Bemutatták a kardvívás iskolateremtőjét, Borsody Lászlót ismertető könyv legújabb kiadását

Dr. Aján Tamás 80 esztendős

2019. 01. 12.
Megosztás


Szombaton 80 esztendős dr. Aján Tamás sportdiplomata, a Nemzetközi Súlyemelő Szövetség elnöke, a Magyar Olimpiai Bizottság korábbi - ma tiszteletbeli - főtitkára, több szervezet egykori és jelenlegi vezetője, vezetőségi tagja, a Magyar Olimpiai Akadémia első embere. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság tiszteletbeli tagja több mint 50 esztendeje a magyar és a nemzetközi sportvilág egyik meghatározó, köztiszteletben álló személyisége. A nemzetközi súlyemelőcsaládban betöltött több mint négy évtizedes vezetői szerepével minden bizonnyal rekordernek számít. Mindemellett sportvezetőként 27 olimpián vett részt...

Aján Tamás 1939. január 12-én született az erdélyi Szamosújváron. Kolozsváron keresztül vezetett az útja Budapestre. Édesapja kereskedő, banktisztviselő volt. Több sportágban kipróbálta magát: atlétizált, úszott, focizott, kajakozott és tornázott. Orvosi, sebészi pályára vágyott, de több sikertelen felvételi után - noha pontszámai elégnek bizonyultak, még sem vették fel - a Testnevelési Főiskola tanári szakán diplomázott, majd politikatudományokból doktorált. Rövid gimnáziumi tanári munka után dr. Csanádi Árpád akkori MOB-főtitkár mentorálásával kezdte sportvezetői pályafutását a sporthivatalban 1965-ben.

A több nyelven kiválóan beszélő Aján Tamás több mint 50 esztendeje kezdte sportvezetői pályáját, azóta tölt be különböző vezetői tisztségeket, köztük kiemelten a súlyemelősportban és az olimpiai mozgalomban. 1968-tól a Magyar Súlyemelő Szövetség főtitkára, 1970-től a Nemzetközi Súlyemelő Szövetség (IWF) alelnöke, 1976-tól 2000-ig annak főtitkára, 2000-től elnöke. 1969-ben alapítója, ma tiszteletbeli elnöke az európai szövetségnek. Az IWF elnöki tisztében 2017-ben újabb négy évre szavaztak neki bizalmat.

1983-ban az OTSH elnökhelyettese lett. 1986-tól 1989-ig a Magyar Olimpiai Bizottság alelnöke, Schmitt Pál elnök mellett 1989 és 2005 között főtitkára, ma a szervezet elnökségének aktív tagja. Korábban a Nemzetközi Olimpiai Bizottság tagja, 2010-től tiszteletbeli tagja; pályafutása során több NOB-bizottság munkájában is részt vett, részt vesz. Jó viszonyt ápol a NOB elnökeivel, vezető tisztségviselőivel, korábban Lord Killaninnal, Juan Antonio Samaranch-csal, majd Jacques Rogge-gal és Thomas Bach-hal.

Több nemzetközi sportszervezetben (WADA, IMGA) évtizedekig vezető tisztségviselő. A Magyar Olimpiai Akadémia elnöke 1989-től, e minőségében is rengeteget tesz az olimpiai eszme népszerűsítéséért. Legutóbb tavaly december közepén ő nyitotta meg a 71. MOA-vándorgyűlést. Sportvezetőként 27 olimpián vett részt, köztük felnőtt és ifjúsági nyári, valamint téli játékokon. Kiváló kapcsolatban van Kulcsár Krisztiánnal, a MOB elnökével.

Aján Tamás és az IWF jelentős munkát végez a doppingellenes harc terén és a sportág olimpiai programban maradásáért. Thomas Bach, a NOB elnöke tavaly áprilisban, a Nyári Olimpiai Sportágak Nemzetközi Szövetségének (ASOIF) bangkoki ülésén emelte ki pozitív, követendő példaként a dr. Aján Tamás által elnökölt IWF-et, ami új szabályokat vezetett be a doppingbotrányok megfékezésére.

