Dr. Balogh Péter főorvos készül rendbe tenni Pars Krisztián vállát

Dr. Balogh Péter főorvos készül rendbe tenni Pars Krisztián vállát

2013. 10. 21.
Megosztás

Pars Krisztián (31), a kalapácsvetés londoni olimpiai bajnoka már rászánta magát az artroszkópos műtétre, így néhány nap múlva a bal vállízületében végre megszabadulhat azoktól, az egyre több kellemetlenséget okozó letapadásoktól, amelyek nem csupán az edzésmunkájának elvégzését, hanem az elkerülhetetlen kompromisszumok következményeképpen a versenyzését is jelentősen megnehezítették. Az atléta úgy tudja, hogy a sebészi beavatkozás után két hétig teljes pihenőt kell tartania, azután pedig, a szükséges regenerációt követően csak kellő óvatossággal és visszafogottsággal láthat hozzá a felkészülés feladatainak az elvégzéséhez. Valamit valamiért – mondja, és az ő esetében a valami most egy alapos „nagytakarítást” jelent az elmeszesedett felületeken, a valamiért pedig az újabb 80 és 81, vagy inkább 82 méteren felüli dobások lehetőségének megteremtése, még pedig dr. Balogh Péter osztályvezető főorvosnak, a MOB orvosi bizottsága vezetőjének (fotó) a közreműködésével.

„Minimum 15 éve koptatom intenzíven az ízületeimet és sanyargatom az izmaimat, a legnagyobb terhelés viszont mindig a bal vállamra nehezedett, arra a testrészemre, amelynek a tökéletes állapota és működése kulcsszerepet játszik a forgás közben a szer megtartásában és a kalapács kidobásában. Az igénybevétel fokáról csak annyit, hogy a szer kiengedésének pillanatában minden egyes kísérletnél 4-500 kilós erejű rántásnak van kitéve az ízület, amely a maga módján próbál védekezni, de ennek következményei is vannak. A meszes lerakodások és letapadások, a kisebb-nagyobb fájdalmak miatt tavaly és az idén is sok súlyemelő edzésről kellett lemondanom, a versenyeken pedig sokszor kellett attól tartanom, hogy ezeknek a kóros elváltozásoknak a következményeképpen még meg is sérülhetek. Ha egy dobó félteni kezdi a vállát, akaratlanul is változtat valamennyit a technikáján, de inkább úgy kellene mondanom, hogy távolodni kezd az ideális kivitelezéstől.” – mondta Pars Krisztián a Telekom Sporthír Szolgálat munkatársának, illetve adott jelzést arról, hogy mi minden az, amin haladék nélkül változtatni kell az újabb nagy célok megvalósításának érdekében.

A szombathelyi dobóatléta, akit az idei moszkvai világbajnokság első számú esélyesének tartottak, de akinek ezúttal egy újabb második hellyel kellett beérnie, nem az első operációjára készül.

„Jó tíz évvel ezelőtt a térdemet kellett rendbe tenni, aztán a bicepszizmomhoz is hozzá kellett nyúlni, az olimpia előtt pedig a lágyéksérvemtől szabadultam meg. Ebből a felsorolásból is kitűnik, hogy egy nagy igénybevételnek kitett élsportolónak a kopások, az elkerülhetetlen elhasználódás és a kóros elváltozások következményeivel is számolnia kell, nem csupán az ellenfeleivel és a nagy kihívásokkal. Ez az élet, pontosabban a sportolók életének rendje, amelyet csak elfogadni lehet, megelőzni viszont az edzői és a sportorvosi tanácsok betartásával is szinte képtelenség.”

Az ultrahangos felvételek már feltárták, hogy mi a gond Krisztián vállával, szükség van viszont még a funkcionális mágneses rezonancia vizsgálatok (MR) eredményének megismerésére. A gép meghibásodása miatt ez utóbbi vizsgálatot meg kell ismételni, de aztán már tényleg csak a közeli műtét időpontját kell egyeztetnie a főorvosnak és az olimpiai bajnok paciensének.

„Az idény utáni szabadságom napjait töltöm, most a legalkalmasabb az idő a kisebb operációra – folytatta Pars Krisztián. - A következő idény kezdete előtt szokás szerint 5-6 hónapos kemény munkát kell elvégeznem ahhoz, hogy az erőm, az állóképességem és a technikám a szükséges szintet elérje. Türelmetlenül várom a 2014-es szezont, amelynek egyik csúcspontja a zürichi Európa-bajnokság, és annál is jobban 2015-öt, a következő VB-t, mert nem szeretnék letenni annak a nagy tervemnek a megvalósulásáról, hogy én lehessek a magyar atlétika első világbajnoka.” – hangsúlyozta Pars Krisztián, a kalapácsvetés olimpiai bajnoki címvédője.

(Telekom Sporthír Szolgálat – Szalay Péter)