Ismét kikapott a románoktól a férfi kosárlabda-válogatott

2013. 07. 14.

Lejátszotta második mérkőzését a magyar válogatott romániai vendégjátéka során. Sztojan Ivkovics együttese jól kezdte a találkozót, a félidőben még vezetett, azonban a harmadik negyedben a vendéglátók 14 pontot vertek fiainkra, akik innen már nem tudtak visszakapaszkodni, így két vereséggel zárták a túrát.

Egy-egy elhibázott támadással nyitottak a felek, majd Ferencz belépés után dobott ziccere nyitotta meg a mérkőzés pontjainak sorát. Jól dolgozott támadásban a nemzeti együttes, Szabó Zsolt, Ferencz és Simon Balázs középtávolijával öt ponttal léptek meg. (3-8) Tenter mester kikérte első idejét. A rövid pauza után ismét elhibázott támadás jött a hazaiaktól, mely után Wittmann beköszönt távolról, Vojvoda pedig duplát írt a táblára. (5-13) A hazaiak támadásban nagyon pontatlanul játszottak, számtalan eladott labdát vétettek, melyekből rendre pontokat szereztek fiaink. Kabengele két elhibázott büntetője után javított, labdát szerzett, zsákolt, s időkérésre késztette Sztojan Ivkovicsot. (9-15) A külső dobásaink sajnos nem ültek, azonban a románok nem tudtak élni a lehetőséggel. A magas embereikhez ritkán jutott el a labda, jól zárt a magyar együttes védelme. Két másodperccel a negyed vége előtt Vojvoda úgy vétett sportszerűtlen hibát – a játékvezetők szerint - Popescuval szemben, hogy nem érintette az ziccerre törő játékost. Mindkét büntető kimaradt, a támadból sem értek el pontokat, ilyenkor szokták azt mondani hogy a labda nem hazudik.

Mandache kosár jó, plusz egy ráadás büntetőjével kezdődött a második tíz perc, Ferencz szemfüles duplája tartotta előnyben a csapatot. Tenter mester többször kezdeményezett diskurzust a játékvezetőkkel, mely abból a szempontból bizonyult érdekesnek, hogy az ő fiai háromszor annyi büntetőt dobhattak, mint a mieink. (21-22) Tóth Ádámot faltolták ziccer közben, tábláról visszajövő labdáját elütötték, a kosár megítélése azonban elmaradt. A center két büntetőjéből a másodikat értékesítette. A 13. percben egyenlítettek a házigazdák, nekünk továbbra sem mentek be a távoli helyzetek, hiába alakítottuk ki őket. A játékrész felénél Popescu büntetője vezetéshez juttatta a román csapatot. (24-23) A hazaiak agresszívabb védekezésre kapcsoltak, ám még mielőtt lendületbe jöttek volna, Vojvoda triplája csendre intette őket. Dragusin –aki ekkor már lépni is alig tudott- zsákolt egyett, majd a büntetővonalra küldte Vojvodát. (30-31) Tóth Ádám szépen forgatta be Dragusint és értékesített ziccere után Marcel Tenter időkéréshez folyamodott. (30-33) Dragusin átesett a holtponton, szép tábla alatt munka után dobott kettest. Tóth Ádámot azonban le kellett cserélni, jobb bokáját fájlalta egy ütközés után a center. Szabó Zsolt két sikeres büntetője után szép leosztást adott Kellernek, egy újabb kivédekezett román támadás után pedig Wittmann dobott indításból ziccert. Silvasan a félidő utolsó másodpercében még betalált, de ezzel csak zárkóztatni tudta együttesét. (36-39)

A harmadik negyed a románok számára kezdődött jobban. Két pontos előnyre tettek szert mire a játékrész közepéhez értünk, Sztojan Ivkovics ekkor kikérte első idejét a második félidőben. (46-44) Mandache két emberről dobott triplát, majd Stefan fejezett be zsákolással egy indítást. Az addigi legnagyobb, hét pontos román előnyt mutatott az eredményjelző. (51-44) Ivkovics ismét időt kért. Tudor két büntetője után faltolta Simon Balázst, három büntető lett a csapatkapitány jutalma, mindet helyére küldte. (53-46) A nagyobb különbséget Vojvoda faragta le, miután bő fél perc leforgása alatt két büntetőből, majd egy sikeres ziccerrel írt pontokat a táblára. Tenter mester időkéréssel próbált rendet tenni a fejekben. (55-52) A negyed végi román büntetősorozat, és Stefan utolsó másodpercben dobott kettese újból visszaállította a korábbi különbséget. (63-52)

Egy perc leforgása alatt négy pontot faragott le hátrányából a magyar csapat, azonban Tudor nagyon hamar tíz pont közelébe terelte a különbséget. Jó két percre bedeszkázták a palánkot mindkét oldalon. A kosárcsendet a románok törték meg, így ismét két számjegyű differenciát mutatott az eredményjelző. (67-57) Hosszú idő után Ferencz triplája eredményezett sikeres magyar távoli dobást, ami időkérésre késztette Tenter mester. (67-60) Kevesebb mint négy perc maradt a mérkőzésből, amikor Silvasan dobott triplát, mellyel az addigi legnagyobb vezetést harcolta ki a románok számára. (72-60) Popescu 2+1-es játéka, s Kabengele középtávolija eldöntötte a találkozó sorsát.

A maratoni hosszúságú, rengeteg személyi hibával és pontatlansággal tarkított találkozót a vendéglátók nyerték, így mindkét nagyváradi mérkőzést behúzták. De fiainkat nem érheti kritika, végig hajtották az összecsapást, s még bőven van idejük készülni az első selejtezőmérkőzésre.

Románia – Magyarország 81-63 (13-17, 26-22, 27-13, 18-11)
Románia: Mandache , Tudor, Kabengele , Silvasan , Dragusin Csere: Popescu , Stefan , Baciu
Magyarország: Simon B. 8, Vojvoda 22/6, Ferencz 12/6, Szabó Zs. 4, Tóth G. 0 Csere: Wittmann 7, Tóth Á. 3, Tóth N. 3/3, Keller 4, Pongó 0, Lekli 0, Kovács P. 0
Kipontozódott: Simon B. a 37. percben.

(Forrás: hunbasket.hu)