Július 16. és 22. között 15. alkalommal rendezte meg a nemzeti olimpiai akadémiák vezetőinek találkozóját a Nemzetközi Olimpiai Akadémia (IOA) az ókori Olympia mellett található campusán. Az eseményen Magyarországról dr. Bukta Zsuzsanna és Szijj Lilla vett részt. A találkozó fő témája a digitalizáció, az információs technológia elterjedése volt, a résztvevők arról tanácskoztak, hogy mindez milyen kihívások elé állítja az olimpiai mozgalmat.
A program meglehetősen színes volt, és nem maradhattak el annak hagyományos elemei sem; a delegáció a szokásoknak megfelelően megtekintette az ókori olimpia helyszínének területét, ahol még a mai napig zajlanak az ásatások, illetve részt vett Pierre de Coubertin és az IOA alapítóinak emlékhelyei előtti főhajtáson.
Egy meglehetősen érdekes előadásra került sor a brazil e-sportmúzeum vezetőjétől a virtuális múzeumok nemzetközi szintre emelésének lehetőségeiről. A kezdeményezés lényege, hogy pályázat útján létrehozzanak a résztvevő országok egy globális, egymással kommunikáló és összekapcsolódó olimpiai múzeum-hálózatot.
Érdekes kérdés volt az e-sport mint fejlődő iparág, amely sok megoldandó problémát, feladatot ró az olimpiai mozgalomra. Nem összekeverendő az e-sport a sportban használatos technológiákkal. A konklúzió az volt, hogy ugyan az e-sport sosem lesz fizikailag aktív sport, viszont felhasználható a fizikailag aktív sport javára. Fontos, hogy minimalizáljuk az e-sport negatív hatásait, például az időfaktort, illetve az egészségügyi kockázatokat, ugyanakkor a digitális világ nagyon sokat segíthet a sportmozgalomnak a fiatalok elérésében és bevonásában.
A vezetői találkozó egyik legértékesebb része mindig a munkacsoportokban történő beszélgetés. A szervezők a résztvevőkből teljesen heterogén csoportokat alkotnak, amelyek megvitatják a szakmai kérdéseket és javaslatokat, ajánlásokat adnak a témában. Valójában ilyenkor a közös gondolkodás és a munkafolyamat értékesebb, mint a végén megszülető konklúzió, és óriási élmény közös nevezőre jutni például japán, brazil, Bissau-Guineai vagy éppen cook-szigeteki delegáltakkal. A szervezők a csoportok koordinálására a delegáltakból választanak vezetőket, így dr. Bukta Zsuzsanna koordinátorként is tevékenykedett a hét során.
Jelenleg az olimpiai nevelés prioritást élvez a legtöbb olimpiai akadémia, illetve bizottság kötelezettségei között. Az olimpiai napok mellett sok ország számos nevelési tevékenységet végez egész évben az iskolások körében. A nemzeti olimpiai bizottságokon belül sok országban működik külön oktatási osztály vagy bizottság, ami csak ezért felelős – felismerve –, hogy hosszú távon csak úgy tudjuk fenntartani az olimpiai eszmét a társadalomban, ha az az oktatási rendszer része.
Tekintve, hogy a Magyar Olimpiai Akadémia egyik legfontosabb feladata éppen az olimpiai nevelés bevezetése a magyar oktatási rendszerbe, nagyon érdekes volt látni, hogy a világon a többi ország képviselői, akiknek szintén ez az egyik prioritás, hogyan tervezik, vagy már hogyan vezették be és tartják is fenn a rendszert. Ilyenkor a tapasztalatcsere mindig nagyon hasznos, annak ellenére, hogy a különböző országokban többé-kevésbé különbözik az oktatási rendszer. Az olimpiai nevelés elve azonban ugyanaz, így minden olimpiai bizottság közös érdeke, hogy minél több program megvalósuljon világszerte.
A konferencia végeztével búcsút vett a csapat a NOA-campustól, és elindult Athénba, ahol megtekintették az egy éve létrehozott újkori olimpiai múzeumot az olimpiai stadion szomszédságában. A kiállítás meglehetősen interaktív volt, és a végén a mozgalom eddigi fontosabb pillanatait összefoglaló videóban természetesen magyarok is szerepeltek a női kajak négyes (Szabó Gabriella, Kozák Danuta, Csipes Tamara, Fazekas-Zur Krisztina) révén.
A záróvacsorát követően a résztvevők elbúcsúztak egymástól, kissé nehéz szívvel; egy-egy ilyen alkalommal nagyon jó kapcsolatok, már-már barátságok alakulnak ki, és idén még a korábban tapasztaltaknál is jobb közösség alakult ki. A legtöbb résztvevő személyiségét áthatja az olimpia szellemisége, így ezek a találkozók mindig nagy élményt jelentenek a legtöbb résztvevő számára.
(MOA/Szijj Lilla)