Pénteken délután a Magyar Olimpiai Akadémia és Kisbér Város Önkormányzata Zsivótzky Gyula névadó ünnepséget rendezett a város sportcsarnokában. Az eseményen köszöntőt mondott a MOB elnöke, Borkai Zsolt is.
Kisbér Város Önkormányzatának Képviselő-testülete 2013. november 14-én tartott ülésén döntött arról, hogy a Városi Sportcsarnok elnevezését Zsivótzky Gyula Sportcsarnokra módosítja. A döntés meghozatala után kijelölésre került a névadó időpontja, amelyre szép számban gyülekeztek a meghívottak és a helyiek a sportcsarnok aulájában.
A hatalmas felhőszakadás átírta kicsit a tervezett programot, de a szervezők nem estek pánikba. Így Dr. Printz János, a MOA Tanács tagjának, a Zsivótzky Gyula Olimpiai Baráti Kör Egyesület elnökének rövid üdvözlése után köszöntötte a Sikátor-Kisbér kerékpártúrát (23,7 km) és a Kisbér környéki gyalogtúrát (7 km) végrehajtókat. Külön dicséretet érdemel Printz Ákos, aki Mosonmagyaróvár – Győr – Sikátor – Kisbér útvonalon 100 km-t kerékpározva érkezett az ünnepségre.
Mivel az időjárás nem engedte a sportpályán végrehajtani a kalapácsvető bemutatót, a sportcsarnokban került bemutatásra a versenyszám minden alapfogása. A Pápáról érkezett kiscsapat bemutatója nagy sikert aratott. Külön köszönet jár Stemmer Istvánnak, a Pápai SE elnökének, és az egyesület három versenyzőjének, Toki Adriánnak, Varga Patriknak és Dani Dánielnek, akik a bemutatójuk közben a nézőknek minden felmerült kérdését is megválaszolták.
A bemutató után kezdődött a névadó ünnepség.
A Himnusz eléneklése után külön köszöntötték Borkai Zsoltot a MOB elnökét; Popovics Györgyöt a Komárom – Esztergom Megyei Önkormányzat elnökét; a Zsivótzky család megjelent tagjait: feleségét, Komka Magdolna olimpikont, fiait, a labdarúgó majd edző Gyulát, az atléta olimpikon Attilát; Sákovicsné Dömölky Lídia vívó olimpiai bajnokot; Antal Márta olimpiai ezüstérmes gerelyhajítót; a MOA Tanács megjelent tagjait: Dr. Jakabházyné Mező Mária főtitkárt, Dr. Szikora Katalint, Győr Bélát, Horváth Vilmost és Dr. Printz Jánost; Sikátor polgármesterét, Vighné Kemény Terézt.
Dr. Udvardi Erzsébet, Kisbér Város Polgármestere köszöntötte a vendégeket, majd munkatársai átadták a külön köszöntött hölgyek részére virágcsokrukat, a férfiak részére Kisbér nagy albumát és minden nem kisbéri meghívott részére a város kis albumát.
A polgármester asszony után Borkai Zsolt, a MOB elnöke köszöntötte a megjelenteket. Örömét fejezte ki amiatt, hogy országunkban a sport húzóágazat lehet. Jelezte, hogy a MOB mindent megtesz annak érdekében, hogy továbbra is az maradjon. Köszönetét fejezte ki a Magyar Olimpiai Akadémiának és Kisbér Város Önkormányzatának a névadás ötletéért és megvalósításáért.
Dr. Jakabházyné Mező Mária, a MOA főtitkára beszédében a névadás fontosságát hangsúlyozta. Külön emlékezett a névadó saját történetével arra, hogyan kísérte végig életét a Kisbéren fabrikált első kalapácsa. Majd az 1956-os, Melbournei Olimpia 50. évfordulójára rendezett ausztráliai utazás közös emlékeit idézte fel a megjelenteknek.
Popovics György, a Komárom – Esztergom Megyei Közgyűlés elnöke Kisbérről és vidékéről beszélt. Majd Zsivótzky Gyula önéletrajzát felidézve, az édesanyjának szerepét emelte ki. Kiemelte, hogy a névadónak soha nem jutott eszébe külföldön maradni, pedig többször megtehette volna, de ő ragaszkodott ahhoz, hogy magyar színekben érje el további sikereit is. Külön örömét fejezte ki amiatt, hogy a megyében több olimpiai bajnokról neveztek már el közintézményeket, és ezek száma most tovább nőtt.
Ezután Komka Magdolna, Dr. Jakabházyné Mező Mária, Borkai Zsolt és Popovics György leplezte le az aulában elhelyezett, a névadó emlékét őrző emléktáblát.
Az avató ünnepség után a Kiskastélyban folytatódott a program.
Zsivótzky Gyula példás életútjáról Dr. Printz János, Zsivótzky Gyula Kisbéren címmel a helyiek, a kalapácsvetés héroszairól Horváth Vilmos tartott előadást.
A napi programot Dr. Udvardi Erzsébet polgármester összegezte, és a város egyik sportszerető vállalkozója révén állófogadással zárult az ünnepség.
(Győr Béla)