Olimpiai értékek és tradíciók – terítéken a sporttudósok konferenciáján

Borkai Zsolt és Schmitt Pál is felszólalt a TAFISA-kongresszuson

2015. 10. 15.
Megosztás

Hetvenhat ország 400 szakemberének, sportdiplomatájának, sportvezetőjének részvételével zajlik október 14. és 18. között a 24. TAFISA (The Association For International Sport for All) Világkongresszus. Csütörtökön Schmitt Pál, a MOB tiszteletbeli elnöke, Borkai Zsolt a MOB elnöke, dr. Szabó Tünde sportért felelős államtitkár és Czene Attila MOB-alelnök, a Magyar Szabadidősport Szövetség első embere is felszólalt a Budapesti Vigadóban.

Borkai Zsolt köszöntőjében elmondta, az elmúlt hétvégén a zord időjárás ellenére újra óriási siker volt a Budapest maraton, de büszkén hozzátett, hogy a futás mellett gyaloglásban, túrázásban, kerékpározásban, úszásban, evezésben és triatlonban is világszínvonalú rendezvények tucatjai szerveződik Magyarországon és a résztvevők száma folyamatosan nő. "Mint aktív szabadidő sportoló nyugodtan mondhatom, Magyarországon az emberek nem csak szurkolóként szeretik a sportot, egyre többen ismerik fel a mozgás, a sport örömét, jótékony hatásait."

"A Magyar Olimpiai Bizottság egyik jelmondata: A sport mindenkié! Kollégáimmal ennek a szlogennek a szellemében dolgozunk évek óta, hogy ezt megtöltsük tartalommal. Természetes, hogy a piramis csúcsa az élsport, az olimpiai mozgalom. A versenysport és a szabadidősport azonban nagyszerűen kiszolgálják egymást. Az egyik termeli a példaképeket, megtölti a kirakatot, generálja a médiaérdeklődést. A másik millióknak jelenti az egészséges életet, a motivációt, az örömöt és szurkolók, nézők százezreit ülteti a lelátókra, amikor a profik küzdenek, versenyeznek" - tette hozzá a MOB elnöke.

Borkai Zsolt a 2024-es budapesti olimpiarendezésről és az 5próba Rióba-mozgalomról is beszélt.

"A gondolat megszületése óta vallom, hogy, a gazdaságos megvalósíthatóság mellett, csak akkor van értelme a következő két év kemény munkájának, ha a társadalmi támogatottsága megfelelő a budapesti olimpiának. Egyértelmű, hogy akinek a sport része a mindennapi életének, sokkal jobban átérzi, mit is jelentene Budapesten megrendezni a világ legnagyobb sporteseményét, az olimpiát. Aki mindennap, vagy legalábbis rendszeresen fut, kerékpározik, úszik, gyalogol, túrázik, evez, fitneszterembe jár, vagy épp táncol, zumbázik, focizik, kosarazik, teniszezik pontosan tudja, mit jelent a legjobbak teljesítménye. A feladatunk világos: minél több emberrel megszerettetni a sportolást, rászoktatni a fiatalabbakat és az idősebbeket a rendszeres testmozgásra. Magyarországon úgy gondoljuk, hogy ezt a munkát a legkisebbeknél kell elkezdeni, ezért is annyira fontos a mindennapos testnevelés programja az általános iskolákban. Legalább ekkora a jelentősége, hogy biztosítsuk az infrastrukturális hátteret a szabadidősporthoz és rendezvények széles választékát kínáljuk."

"Örömmel és önelégültség nélkül jelenthetem, hogy Magyarországon a szabadidősportnak divatja van. Nyitottak vagyunk minden új mozgásforma befogadására, adaptálására. Ma már nem csak azért nevezhetjük magunkat sportnemzetnek, mert ott voltunk az újkori olimpiai játékok születésénél és a Magyar Olimpiai Bizottság az idén 120 éves. Büszkék lehetünk arra, hogy a 168 olimpiai aranyérmünkkel a top tízbe tartozunk a világon, de hasonló elismerés, hogy folyamatosan nő a szabadidősportban aktívak száma és a hétköznapi hősök közül többen lesznek legendák, mert a teljesítményükkel mindenkit lenyűgöznek."

