Világversenyek a magyar tengeren:  Groupama – OTP Balaton Laser Worlds 2013

Világversenyek a magyar tengeren: Groupama – OTP Balaton Laser Worlds 2013

2013. 06. 20.
Megosztás

Az idei hazai versenynaptárban négy világ-, illetve Európa-bajnokság szerepel. Volt idő amikor több évtized alatt sem volt ennyi, sőt, egy sem Magyarországon. Ráadásul a néggyel még szerényen számoltunk, hiszen a Balaton Laser Worlds 2013 rendezvény sorozat keretében három önálló ifjúsági Európa- és három világbajnokság – Laser 4.7, Laser Radial és Laser Standard – is megrendezésre kerül. Így összesen hat világ- és négy Európa-bajnokságról beszélhetünk.

Jelentős sportdiplomáciai sikerként könyvelhetjük el, hogy hazánk Balatonfüreden rendezheti a Groupama – OTP Balaton Laser Worlds-t, a három Laser osztály ifjúsági és junior világ- és Európa-bajnokságot. A pályázó Balatonfüredi Yacht Club korábban több Európa Kupa fordulót rendezett, az osztály nemzetközi szövetségének megelégedésére. Így esett a korifeusok választása a BYC-re és a Magyar Vitorlás Szövetségre.

A Laser a világ legnépszerűbb felnőtt és utánpótlás versenyhajó osztálya, közel 140 országban, több mint 200 000 példányt adtak el belőle. One Design (egységes tervezésű) hajóosztály lévén nincs – vagy legfeljebb minimális – különbség közöttük, és nincs átalakítási lehetőség a versenyző számára, azaz bárhol is készült a hajó, a szigorú osztályelőírásoknak köszönhetően, a versenyzők egyenlő feltételekkel küzdhetnek a világ bármely pontján egymással. Ennek megfelelően a versenyeken tisztán a vitorlázótudás dominál.

Egy fiatal a hajótesttel éveken át versenyezhet, mert többféle árboc- és vitorlaméret használható az egyetlen hajótesten. Ifi korban kezdhetnek a 4.7-es vitorlával, a nagyobbak a Radial osztályban folytathatják, és a fiúk esetében – amikor a súlygyarapodás indokolja –, jöhet a legnagyobb vitorlával felszerelt Standard. A legtehetségesebbeknek – kellő szorgalommal párosulva – az olimpiai is elérhető: a férfiak a Standard, míg a hölgyek a Radial osztályban indulhatnak az olimpián.

Hazánkban nagy a hagyománya a Lasernek. Kezdetben Belle Örs, Nagy R. Attila, Vadnai Péter, Lukáts Ákos, Huszár Géza és Eszes Tamás képviselte az élmezőnyt, ám igazi nemzetközi sikert Eszes ért el, egészen az olimpiai szintig vitte (1996., 2000.). Az olimpiai magyar laser versenyzők sora Berecz Zsomborral folytatódott, aki két olimpián (2008., 2012.) szerepelt. Ne feledkezzünk meg Karé Rékáról, akit egy rövid felkészülést követően, egyetlen helyezés választott el a londoni kvótaszerzéstől.

Az ő sikereik is ösztönözhetik napjaink fiatal trónkövetelőit, akik komoly edzésmunkával és elszántsággal készülnek az idei versenyekre, elsősorban a füredi világ- és Európa-bajnokságokra. Minden okuk megvan az optimizmusra, hiszen a Nemzetközi Laser Osztályszövetség (ILCA) 2012-évi európai laser ranglistáján hazánk versenyzői – Laser 4.7 osztályban a leányok között Virág Flóra, míg fiúknál Vadnai Jonatan vezeti az európai ranglistát. További Laseres sikerek: Vadnai Benjamin a 4.7 osztály világbajnoki-, míg öccse, Jonatan korosztályos Európa-bajnoki címet szerzett 2012-ben, A BYC pedig 188 európai klub közül bizonyult a legjobbnak laseres körökben.

Több mint 600 ifjú vitorlázó látogat Balatonfüredre a három kategóriában rendezendő az olimpián is szereplő Laser hajóosztály korosztályos világ- és Európa-bajnokságre.

"A laseres versenyzés történetében egyedülálló, hogy egy helyszínen, jóformán egy időben három Európa-bajnokságra és három világbajnokságra kerüljön sor" - mondta el Böröcz István az eseménynek otthont adó Balatonfüredi Yacht Club ügyvezető igazgatója a Grupama-OTP Laser Words sajtótájékoztatóján. Hozzátette: a legfrissebb nevezési listák alapján több mint ötven országból 632 utánpótlás korú induló vesz részt a versenyeken.

Simicskó István sportért felelős államtitkár kiemelte, a hazai rendezésű világesemény remek lehetőség arra, hogy a laseres reménységek megmutassák magukat a közönségnek, és kifejezte reményét, hogy a balatonfüredi vitorlásversenyen ismét bebizonyosodik majd: Magyarország sportnagyhatalom.

"Balatonfüredet a hazai vitorlássport bölcsőjének tartjuk, de nem csak ezért nagyszerű számunkra, hogy megrendezhetjük ezeket a versenyeket" - nyilatkozta Bóka István polgármester, aki kiemelte a viadal gazdaságra gyakorolt pozitív hatását is: Bóka szerint a verseny plusz 40 ezer vendégéjszakát hoz majd a régiónak, ami turisztikai szempontból kiemelkedő.

A Laser 4.7-es európai ranglistát vezető, a verseny egyik esélyesének számító Vadnai Jonatán elárulta, komoly előny lehet a magyar vitorlázóknak a hazai pálya, mivel a riválisokkal ellentétben jól ismerik a balatoni széljárást, ami kulcsfontosságú. A 15 esztendős versenyző hozzátette, nem érez magán különösebb nyomást amiatt, hogy Magyarországon kell versenyeznie.

Litkey Farkas korábbi olimpikon, a Magyar Vitorlás Szövetség (MVSZ) elnökségi tagja szerint 10-15 százalékot javíthat a magyarok teljesítményén az, hogy a Balatonon rendezik meg a futamokat. A tízszeres Kékszalag-győztes hozzátette, nemcsak a helyismeret, de a kilátogató szurkolók buzdítása is pluszerőt adhat a hazai versenyzőknek. Attól azért óva intette az indulókat, hogy "túlspannolják" magukat, ami összességében akár vissza is vetheti az eredményességüket.

Balaton Laser Worlds 2013, programja

2013. június 28–30.
OTP Junior – BYC Kupa, előverseny

2013. július 1–05.
Edzőtábor

2013. július 6–13.
Laser 4.7 Ifjúsági világ- és Európa-bajnokság

2013. július 14–21.
Laser Radial Női U21 és Laser Standard Férfi U21 világ- és Európa-bajnokság