Meghatározó időszak előtt – egy év múlva rajt a pjongcsangi téli olimpián

Meghatározó időszak előtt – egy év múlva rajt a pjongcsangi téli olimpián

2017. 02. 09.
Megosztás


Napra pontosan egy év múlva veszi kezdetét a XXIII. Téli Olimpiai Játékok a dél-koreai Pjongcsangban, ennek apropóján a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) összefoglalta a legfontosabb tudnivalókat az előkészületekkel és a Magyar Csapattal kapcsolatban.

PJONGCSANGI ELŐKÉSZÜLETEK

Mint arról beszámoltunk, a MOB is részt vett a csapatvezetők (Chef de Mission) számára tartott többnapos szemináriumon Pjongcsangban, ahol többek között képet kapott az előkészületek állásáról. Pjongcsanggal kapcsolatban érdemes megjegyezni, hogy harmadszorra nyerte el a város a rendezési jogot. A helyszínekről és egész Dél-Koreáról el lehet mondani, hogy a téli sportágak paradicsoma. Fantasztikus, ultramodern létesítmények, a lehető legoptimálisabb és legkedvezőbb körülmények várják a delegációkat, a szolgáltatások minden igényt kielégítenek, ahogyan az olimpiai falu is. Dél-Korea valójában igazolja az ötkarikás mozgalom iránti elkötelezettségét, belép azon országok körébe, amelyeknek megadatik a nyári és téli olimpia rendezése.

Mind a NOB, mind a pjongcsangi szervező bizottság (POCOG) nagy erőkkel készül, minden energiát arra fordítanak, hogy az olimpiai mozgalomhoz méltó rendezvények legyenek. A MOB és a sportágak között harmonikus és szakmai alapokon nyugvó az együttműködés, ennek megfelelően a MOB fenntartva azt az alapelvét, hogy a lehető legkörültekintőbben, maximális gondoskodással forduljon az olimpiai csapat iránt. Ahogy a nyári csapatot – például Rióban –, úgy a télit is azonos megítéléssel és szolgáltatással, elkötelezetten kívánja segíteni a Magyar Olimpiai Bizottság.

A MAGYAR CSAPAT

A legutóbbi téli olimpián Szocsiban 16 magyar versenyző szerepelt. Összességében nem tűnik lehetetlennek az, hogy az oroszországi játékokhoz képest a magyar csapat másfélszeres létszámmal lesz jelen Pjongcsangban. A korcsolyasport, különösen a rövidpályás gyorskorcsolya szakág felszálló ágban van, és rendkívüli fejlődést mutat, ezért részükről a maximális kvalifikáció is reálisnak tűnik. Fiatal, tehetséges és elszánt versenyzők indulnak a kvótákért. A MOB és a sportági szövetségek is rendületlenül bíznak abban, hogy 2018-ban az első téli olimpiai aranyérmet is megszerezheti a magyar csapat.

Az előzetes kalkulációk alapján a pjongcsangi játékokra négy magyar alpesi síző kvalifikálhat, akik közül a súlyos sérülése után lábadozó Miklós Edit éremesélyesként utazhat, ha teljesen felépül. Hasonló helyzetben van a snowboardos Gyarmati Anna, aki egészségesen kiemelkedő teljesítményre lehet képes Dél-Koreában. Biatlonban két kvóta is elérhetőnek tűnik, curlingben a kétszeres vb-győztes vegyes páros, Palancsa Dorottya és Kiss Zsolt érhet el jó helyezést. Északi síben kettő, műkorcsolyában, síugrásban és gyorskorcsolyában 1-1 kvalifikáció várható. Az utóbbi időszak legsikeresebb téli szakágában, a rövidpályás gyorskorcsolyában 5-5 női és férfi versenyzőnk juthat ki az olimpiára, akik közül többen éremesélyesek is lehetnek Pjongcsangban. Rövidpályás gyorskorcsolyázóink az elmúlt hónapokban a világkupákon 5 arany-, 4 ezüst- és 4 bronzérmet nyertek, ami bizakodásra ad okot.

A kvalifikáció szempontjából az előttünk álló esztendő kiemelten fontos lesz, hiszen a legtöbb sportágban a következő hónapokban lehet gyűjteni a kvótákat. Az alpesi sízőknél, a gyorskorcsolyázóknál és a síugróknál 2018 januárjáig tart a kvalifikációs időszak, biatlonban idén márciusban zárul a Nemzetek Kupájával. Curlingben az idén áprilisban megrendezendő kanadai viadalon lehet kivívni az olimpiai szereplés jogát, műkorcsolyában először a március végi, április eleji helsinki világbajnokságon. Rövidpályás gyorskorcsolyázóink számára az ősszel két európai kvalifikációs versenyen nyílik lehetőség a kvóták begyűjtésére.

A csapat felkészülését a Magyar Olimpiai Bizottság támogatja, ennek keretein belül a potenciális csapattagok NOB-ösztöndíjban részesülnek a MOB támogatása mellett, amely jelentős pénzügyi segítséget biztosít számukra. Ezzel a MOB a felkészülést és az optimális körülményeket igyekszik biztosítani.

A pjongcsangi előkészületekkel kapcsolatos szakmai jelentést februárban tárgyalja a Magyar Olimpiai Bizottság Elnöksége.

(MOB)