"A Magyar Olimpiai Bizottságban most Rióra készülünk, ez a legfontosabb feladatunk, de a szurkolóknak, a „sportolva az olimpiáért” jegyében másféléves szabadidősport programsorozatot szerveztünk. Úgy gondolom, hogy Magyarországon az elmúlt években több olyan szabadidősport esemény szerveződött, aminek a tapasztalatait hasznos lehet a legmagasabb szinten átadni, értékelni."

Borkai Zsolt végül a résztvevőket budapesti mozgásra bátorította. "Nem fog csalódni! Remélem, a kongresszus végén úgy fog gondolni Budapestre, a magyarokra, hogy ide vissza kell jönni és el sem tud képzelni jobb, alkalmasabb helyszínt a 2024-es nyári olimpiának" - zárta szavait a sportvezető.

Kevesen sportolnak a világon, és ez Magyarországon is így van – mondta el az eseményen Schmitt Pál, a MOB tiszteletbeli elnöke. A sportvezető szerint ezért fontos missziót látnak el az itthon és világszerte a szabadidősportban dolgozók, de nagyon jónak tartja a mindennapos iskolai testnevelés itthoni bevezetését, és a sportpálya építési programot.

Az esemény résztvevőit Schmidt Pál és Borkai Zsolt mellett Ju-Ho Chang, a TAFISA koreai elnöke, Balog Zoltán emberi erőforrás-miniszter, Navrasics Tibor, az Európai Unió kulturális, oktatási, ifjúságpolitikai és sportügyi biztosa, dr. Szabó Tünde sportért felelős államtitkár, Czene Attila, a Magyar Szabadidősport Szövetség elnöke, a MOB alelnöke és Sam Ramsamy, a NOB tagja is köszöntötte.

Navracsics Tibor szerint hónapról hónapra érzékelhetően egyre nagyobb az érdeklődés a szabadidősport iránt. A politikus kiemelte, hogy a 2015-ös TAFISA Világkongresszus remek alkalom, hogy Magyarország, illetve Budapest bemutatkozzon a szabadidősportos világnak. Elmondta, hogy ő is rendszeresen sportol. Az Európai Bizottság sportügyi biztosa fut, kerékpározik, és minden héten legalább egy kilométert úszik.

Czene Attila, a Magyar Szabadidősport Szövetség elnöke szerint versenyzőink kiemelkedő eredményei révén a magyarok körében mindig is közkedvelt volt a sport.

„Az élsport sikerei azonban elvonták a figyelmet a lakosság sportolásáról – figyelmeztetett a sportvezető. – Szövetségünk a rendszeres mozgás elterjesztése céljából alakult meg 26 éve. Számos jó kezdeményezésünk volt már, mégsem jelenthető ki, hogy megtaláltuk az élsport és a szabadidősport optimális arányait.”

Czene Attila megjegyezte: nem véletlenül kandidáltak a TAFISA kongresszusának megrendezésére. Azt szeretnék elérni, hogy a közfigyelem minél nagyobb mértékben irányuljon az átlagemberek sportolására.

A „majd holnap” jelenség kapcsán méltatta a TAFISA munkásságát a sportért felelős államtitkár. Szabó Tünde arról beszélt, hogy általánosságban az emberek hajlamosak arra, hogy „majd holnap elkezdjenek sportolni, abbahagyják a dohányzást és ne töltsenek fél napokat a tévé vagy számítógépes játékok előtt”. Ezért van szükség a szabadidősportos szervezőkre, akik ráébresztik a világot a rendszeres testmozgás fontosságára.

Ju Ho Chang, a TAFISA dél-koreai elnöke megnyitó beszédében beszámolt arról, hogy a nyár folyamán találkozott Thomas Bachhal, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnökével az ötkarikás szervezet malajziai ülésén. Jelentőségteljesnek nevezte a találkozót, hiszen a NOB-nak erre az eseményére először kapott meghívást a szabadidősport világszervezet elnöke.

(MOB-MSZSZ, fotó: MOB/Szalmás Péter)