Sportági konzultációk: az atléták és a tollaslabdázók is büszkék az utánpótlásra

Sportági konzultációk: az atléták és a tollaslabdázók is büszkék az utánpótlásra

2013. 12. 10.
Megosztás

Az atléták, majd a tollaslabdázók részvételével folytatódott kedden a MOB székházában a végéhez közeledő, őszi olimpiai sportági konzultációs sorozat. A témák közt a korábbiakhoz hasonlóan a 2013-as eredményesség és a jövőt érintő tervek szerepeltek. Az atlétáknál kiváló nemzetközi eredemények születtek az utánpótlás-korosztályokban, a tollaslabdázók pedig egy remek iskolai programot indítottak.

Az atléták népes csapattal érkeztek, az eseményen jelen volt többek közt Gyulai Miklós elnök és főtitkár testvére, Márton, valamint Spiriev Attila szakmai igazgató is.

Az atlétika szerepel a 16 kiemelt, rendkívüli állami támogatásban részesülő sportág között, az erre vonatkozó szerződést Gyulai Miklós, a többi sportág között, elsőként írta alá.

A magyar atléták a különböző korosztályokban öt világversenyen álltak rajthoz, a jó eredmények a jó formaidőzítésnek köszönhetőek. Spiriev Attila kiemelte az utánpótlás eredményeit, az utrechti EYOF dicső szereplését (4 arany-, 1 ezüst- és 1 bronzérem) és a juniorok nagyszerű helytállását. "A jövő évi, nanjingi ifi olimpiára reálisan pályázhatnak a fiatalok, bár a kvalifikáció még hátra van" - mondta a szakmai vezető, majd hozzátette, a nagy versenyeken a korosztályos sportolók egyéni csúcsokat döntöttek. Spiriev kiemelte az utánpótlás-vezető, Lengyák György sikeres munkáját is.

"Futószámokban nehéz lenne felvenünk a versenyt a világ legjobbjaival, gondoljunk csak a legeredményesebb sprinterekre, hosszútávfutókra. Azonban a dobószámokban szélesednek a lehetőségeink, ott vagyunk az élvonalban, felnőttek és az utánpótlás tekintetében is. Az ugrószámokban vannak még lemaradásaink, ezek fejlesztésére programokat hoztunk létre, a beérés 6-8 év lehet" - magyarázta Spiriev Attila.

Az edzőképzéssel kapcsolatban Gyulai Miklós úgy vélekedett, vissza kell állítani a megfelelő színvonalú szakmai képesítést adó képzést; a jelenlévők egyet értettek abban, hogy egy új edző-utánpótlást kell "kitermelni", ennek eredménye néhány esztendő elmúltával mutatkozhat meg.

Az atléták után a tollaslabdázók érkeztek a MOB-ba, a hazai szövetséget Csorba József elnök és Bálega Tibor főtitkár képviselte.

A tollaslabda nem tagja a 16 kiemelten támogatott sportágak csoportjának, de a kisebbeknek megítélt felzárkóztatási keretből részesülnek. Mint a megbeszélés elején elhangzott, erre mindenképp érdemesek a sportágukban tett fejlesztéseik elimeréseként.

Az elmúlt években három nagyvárosban - Budapesten, Pécsen és Szegeden - komoly létesítményeket hoztak létre, továbbá az utánpótlás-nevelés és az alapok kiszélesítése terén is nagyot léptek előre.

Mint Csorba József elmondta, az utánpótlás-bázis megteremtésére és az iskolai programra nagy hangsúlyt fektetnek, ezért a világszövetség Shuttle Time programjához is csatlakoztak, melynek keretében, a riói olimpiáig akár 400 iskolát is be tudnak vonni a rendszerbe. Az elnök büszkén mondta, hogy a sportág fellegvárából, Dániából kapnak edzőket, akik a legmagasabb színvonalú tudást adják át. Az edzőképzéssel kapcsolatban azonban elhangzott, hogy hiányzik a TF korábbi szakedzőképzése; az OKJ-s rendszerben többen is részt vesznek, de ez nem a legmagasabb színvonalat jelenti.

A jövőt vázolva Csorba József elmagyarázta, hogy nehéz kvalifikáció várható Rióra, jelen pillanatban egy női versenyzőnek van reális esélye a kijutásra.

A Magyar Tollaslabda Szövetség az utánpótlás-program mellett, a lehetőségek figyelembe vételével, a példakép-állításra is hangsúlyt fektet. Szeretnének a mindennapos testnevelésbe is bekapcsolódni. A tervek között egy korosztályos Európa-bajnokság megszervezése is szerepel néhány esztendő múlva.

A megbeszélésen elhangzott, a tollaslabdázás népszerűsége romahos fejlődésnek indult, magyarországon a szövetség szeretné, az ütős sportágak között vezető szerepet betölteni - ez azonban a tenisz és az asztalitenisz mellett nem lesz könnyű dolog...

Az egészségügyi helyzet tekintetében megelégedés van a szövetség részéről.

A konzultáción érdekességként megjegyezték, a tollaslabda vegyespáros volt az első olyan versenyszám az olimpián, melyben férfi és nő közösen, egyidőben lépett pályára.

(Fotó: MOB/Kovács Anikó)