Zsivótzky Gyulára emlékező napok Kisbértől Kiskunfélegyházáig

Zsivótzky Gyulára emlékező napok Kisbértől Kiskunfélegyházáig

2019. 12. 02.
Megosztás


Az olimpiai bajnokunk nevét viselő sikátori illetékességű olimpiai kör őszi programjának vezérfonala Zsivótzky Gyula emlékének őrzése volt.

Az események sora a hagyományos Zsivótzky-futással kezdődött, amellyel idén az egyesület nyitott az iskolák felé, s kalapácsvetőnk mexikóvárosi sikerének évfordulójával egyidőben (Veszprémvarsányban, Győrben és Budapesten) került sor versenyekre, novemberben pedig bajnokunk gyermekkorának helyszínén, Kisbéren és környékén rajtoltak el a diákok, hogy teljesítsék az elmúlt évszázad magyar atlétájának világcsúcsával azonos 73,76 m-es távot. Az Ászári Jászai Mari Általános Iskolában a felősöket, a Bakonysárkányi Fekete István Általános Iskolában gyakorlatilag az egész iskolát megmozgató program volt a verseny, míg a lassan egy évtizedes történetében először Kisbéren, a Petőfi Sándor Általános Iskola rendezésében, költözött fedél alá a Zsivótzky-futás, éppen a róla elnevezett városi sportcsarnokba – a kedvezőtlen időjárás miatt.

Az érmeket mindhárom helyen Zsivótzkyné Komka Magdolna, olimpikon magasugró, aki maga is tagja a körnek, Győr Béla, a Magyar Olimpiai Akadémia főtitkára, dr. Printz János Károly, a MOA Tanácsának tagja, az egyesület elnöke, valamint dr. Tóth Ferenc, az egyesület felügyelő bizottságának elnöke, adta át a legjobbaknak. Közülük kiemelkedett az ászári Polgár Patrik eredménye, mivel a füves pályán kimért távot 8,33 másodperc alatt teljesítette, ami több mint figyelemreméltó. Az iskolák lelkes vezetőinek, pedagógusainak és természetesen az egymással nagy izgalommal versengő és egymásnak szurkoló diákoknak – no meg a városban és környékén mindezt koordináló dr. Udvardi Erzsébetnek, az egyesület alelnökének – köszönhetően ezer fölé emelkedett a Zsivótzky-futás őszi küzdelmeiben induló tanulók létszáma.

A kisbéri verseny a Zsivótzky Emléknap ott zajló ünnepi programjaiba illeszkedett, amelyeket megtisztelt jelenlétével Sinkovicz Zoltán, a város polgármestere is. Az ünnepélyes pillanatok olimpiai bajnokunknak a sportcsarnok falán lévő emléktáblája megkoszorúzásával kezdődtek, majd délután az Őszi Napfény Idősek Otthonában folytatódtak, ahol Szarvas Szilveszter, az intézmény igazgatója – szintén a kör tagja – fogadta a délutáni ülés résztvevőit. Itt került sor az idei Zsivótzky Gyula Emlékdíj átadására is, amelyet Győr Béla vehetett át, aki kezdetektől fogva támogatója a sikátori kör céljai megvalósításának és rendszeres résztvevője az egyesület programjainak.

Az otthon kistermében a jelenlévők felidézték Zsivótzky Gyula Kisbéren töltött gyermekéveit, s tájékoztatást kaptak arról is, hogy milyen módon őrzik helyben olimpiai aranyérmesünk emlékét. Az egyesület elnöke a fontosabb helyszínekről (városokról, stadionokról) diasort vetítve kísérte végig előadásában jeles atlétánk pályafutásának főbb állomásait.

A hétfői program az előbbiek jegyében szombaton már Kiskunfélegyházán folytatódott. Az egyesület többéves projektjei közé tartozik ugyanis Zsivótzky Gyula életútja meghatározó helyszíneinek felkeresése, s november 23-án – Zsivótzkyné Komka Magdolna gondos előkészítését követően – az alföldi városba vezetett az egyesület küldöttségének útja, ahol az Kecskeméti Olimpia Barátok Bóbis Gyula Körének részéről Grosán Pál csatlakozott az emlékek őrzőihez.

A kiskunfélegyházi látogatás megerősítette, hogy a településen rendkívüli tisztelet övezi olimpiai bajnokunk, a város díszpolgárának emlékét, aki első kalapácsát még Kisbéren fabrikálta, középiskolai éveit ugyan Tatán kezdte, de a sportgimnázium ottani megszűnését követően Kiskunfélegyházán folytatta, s a városban töltött három év alatt vált igazán kalapácsvetővé, ottani színekben nyerte első versenyét, amelyet még sok-sok további siker követte (más dobószámokban is). Érdekes aktualitás, hogy Grosán Pál, aki szintén a gimnázium tanulója volt, szeptemberben szeniorként éppen dobószámokban – sajátos dobó ötpróbában (súlylökés, diszkoszvetés, kalapácsvetés, gerelyhajítás, nehézkalapács-vetés) – szerzett nyolcvanas korosztályában Európa bajnoki címet.

A Zsivótzky Gyula útját követő kis társaságot Rokolya Csaba igazgató vezetésével nagy szeretettel fogadták egykori iskolájában, a „Petőfiben", teljes nevén a Szent Benedek Gimnázium, Szakképző Iskola és Kollégium Kiskunfélegyházi Petőfi Sándor Tagintézményében. A program résztvevői közösen, nagy kíváncsisággal keresték meg az intézmény világhírűvé vált hajdani tanulója osztályának tablóját. A MOB és a MOA nevében Győr Béla, a két egyesület képviseletében pedig Grosán Pál és dr. Printz János Károly helyezett el koszorúkat az iskola (a tablón az első érettségi találkozó éveként megjelölt 1960-ban már olimpiai ezüstérmet szerző) büszkeségének domborművénél.

Az olimpiabarát látogatók ezt követően a Polgármesteri Hivatalban megcsodálhatták a gyönyörű dísztermet, majd útjukat folytatva „bónusz-programot" jelentett számukra a városhoz köthető olimpikonok oszlopának felfedezése a Móra Ferenc Gimnázium udvarán.

A szép és mozgalmas városnézés a KÉSZ Aréna Városi Sportcsarnokban ért véget, ahol a városban született olimpikonok szuggesztív módon elhelyezett nagy méretű fotóin kívül Zsivótzky Gyulának egy külön falfelületet szenteltek, röviden bemutatva pályafutását is.

Az önmagában is magával ragadó létesítményben éppen a legkisebbek birkózóversenye zajlott, s ez a betérőknek azonnali szurkolási lehetőséget is nyújtott. A gyerekek küzdelmeit és felkészültségét csodálva mindenki meggyőződhetett arról, hogy az olimpiák múltbeli magyar sikerei mellett a jövő is reményteljes.

(MOA-PJK; fotó: KM, GyB, PJK)