Letette az Universiadé-csapat az esküt, Gyurta Dániel a MEFS elnökségébe került

Letette az Universiadé-csapat az esküt, Gyurta Dániel a MEFS elnökségébe került

2015. 06. 21.
Megosztás

Nagyüzem volt a hazai egyetemi-főiskolai sport életében: a Magyar Egytemi-Főiskolai Sportszövetség közgyűlést tartott, díjakat adott át, majd az Universiadéra készülő magyar sportolók fogadalmat tettek. Az olimpiai Bajnok Gyurta Dánielt beválasztották a szervezet elnökségébe, Fábián László, a MOB sportigazgatója és Győrfi János, a MOB korábbi osztályvezetője pedig elismerésben részesült.

A Testnevelési Egyetem Aulájában rendezett eseménysorozaton a közgyűlés alkalmával - melyen részt vett dr. Nagy Zsigmond, a MOB nemzetközi igazgatója is - a delegáltak egyhangúlag választották meg elnökségi tagnak Gyurta Dániel olimpiai, világ és Európa-bajnok úszót, akit a 2012. évi londoni olimpián aranyérmet szerző, felsőoktatásban tanuló bajnokok jelöltek képviseletükre a MEFS elnökségébe. Az olimpiai bajnok sportvezetői, sportdiplomáciai karrierjének elindításával és felkarolásával a MEFS példát kíván mutatni az élsportolók sportdiplomáciai és kettős karrierépítésének támogatására. A Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskolán tanuló világklasszis mellúszó a sportvezetői feladatkörök és jogosítványok birtokában az egyetemi sportélet irányításában egyaránt hitelesen jelenítheti meg az élsportolók és a hallgatók érdekeinek érvényesítését, képviseletét. A MEFS nemrégiben módosított alapszabálya értelmében az egyetemi sport országos szervezetének vezetésébe bekerülő olimpiai bajnok egyben a MEFS – dr. Kovács Antal olimpiai bajnok, elnökségi tag által vezetett – Versenysport Bizottságának is tagjává válik.

A közgyűlés emellett döntött a MEFS Nemzetközi Sport és Kulturális Szövetséghez (ISCA) való csatlakozásáról. A közgyűlést követő ünnepségen tették le fogadalmukat a július 3-án kezdődő XXVIII. Nyári Universiadéra induló, közel 170 fős magyar csapat sportolói.

Az ünnepi közgyűlés prof. dr. Kiss Ádám, a MEFS elnöke, dr. Tóth Miklós, a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) alelnöke és dr. Székely Mózes főtitkár adta át a Sportszövetség ez évi kitüntetettjeinek díjait. Az egyetemi sport népszerűsítéséért végzett munka elismeréseként Életműdíjat kapott Máté János, a Nyíregyházi Főiskola Testnevelés és Sporttudományi Intézetének egykori vezetője és Kelemen Endréné, a Testnevelési és Sportközpont egykori vezetője. Aranyplakettet kapott Győrfi János, a Testnevelési Egyetem stratégiai főtanácsadója, a MOB korábbi osztályvezetője, Lévai Béla, az Óbudai Egyetem Sportirodájának vezetője, Boda Péter, a Miskolci Egyetemi Sportlétesítmények vezetője, Szabari János, a Budapesti Egyetemi Atlétikai Club kosárlabda szakosztályának vezetője, valamint Fábián László olimpiai, világ és Európa-bajnok öttusázó, a MOB sportigazgatója, aki bakui tartózkodása miatt elismerését egy későbbi időpontban veszi át. Az egyetemi, főiskolai hallgatók közül a felsőoktatás sportéletének fejlesztésért öt hallgató részesült elismerésben. Hallgatói díjat kapott Karvaly Márton, az Eötvös Loránd Tudományegyetemről, Mátics Zoltán, a Budapesti Gazdasági és Műszaki Egyetemről és, Molnár Dániel, a Debreceni Egyetemről, valamint Pap Csaba, a Pécsi Tudományegyetem (PTE) hallgatója, akinek elismerését Hári József, a PTE sportiroda vezetője, valamint Jancsó Máté, a Semmelweis Egyetem hallgatója, akinek díját édesapja, Jancsó Kornél, a Magyar Távirati Iroda sporttudósítója vette át.

