A hetedik nap a melbourne-i olimpián: Ezüstös csütörtök

A hetedik nap a melbourne-i olimpián: Ezüstös csütörtök

2016. 11. 29.
Megosztás


Az atlétika, a vívás, a birkózás mellé csatlakozás a vízilabda és az úszás is a magyar érdekeltségű versenyek közé az olimpia hetedik napján.

Nagy várakozás előzte meg atlétikában a 3000 m akadályfutás fináléjában a világcsúcstartó Rozsnyói Sándor szereplését. A nagy kérdés az volt, megszerzi-e Magyarország első aranyérmét a melbourne-i olimpián. Két kör után, 800 m-nél a norvég Larsen vezetett 10-15 méter előnnyel az üldözők előtt. Rozsnyói a második helyen haladt nyomában a szovjet Rzsiscsinnel. A felzárkózás után ők ketten felváltva vezettek, de igen szoros volt az élboly. Senki sem akarta átvenni a vezetést. Már csak két kör volt hátra, amikor Rozsnyói és szovjet riválisa szerette volna leszakítani a többieket, de ekkor a brit Brasher és Larsen válaszolt a kihívásra.

Csöngetéskor Rozsnyói és Brasher volt a sorrend, de az angol egyre jobban előretört, majd komoly előnyre tett szert. Rozsnyói és Larsen a céltól 200 méterig még tartotta a vezető angollal a lépés, de végül Brasher új olimpiai csúccsal több, mint 2 másodpercet vert a másodiknak célba érő magyar futóra.

A hangosbemondó mindenki meglepetésére Rozsnyóit mondta ki győztesnek. Az angol fiút pedig kizárták. Az indok, hogy az utolsó körben az angol meglökte ellenfeleit. Az angolok természetesen óvtak. A magyar és norvég atléta is jelezte, a végső eredményt az angol versenyzése nem befolyásolta. A zsűri a csütörtöki versenyek befejezése után ült össze. Úgy találták, az angol cselekedete nem volt szándékos, és a pályán elért eredményt hagyták jóvá. Majd 3 órával a célba érkezés után hirdették ki a végeredményt, s adták át az érmeket.

A siker mellett egy kellemetlen meglepetés is érte a magyar tábort, hiszen 1500 m-en Rózsavölgyi István az előfutamában csak az ötödik helyen ért a célba és ezzel nem jutott tovább. Tábori Sándor viszont futam negyedikként került be a szombati fináléba.
„A befutás után kitámolyogtam a stadionból, és lerogyva egy padra, sírva fakadtam. Erre a versenyre készültem évek óta, és most mások miatt nem érhettem el célomat! Akkor ott, a padon, könnyek között megfogadtam, hogy négy év múlva a római olimpián – azzal együtt, hogy akkor már 31 éves leszek – a dobogón végzek” – emlékezett vissza a következő római olimpia bronzérmese.

Szabadfogású birkózásban Galántai Bálint begyűjtötte második vereségét, és ezzel kiesett a további küzdelmekből. A könnyűsúlyú Tóth Gyula az iráni Habibitól szenvedett szintén pontozásos vereséget, de ő még versenyben maradt az érmekért.

Úszásban is megkezdődtek a versenyek. 100 m gyorson Dobai Gyula tovább ment a legjobb 16 közé, de az elődöntőben csak a tízedik idő volt az övé, így nem jutott be a fináléba. A hölgyek hasonló távján Gyenge Valéria és Ördög Zsuzsa is bejutott a 16-ba, de Szőke Kató kiesett. 200 m mellen Killermann Klára és Székely Éva is döntőbe jutott.

Vízilabdázóink a B-csoport első találkozóján 6–1-re verték Angliát.

Vívásban a nők tőr egyéni viadalán a selejtezőből Dömölky Lidia 4 győzelemmel és 2 vereséggel továbbjutott. Nyári Magda viszont 2 győzelme mellé 5 vereséget gyűjtött be, s ez kevés volt a továbblépéshez. Később Dömölky az elődöntőben holtversenyben negyedik lett 2 győzelemmel az angol Sheen-nel. A döntőbe jutásért ismét vívniuk kellett egymás ellen. Ezen az angol bizonyult a jobbnak 4:2 arányban. „Hullámzó lelkiállapotban voltam az egész nap folyamán. Egyszer úgy éreztem, hogy ott kell lennem és teljesítenem kell, máskor meg úgy , hogy otthon kellett volna maradnom” – mondta Dömölky 50 év távlatából.

A férfi párbajtőrvívó csapatok négyes döntőjének első fordulójában a magyarok a franciákkal találkoztak, és egy értékes 9:7-es győzelemmel hagyták el a pástot. Az angolok következtek. Ezen a találkozón 10:6 arányban bizonyult jobbnak a magyar gárda. Mivel az olaszok is legyőzték mindkét ellenfelüket, így jöhetett a találkozó az aranyérem megszerzéséért. Az 1952-es olimpia bajnokai, az olaszok egy percig sem adtak esélyt a magyaroknak. 6:3-as győzelmükkel megvédték olimpiai bajnoki címüket. A Sákovics József, Balthazár Lajos, Berzsenyi Barnabás, Nagy Ambrus, Marosi József, Rerrich Béla (a képen balról jobbra) összeállítású magyar gárda a nap második, a magyar küldöttség harmadik ezüstérmét szerezte.

Így hét nap után az éremtáblán Magyarország neve mellett 3 ezüst- és 1 bronzérem állt.

A megnyitó beszámolóját itt olvashatják.
Az első nap beszámolóját itt olvashatják.
A második nap beszámolóját itt olvashatják.
A harmadik nap beszámolóját itt olvashatják.
A negyedik nap beszámolóját itt olvashatják.
Az ötödik nap beszámolóját itt olvashatják.
A hatodik nap beszámolóját itt olvashatják.

(MOB, fotók: MTI archívum)