Konferencia a szabadidősport jegyében

Konferencia a szabadidősport jegyében

2013. 04. 18.
Megosztás

A Magyar Olimpiai Bizottság Szabadidősportért felelős szakmai tagozata és a Magyar Edzők Társasága (MET) szabadidősport-konferenciát rendezett a Magyar Sport Házában, április 18-án.

A teltházas esemény megnyitóján, dr. Ormai László, a MET elnöke elmondta, a 20 éves szervezet korábban az olimpiai sportágakra koncentrált, a sportirányításban bekövetkezett változások után azonban a MOB mellett a MET is nyitott: a szabadidősport is külön ágazatot képez.

Szabó Bence, a MOB főtitkára hangsúlyozta, hogy Borkai Zsolt elnök, Fábián László sportigazgató és önmaga tekintetében jelenleg a szervezet élén három olimpiai bajnok áll, mindhárman tudják, hogy az élsport mellett nagyon fontos terület a szabadidősport is. A főtitkár a maga futópéldája mellett beszámolt a közelmúltban tett riói látogatásáról, mely alkalmával meggyőződhetett a tengerparti szabadidősport népszerűségéről is.

Dr. Simicskó István sportért és ifjúságért felelős államtitkár kiemelte a sport, mint stratégiai ágazat fontosságát és ezen belül a szabadidősport, mint az egészségmegőrzés legfontosabb tényezőjét. A politikus, mint elmondta, a kormány – a lehetőségeihez mérten – a jövőben nagyobb mértékben kívánja támogatni a rendszeres sportolást, a szabadidősportot; ebben szövetségesre talál a MOB és a MET tekintetében is. Ma a lakosság alig kilenc százaléka sportol rendszeresen, ezt az elkövetkező tíz évben többszörösére kell emelni. Sokat segíthet a fiataloknál a rendszeres sportolás iránti érdeklődés felkeltésében a heti öt testnevelés óra bevezetése.

Monspart Sarolta, a MOB alelnöke, a tagozat elnöke a megváltozott sportirányítási rendszer tükrében a szabadidősport helyzetét és annak lehetőségeit ismertette. Az egykori tájfutó világbajnok hangsúlyozta: a versenysportra és a szabadidősportra fordított támogatás arányának jelentős változtatása szükséges, hogy a szabadidősport területén igazi áttörést lehessen végrehajtani.

Az MTVA képviseletében Havas Judit a média-megjelenések oldaláról közelítette meg a szabadidősportot. Kifejtette: mind a közszolgálati, mind a kereskedelmi médiában kis szerephez jutnak a szabadidősport-események, ez az írott és az elektronikus sajtóra is érvényes. Főként a közszolgálati médiában kellene nagyobb területet biztosítani az egészséges életmódnak és ezen belül a testmozgásnak, elsősorban az egészségmegőrzés oldaláról mutatva be a szabadidősportot.

Katus Tamás MOB-tag, a Szabadidősportért felelős szakmai tagozat tagjaként, annak munkájáról és a lakossági szabadtéri gimnasztika programról beszélt.

Az egyik legnagyobb tömegeket megmozgató szabadidősport szövetség, a Természetjáró Szövetség erőfeszítéseit dr. Simkó Gabriella, a szövetség igazgatója ismertette; mint mondta, a Kék Túra útvonal teljesítését országos mozgalommá kívánják fejleszteni.

Borsa Miklós az MTVA és Gajdos Tamás az ATV híradó műsorvezetői arról beszéltek, hogy mit jelent életükben a rendszeres sportolás, a futás és milyen pozitív hatással van jelenlétük, példájuk a különböző szabadidősport-eseményeken az esetleg még passzív közönségre.

Dr. Perényi Szilvia, a Debreceni egyetem adjunktusa a 15-29 év közötti fiatalok körében végzett felmérés alapján mutatta be, hogy ennél a korosztálynál az életkor előrehaladtával és életkörülményeik alakulásával hogyan alakulnak a sportolási szokások. Mint elemezte: a tendencia nem kedvező; ahogy 2000 óta az évek múlásával, úgy az életkor előrehaladtával csökken a sportolási kedv.

A konferencián kerekasztal-beszélgetésre is sor került. Boros Ágnes Tünde, a Magyar Látványtánc Sportszövetség elnöke, Csabai Edvin, a Magyar Kajak-kenu Szövetség túrasport szakágának vezetője, Katona Kálmán, a Magyar Kerékpársportok Szövetségének elnöke, Dénes András, a Magyar Labdarúgó Szövetség női labdarúgó bizottságának tagja és dr. Magyar Zoltán, a Magyar Torna Szövetség elnöke, egyben a MOB alelnöke azt mutatta be, hogy a szövetségek a versenysport mellett milyen programokkal segítik sportáguk tömegesítését.

„A konferencia záró-értékelésében elhangzott, hogy az egészséges életmódra való nevelés, a szabadidősport népszerűsítése terén alapvető társadalmi szemléletváltásra és társadalmi összefogásra, valamint a jelenleginél jóval több anyagi forrásra van szükség” – összegzett Köpf Károly, a MET főtitkára.

(Fotó: Kovács Anikó/MOB)