2013. szeptember 27-én, első alkalommal, de hagyományteremtő szándékkal rendezte meg a Halmay Zoltán Olimpiai Hagyományőrző Egyesület és a Szombathelyi Vívóakadémia Sportegyesület a Szombathelyi Vívónapot.
Kettős cél vezérelte a két egyesület vezetőit: a vívósport népszerűsítése és méltó megemlékezés két kiváló vasi vívóról, Rajczy Imre olimpiai bajnok kardozóról és Komatits József, tőrvívó olimpikonról.
Először szűkebb körben az 1976-os montreali olimpián csapatban hetedik, egyéniben kilencedik Komatits Józsefről emlékeztek meg a hagyományőrzők és a vívóakadémia tagjai. Özvegyénél tettek látogatást, ahol virágot és koszorút helyeztek el Komatits József sírján. (A legjobb vasi tőrvívó hamvait - végakaratát teljesítve - családi házuk kertjében helyezték végső nyugalomra.) Ezt követően az 1936-os berlini olimpián a kardcsapattal aranyérmet szerzett, világ- és Európa-bajnok kardvívó Rajczy Imre Szily János utcai szülőházához vonultak az emlékezők, ahol megkoszorúzták a Szombathelyről indult kardozó emléktábláját. Itt dr. Kamuti Jenő, olimpiai ezüstérmes, világbajnok vívó idézte fel személyes emlékeit Rajczy "Babáról", kiemelve az 1962. évi Buenos Aires-i világbajnokság felejthetetlen pillanatait.
Időközben a Fő téren már izgatottan készültek a vívóakadémia ifjú tehetségei, akik hamarosan bemutathatták tudásukat az összegyűlt érdeklődőknek. Mivel a szombathelyiek a párbajtőrre szakosodtak, ezért a karddal foglalkozó sárváriak és a tőröző körmendiek kisegítették őket, így teljes körűen tudták bemutatni a három fegyvernem jellemző mozdulatsorait. A Fő téri sátorban az érdeklődők tablókon keresztül is megismerhették a fegyvernemek sajátosságait, a szombathelyi vívás történetét, valamint Rajczy Imre kardvívó és Komatatits József tőrvívó életét. Az előző évad legeredményesebb versenyzője, Szabó Viktória egy díszes serleget vehetett át Komatits Zsuzsától, az 57 éves korában elhunyt tőrvívó özvegyétől.
Az első Szombathelyi Vívónapot a már említett dr. Kamuti Jenő mellett megtisztelte Sákovitsné Dömölky Lídia olimpia és világbajnok tőrvívónk és Csampa Zsolt, a Magyar Vívó Szövetség elnöke is. A több helyszínen zajló eseményeken szinte végig együtt volt az emlékezőkkel dr. Puskás Tivadar, Szombathely polgármestere, a MOB tagja is. A magyar vívósport két emblematikus alakja, két legendája jó tanácsokkal látta el a vívópalántákat, beszéltek kivételesen sikeres pályafutásukról és a víváshoz fűződő kapcsolatukról is. Sportáguk szeretetének ékes megnyilvánulása, hogy a napokban mindketten indulnak a Várnában megrendezésre kerülő veterán világbajnokságon.
A szombathelyi vívásnak van már kardozó és tőrvívó ikonja, akikről a jövőben is meg fognak emlékezni, de párbajtőrben még nincs helyi olimpikon. Kívánjuk a szombathelyi vívóakadémia versenyzőinek, hogy a riói olimpia után már ne legyen "mostohagyerek" a párbajtőrvívás sem!
(Forrás: Gál László)