Az olimpiai mozgalomban ma is segíti a fiatalok munkáját, a MOB-elnökség részéről összekötő a grémium és a MOB, Ádámfi Attila vezette Nemzetközi Kapcsolatok és Sportdiplomáciai Bizottsága között.

Nemzetközi elismerései közt 2010-ben a NOB akkori elnökétől, Rogge-tól Olimpiai Érdemrendet kapott, a díjat már 1995-ben is neki ítélték. Dél-Koreában, Finnországban, Bulgáriában, Lengyelországban megkapta a külföldieknek adható legmagasabb állami elismerést, 2011-ben Dmitrij Medvegyev orosz elnök nyújtotta át neki a Barátságért érdemrendet. A Magyarország és a Koreai Köztársaság közötti politikai és sportkapcsolatok megteremtésében játszott úttörő szerepéért 1989-ben Szöulban vehette át a legmagasabb dél-koreai kitüntetést az ország elnökétől. 2000-ben megkapta a külföldieknek adható legmagasabb bolgár állami díjat, 2015-ben Moldova elnöke nyújtotta át neki a Becsületrendet, s hasonló díjjal méltányolták sportdiplomáciai szolgálatait Finnország és Lengyelország állami vezetői is. Magyarországon az 1996-os Tisztikereszt után 2009-ben a köztársasági elnök a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje (polgári tagozat) kitüntetésben részesítette.

Pályájáról A sportdiplomata címmel, Elek Sándor rendezésében 52 perces dokumentumfilmet mutatot be az M4 Sportcsatorna 2016 őszén. Aján Tamás a filmben bevallja: példaképe az egykori amerikai külügyminiszter, Nobel-békedíjas diplomata és politikus Henry Kissinger, és nagy hatással volt rá Erzsébet királynővel való találkozása is. A filmből az is kiderül, első olimpiai élménye az 1948-as londoni olimpia volt, amikor meghatározó volt számára Papp László aranyérme; az ökölvívóval életre szóló barátságot kötött. A filmben Thomas Bach azt emelte ki, hogy a sportág olimpiai programban maradása Aján Tamásnak köszönhető. Jacques Rogge azt hangsúlyozta, a magyar sportvezető sokrétű tehetséggel megáldott ember, aki nagyon jó kapcsolatteremtő, és a sportvezetés mellett a közszolgálatban is jó. „Azt csinálhatom egész életemben, amit szeretek. Boldog ember vagyok!" - összegzett a filmbemutatón Aján Tamás.

Számos példa van, ami Aján Tamás sportdiplomata nagyságát mutatja. Egyik például, hogy tárgyalásai után, a 90-es években Észak-Koreában rendezett Ázsia-kupán felcsendülhetett a dél-koreai himnusz, és a dél-koreaiak zászlaját is felvonták, miközben a két ország nem volt diplomáciai kapcsolatban. Jelentős sikerei voltak a kelet és nyugat közötti kapcsolatépítésben is. Pályája kezdetén, a mexikói olimpia évében a hazai súlyemelő-szövetségben tett békéltető lépéseket. Eredményes volt a magyar-izraeli sportkapcsolatok alakításában, és az első magyar-dél-koreai együttműködési megállapodás is neki köszönhető, még 1988-ból...

Sokoldalúságát mutatja szenvedélyes zeneszeretete - kiválóan játszik zongorán -, valamint felsőoktatási hazai és nemzetközi - például a Testnevelési Egyetem címzetes egyetemi tanára, tanít a Corvinuson, a jereváni egyetem díszdoktora - szerepválallásai. Ma is rengeteget utazik, ha itthon van, szabadidejét családjával, unokáival tölti, három felnőtt gyermeke van.

Isten éltesse Elnök Úr!

(MOB, fotó: MOB, MTI)