Eurochallenge Kupa: egyenlített a Szolnok a negyeddöntőben

2014. 03. 14.

A férfi kosárlabda EuroChallenge negyeddöntőjének második mérkőzésén a Szolnoki Olaj hazai környezetben hét ponttal győzött az észt Tartu Rock ellen, így kiegyenlítette az egyik fél második győzelméig tartó párharc állását. A továbbjutásáról döntő, harmadik ütközetet kedden, Észtországban rendezik meg, ahol első nekifutásra a Szolnok 87–83-as vereséget szenvedett.

Észt triplával kezdődött a találkozó, de Vojvoda Dávid duplájával szépített, majd nem sokkal később három sikeres büntetőjével már át is vehette a vezetést az Olaj. Ezt követően a vendégek percei következtek, akik 8–0-s etap után még két büntetőt is kihagytak, így végül mezőnykosárral lett meg a 10–0. Aktuális volt a szolnoki időkérés, ami után rendezte sorait a házigazda. A Szolnok kiegyenlített csatába bocsátkozott, de az első negyed így is elment. A tíz pontot szerző Tanel Kurbasszal nem tudtak mit kezdeni a szolnokiak, akik közül az ígéretesen kezdő Vojvoda megragadt öt pontnál (17–22).

Parádésan állt viszont bele az Olaj a második negyed elejébe. Trotter Obie triplával felzárkózást, majd Keller Ákos két duplája már fordítást ért a két percig pontot sem szerző vendégek ellen! Belelkesült a szolnoki csapat és a hazai tábort egyaránt, így a nagyszünet előtt már ott járhattak a lélektani tízpontos határon (36–27). Akkor azonban a nagy rohanásban picit megakadt a hazai szekér, de egy jó ütemű időkéréssel sikerült elejét venni a nagyobb bajnak. Két negyed után hét ponttal mentek a házigazdák (42–35).

A második félidő első pontjait a vendégek szerezték – büntetőből –, ám Lóránt Péter 2+1 pontja gyorsan visszaállította a rendet. Az Olaj a második negyedben látott fordulatszámon pörgött, kimondottan élvezetes és vállalható tempóban folyt a találkozó. Külön örömre adott okot, hogy a Szolnok négy magyart, plusz a honosított Trottert pályán tartva is abszolút kézben tartotta az irányítást, mit több, előnye a harmadik negyed közepén már 12 pont volt (54–42). Tartotta lendületes támadójátékát az Olaj, amely a harmadik negyed végére újabb öt pontot tett hozzá az előnyéhez (63–51).

Változatlanul rohanós volt a játék, nem akartak fáradni a felek, és a hibák is teljesen átlagosak voltak. Legalábbis a fáradtság számlájára nem lehetett írni semmit. Radenko Pilcsevics messzi triplájával aztán 15 pont lett a házigazda előnye a 37. percre (72–57), rögtön jött is a Tartu időkérése. Mindkét palánk alatt végig jól harapott a Szolnok – Lóránt lepattanózása élményszámba ment –, amelynek védekezése is végig a kellő hatékonyságú volt, nem beszélve az agresszivitásról. Mivel ezekből a jó tulajdonságaiból a hajrában sem adott alább, biztosan tartotta lőtávolon kívül a vendégeket. Akik viszont nem mentek feltartott kézzel a záró öt percbe. Picit közelebb is lopta magát az észt csapat, kevesebb volt a pont, több az izgalom és a bruszt. Bő egy perccel a vége előtt öt pontra csökkent az Olaj előnye, de támadhatott. Vojvoda mezőnyből, majd Lóránt büntetőből talált meg, és miután az észtek homályt dobtak támadásban, 36 mp-cel a vége előtt, közte nyolcnál lezártnak tekinthettük a mérkőzést (80–73).

FÉRFI KOSÁRLABDA, EUROCHALLENGE
NEGYEDDÖNTŐ, 2. MÉRKŐZÉS
SZOLNOKI OLAJ KK–TARTU ROCK (észt) 80–73 (17–22, 25–13, 21–16, 17–22), Szolnok, 1700 néző. V: Szutulovics (montenegrói), Tanacisz (görög), Collin (francia)
SZOLNOK: Simon B. 4, Rakics, Vojvoda 7, Milosevics 8, KELLER Á. 9. Cs: LÓRÁNT 16/6, Holiday 10/3, BÁDER 11, Pilcsevics 7/3, TROTTER 8/6
TARTU: Peciukevicius 9/3, Dorbek 10/9, KURBAS 18/6, Dilys 11, Talts 7/3. Cs: Toome 3/3, Kriisa 3/3, SIMPSON 12/6, Doronin, Eichfuss
Kipontozódott: Toome (40. p.), Talts (40. p.)
Az egyik fél második győzelméig tartó párharc állása: 1–1

MESTERMÉRLEG
Dragan Alekszics:
Idegesen kezdtünk, de miután védekezést váltottunk, s rátaláltunk a ritmusunkra, már kontrolláltuk a játékot és a kezünkben volt a mérkőzés. Kulcsfontosságú volt, hogy nagyon jól szedtük a lepattanókat, különösen a támadólepattanókat és ez döntőnek bizonyult.
Gert Kullamae:
Megérdemelte a Szolnok, hogy kiegyenlítse a párharc állását. Nekünk gondjaink voltak a lepattanók begyűjtésével, különösen a második félidőben zónavédekezéssel szemben. Ráadásul sok eladott labdánk is volt, idegenben ennyi hibával nem lehet nyerni. Kedden otthon jobb munkát kell végeznünk.