Így alakította át Torinót a téli olimpia

Így alakította át Torinót a téli olimpia

2019. 07. 03.
Megosztás


Kevés városnak sikerül teljesen átalakulni egy ötkarikás esemény rendezése által, de Torinónak sikerült.

Amíg a legtöbb ember jól ismerte London, Rio vagy Vancouver látványosságait az ott rendezett olimpiák előtt, a 2006-os téli olimpiai játékok gyökeresen megváltoztatta az olasz északi ipari központról kialakított képet, aminek eredményeképp sikerült felfedezni a város kevéssé ismert turisztikai varázsát.

„Több mint egy évtized elteltével, Torino az egyik legékesebb példája a sikeres olimpia utáni hagyatékápolásnak" – mondta a torinói olimpiai örökséget kezelő vállalat, a Parcolimpico szóvivője. „A város imázsára abszolút jótékonyan hatott. Egészen 2006-ig, Torinóra zárt városként tekintettek, ahol nehezen kezelik a változást, a sokszínűséget és a turistákat."

„A multisport-esemény azonban mindent megváltoztatott, az adatok alátámasztják, milyen jó munkát is végeztek. 2006-ig Torinóba alig érkezett egymillió turista évente. A játékok után ezen számadat robbanásszerűen megnövekedett, körülbelül hatmillióra. A növekedésnek köszönhetően Torino előkelő helyre lépett a legtöbb turista által látogatott olaszországi városok rangsorában, Róma, Velence és Firenze után. Míg 2006 előtt a Milky Way alpesi sípályát csak 40%-ban látogatták turisták, ez a számadat most 85%."

Létrehozták a „2006. március 20-a alapítványt" az olimpiai létesítmények üzemeltetésére, amelyek ma már sport- és szabadidős létesítményként a nyilvánosság számára is elérhetők. A magán, nonprofit ügynökségnek köszönhetően a Palasport Olimpico (ahol a jégkorongmeccseket tartották) Olaszország vezető zenei és szórakoztató-létesítményévé vált, ahol többek között az U2, Madonna és Bob Dylan is fellépett."

A műkorcsolyapályát konferenciaközponttá alakították át, amelyhez közösségi műjégpálya is tartozik, 30 000 odalátogató korcsolyázóval évente, továbbá a műkorcsolya- és jégtánc-világbajnokságot is itt rendezték meg.

Azonban a régió fiataljai azok, akik a legtöbbet profitálnak a 2006-os Torinóból. A játékok előtt és után a 25, olimpiai szervezésű oktatásügyi kezdeményezésből 600 000 iskolás profitált. Az oktatási program az ötkarikás eszme köré csoportosult különböző projektek keretében.

„Nehéz megmondani, hány gyermek fogott bele téli sportokba, de a téli olimpiának köszönhetően megnőtt a téli sportok népszerűsége a városban. Sőt mi több, 2015-ben Torinót választották Európa sportfővárosának" – emlékeztetett a szóvivő.

Az önkénteskedés is népszerűnek bizonyult, hiszen sok egyetemi hallgató dolgozott multimédiás szakértők mellett a játékokat megelőző időszakban. Továbbá 515 hallgató jelentkezett televíziós gyártás- és közvetítőprogramra, közülük 400-an önkénteskedtek az eseményen.

Más sikeres programokat is szerveztek. Torino volt az első Európában rendezett olimpia, ahol elfogadták az Európai Unió környezetvédelmi vezetési és hitelesítési rendszerét (Eco-Management and Audit Scheme, EMAS), és olyan környezetvédelmi irányelveket hajtottak végre, amelyeknek köszönhetően a játékok üvegházhatású gázkibocsátásának kétharmadát sikerült semlegesíteni.

Egy olimpiai békeprogramnak köszönhetően pedig több mint 500 000 eurót, vagyis körülbelül 161,5 millió forintot sikerült összegyűjteni, így 25 000, háború sújtotta gyermeket tudtak beoltani gyermekbénulás, kanyaró és agyhártyagyulladás ellen. Emellett a torinói szervezőbizottság és a piemonti községek 150 000 eurót, közel 48,5 millió forintot adományoztak a '84-es szarajevói olimpiai helyszínek taposóaknáktól való megtisztítására irányuló projektnek. Életre hívták még az Alessandro Bertinaria Regionális Doppingellenes Központot is, amely ma már tudományos kutatóközpontként funkcionál, ahol a tiszta sportolók megvédését és a csalók elfogását ambicionálják.

„Ráadásul, a kezdeményezések és az infrastrukturális fejlesztések mellett az olimpiai szellem is tovább él" – mondta a Parcolimpico szóvivője.

(olympic.org, fotó: Getty Images, 2006)