnöke dr. Dénes Tamás Szepesi György-díjas újságíró, futball-történész, a Magyar Sportújságírók Szövetsége főtitkára, megszámlálhatatlan futball történeti könyv szerzője, társszerzője és Prof. Dr. Szakály Sándor, a VERITAS Történetkutató Intézet és Levéltár főigazgatója, a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság elnökhelyettese, a Magyar Olimpiai Akadémia alelnöke volt.

Május 19-én, május 21. a Magyar Honvédség Napja, Budavár visszavívásának 176. évfordulóján, a Stefánia Palotában rendezett ünnepségen Honvédelmi Miniszteri elismerésben részesültek többen. A HM HIM javaslatára a Hadisírgondozásért kitüntetés arany fokozata elismerésben részesült Professzor Dr. habil. Szakály Sándor DsC, a Honvéd Hagyományőrző Egyesület tiszteletbeli elnöke, a MOA alelnöke. Az sajnos később jutott tudomásunkra, hogy ebben az évben professzor úr Nemzeti Emlék-Őr díj kitüntetésben részesült. Mindkét kitüntetéséhez nagy szeretettel gratulálunk!

(MOB-MOA/GyB, RT; Fotók: Káldor, Nagy-Miskó Ildikó, Gueth Ádám, SK, CSÁOBK, Bolyai, HHE)