Férfi Eb: meglepetések a nyitányon

2013. 09. 05.

Fölényes győzelemmel mutatkozott be a kosárlabda Eb-n a legutóbbi két kontinensviadalt megnyerő Spanyolország: az ibériaiak imponáló védekezéssel 68–40-re intézték el a horvátokat.

A horvátok nem kezdték jól az összecsapást, az első negyedben mindössze 9 pontig jutottak, ráadásul az utolsó felvonásban – teljes összezuhanás után – megismétlődött velük az a csúfság, hogy nem jutottak el 10 pontig, így pedig a spanyolok nagy különbséggel nyertek, pedig a támadójáték hagyott kívánnivalót maga után. Pontszerzésben Rudy Fernández volt a spanyolok vezére 15 egységgel, a horvátokat a 12 pontig jutó Bojan Bogdanovic próbálta tartani a legsikeresebben.

Egy ponttal nyertek az ukránok és a montenegróiak, előbbiek Belgium, utóbbiak Macedónia ellen arattak fontos sikert a nyitányon, míg a rendkívül kiegyensúlyozott görögök – akiknél minden nevezett játékos pontot szerzett – Svédország ellen könyvelhettek el bemutatkozást. A montenegróiak egyik legjobbja a korábbi szolnoki játékos, Szead Sehovics testvére, Szuad volt, aki 16 pontot szórt. Szeadra sem lehetett panasz: 11 pontot tett a közösbe. A macedónoknál Bo McCalebb 23-at szerzett.

Finnország 61–55-ös, az ország kosárlabdasportja számára történelmi jelentőségű győzelmet aratott Törökország felett. A lelkes buzdításban részesülő finnek – főképpen az ellenfelet 31.7 százalékos mezőnymutatóra kényszerítő védekezésüknek köszönhetően – jelentős előnyt építettek, ám a törökök óriási hajrával, 19–3-as rohanással feljöttek öt pontra négy perccel a vége előtt. A finnek ekkor Sasu Salin triplájával újabb lendületet vettek, és ez elég volt ahhoz, hogy megnyerjék a meccset.

Izrael és Nagy-Britannia csatája hosszabbításban dőlt el. Az izraeliek leginkább a rossz büntetőzésük miatt szenvedtek vereséget: nagyjából minden második dobásuk talált célba a vonalról (17/32), az alapjátékidő utolsó percében négyet is elrontottak. A britek az alapjátékidőt 9–0-val, a hosszabbítást 8–0-val zárták.

Franciaország és Oroszország is vereséggel kezdte a csoportmérközéseket, előbbi Németországtól, utóbbi Olaszországtól kapott ki. Győzelemmel nyitottak a litvánok ellen meccselő szerbek és a csehek ellen kezdő házigazda szlovénok.

Az A-csoport nyitó napi utolsó meccsén a franciák a németekkel mérkőztek, és ugyan a kékek a harmadik negyed végére ledolgozták a meccs eleji tetemes hátrányukat, végül a Dirk Nowitzkit nélkülöző, Robin Benzing vezette németek örülhettek. A franciáknál Tony Parker 18 pontig jutott, Boris Diaw (7) és Nicolas Batum (9) ugyanakkor nem jutott 10 pont fölé.

Az olaszok a remek napot kifogó, csapata pontjainak harmadát magára vállaló Luigi Datome irányításával győztek az oroszok ellen, akik csak az utolsó negyedben tudtak feljebb zárkózni.

A szerbek a majdnem dupla dupláig jutó Nenad Krsztics (20 pont, 9 lepattanó) hathatós közreműködésével verték meg a litvánokat, míg a házigazda szlovénok nagy küzdelemben gyűrték le a cseheket.

FÉRFI KOSÁRLABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG, SZLOVÉNIA
CSOPORTMÉRKŐZÉSEK, 1. FORDULÓ

A-CSOPORT
Izrael–Nagy-Britannia 71–75 (17–22, 13–12, 22–13, 14–19, 5–9) – hosszabbítás után
Belgium–Ukrajna 57–58 (12–11, 24–15, 12–14, 9–18)
Németország–Franciaország 74–80 (14–27, 25–16, 17–14, 18–23)