Györfi János a díj átadása után elmondta, meglepte a kitüntetés. „Meglepett ez a rendkívüli megtiszteltetés, hiszen az a dolgunk, hogy különböző „őrhelyeken” de ugyanúgy segítsük a sport ügyét. Csak egy részét sikerült megvalósítanom terveimnek, és még nagyon sok teendő mutatkozik. Úgy gondolom, hogy mintaképek nélkül nem lehetséges emelni a magyar sportot, és az egyetemi sportban még további kiváló lehetőségek vannak a sport és tanulás összekapcsolására, a sport presztízsének növelésére. Az egyetemi sport szerintem olyan terület, amely hihetetlen tartalékokkal rendelkezik, például olimpiai sportágakon belül, gondolok itt - nem véletlenül - olyan nemzeti „sportkaraktert” meghatározó sportágra, mint a kézilabdára, vagy szűkebben azon belül - a nyári időszakban - strandkézilabdára, standjátékokra, vagy akár a nem olimpiai sportágak sportfesztiváljaira. Minden erőmmel igyekszem segíteni az egyetemi sportot, mert a most kikerülő értelmiség viselkedése mintaadó lesz a következő évtizedekben. Köszönöm Kiss Ádám elnök úrnak és Székely Mózes főtitkárnak, a MEFS vezetésének ezt a megtiszteltetést!”

Az ünnepi közgyűlést követően a sportvezetők és a díjazottak jelenlétében tartották meg a 2015. július 3-án kezdődő XXVIII. Nyári Universiadéra induló magyar csapat fogadalomtételét. Az ünnepi ceremóniát köszöntőjével az Emberi Erőforrások Minisztérium (EMMI) Sportért Felelős Államtitkárságának helyettes-államtitkára, Kiss Norbert és prof. dr. Kiss Ádám, a MEFS elnöke nyitotta meg. Ezt követően a delegációt vezető dr. Freyer Tamás, a sportért felelős helyettes államtitkártól átvette a magyar csapat zászlaját, majd letették fogadalmukat a Dél-Koreába, Gwangjuba utazó, közel 170 fős magyar Universiade csapat sportolói. Az ünnepi eseményen Horváth Marcell golfozó, a University of St. Andrews első évfolyamos Közgazdaságtan és Menedzsment szakos hallgatója mondta elő a fogadalomtétel szövegét. A sportolók fogadalmukban többek között ígéretet tettek arra, hogy becsületesen, töretlen akarattal, legjobb tudásuk szerint, a Fair Play szellemében készülnek a 28. Gwangjui Nyári Universiádéra és mindent megtesznek azért, hogy a világ egyik legnagyobb seregszemléjén eredményesen képviseljék hazájukat, Magyarországot. A XXVIII Nyári Universiadén 150-160 ország 10-12 ezer felsőoktatásban tanuló élsportolója vesz részt, előreláthatólag 13 sportágban drukkolhatunk majd magyar versenyzőknek. A szakemberek 13-15 érem megszerzését remélik a magyar csapattól.

Prof. dr. Kiss Ádám, a MEFS elnöke köszöntőjében elmondta, a magyar sportolók korábban 113 arany-, 90 ezüst- és 105 bronzérmet nyertek az Universiadékon.

"Nincs jó felsőoktatás jó egyetemi sport nélkül" - fogalmazott a fogadalomtételt megelőzően a professzor sportvezető.

"Óriási érték az Universiadé, hiszen akik ott érmet nyernek, azok később az olimpiákon, világbajnokságokon is a legjobbak közé tudnak kerülni" - tette hozzá.

(MEFS-MOB/VF)