Zöld-fehér példaképek a Varjú-kör nyitórendezvényén

Zöld-fehér példaképek a Varjú-kör nyitórendezvényén

2017. 03. 07.
Megosztás


Színes rendezvénnyel kezdte a Varjú Vilmos Olimpiai Baráti Kör a 2017-es programsorozatát, hisz március 6-án zöld-fehér színekbe öltöztette az Erzsébetligeti Színház nagytermét. A Ferencváros két kiemelkedő tudású klasszisával, Lipcsei Péterrel és Gera Zoltánnal találkozó közönség egy része stílszerűen Fradi-mezbe öltözött, így a két vendég már az első pillanattól kezdve otthon érezhette magát Mátyásföldön.

De nemcsak emiatt volt számukra ismerős és baráti a környezet. Lipcsei Peti, aki a maga 648 zöld-fehérben lejátszott mérkőzésével a Fradi abszolút csúcstartója, ugyanis hosszú idő óta a kerület lakója, aki gyakran megfordul a piacon, az Erzsébet-ligetben vagy a sportpályáink környékén. De Gera Zoli is kellő kertvárosi tapasztalattal rendelkezik. 2000-ben, mikor a Fradi a Pécsből leigazolta őt, Mátyásföldön béreltek neki lakást. Abban az időben gyakran előfordult, hogy Lipcsei Peti Árpádföld és Cinkota határán levő otthonából elindulva megállt Mátyásföldön, felvette az autójába Gera Zolit, akit aztán elfuvarozott a népligeti edzőközpontba.

A két labdarúgó erről és sok másról is mesélt a közönségnek a március 6-i rendezvényen, melynek időzítése nem is lehetett volna pontosabb. A Ferencváros ugyanis éppen túl volt a 219. derbin, amelyet idegenben egy góllal nyert meg az Újpest ellen. A góllövő pedig nem más volt, mint a Fradi 20-a, Gera Zoltán. Ki gondolta volna, hogy Thomas Doll vezetőedző egy ilyen győzelem után eltekint a vasárnapi átmozgató edzéstől, így a játékosok két teljes szabadnapot kaptak (a hétfő mindig is szabadnap volt a Fradinál)? Ha másért nem, hát ezért már érdemes hajtani egy Újpest – Fradi mérkőzésen!

Peti és Zoli nemcsak a Ferencváros, hanem az egyetemes magyar labdarúgásnak is kiemelkedő klasszisai. Mindketten komoly nemzetközi és válogatott tapasztalatokkal rendelkeznek. Péter a világhírű FC Portóban alkotott maradandót, amely akár még maradandóbb is lehetett volna, ha egy súlyos sérülés ezt nem akadályozza meg. Ma talán azzal is büszkélkedhetnénk, hogy Kubala, Kocsis és Czibor után ő is hozzátette a magáét a világhírű Barcelona sikertörténetéhez. Gera Zoltán pedig Angliában futott be nagyszerű karriert, ahol az ellenfelek tiszteletét és a közönség szeretetét is kivívta odaadó játékával, és nem mellesleg az FC Fulham történelmébe is beírta magát azzal, hogy a klub legsikeresebb időszakában volt vezéregyénisége a londoni kiscsapatnak. Ismerve a szigetországi szurkolók habitusát egy Premier League-ben elért hatodik helyről, illetve egy varázslatos Európa-liga-menetelésről, valamint az Atletico Madrid elleni döntőről a Fulham-szurkolók még száz évig beszélni fognak.

A Fradi-ikonjai külföldi karrierjük során olyan edzőlegendákkal dolgozhattak együtt, mint Bobby Robson, José Mourinho, Bryan Robson vagy Roy Hodgson, akiknél egyaránt alapembernek számítottak. A kertvárosi zöld-fehér esten szó esett a játékosok és a játékvezetők viszonyáról is, mely témához Vámos Tibor, a pekingi olimpia döntőjében (többek között Messinek) és a 2010- világbajnokság német-spanyol elődöntőjében (többek között Xavinak és Iniestának) is lengető asszisztens is hozzászólt, aki civilben a Táncsics Mihály Általános Iskola és Gimnázium igazgatója. Történetesen annak az iskoláénak, melybe Lipcsei Péter gyermekei is járnak, így a játékosnak és asszisztensnek bőven volt alkalma arra, hogy a múltbeli közös élményeiket felidézhessék. Például annak a 2003-ban az Üllői úton lejátszott Fradi – Újpest derbinek az emlékét is, amikor egy vitatott szituációban (1-1-nél átment-e a labda a gólvonalon, vagy nem) Vámos Tibor továbbot intett, a fradisták reklamáltak, a közönség tüntetett, majd Gera gólt lőtt, és ezzel nemcsak megnyerte a meccset a csapatának, hanem a korábbi ellentétekre is sikerült fátylat borítania.

S, ha már az oktatási intézményeket emlegettük, leírhatjuk azt is, a kertvárosi zöld-fehér est legnagyobb értéke az volt, hogy a nézőtéren túlnyomórészt gyerekek foglaltak helyet. Olyanok, akik maguk is Lipcsei Péterek és Gera Zoltánok kívánnak lenni, és, akik számára a két válogatott klasszis követendő példaképeknek számít.

(MOA-Riersch Tamás)