Nemzetközi Fitnesz és Egészségfejlesztési Konferencia

Nemzetközi Fitnesz és Egészségfejlesztési Konferencia

2012. 12. 04.
Megosztás

Az MFESZ (Magyar Fitnesz és Egészségfejlesztési Szövetség) által, a múlt héten szervezett konferencia célja a hazai fitnesz szektor szereplőinek összefogása, szakmai és üzleti információs fórum, kapcsolatépítési lehetőség biztosítása volt.

A mintegy 70 résztvevő nagy része fitnesz központok vezetőségéből, tulajdonosaiból, edzőkből és a szabadidősportban dolgozó szakemberekből állt.

Az EU-s fitnesz ipar rendkívül erős gazdasági és szociális potenciállal rendelkezik (28 milliárd €/ év forgalom – ez több mint kétszerese a labdarúgás éves forgalmának - , 44 millió fitnesz klub tag, 450 000 alkalmazott, 48 000 fitnesz klub, 24 nemzeti szövetség). A brüsszeli székhelyű EHFA (Európai Egészségfejlesztési és Fitnesz Szövetség) a fitnesz ipar sztenderdizálását végzi kutatás, oktatás, egységes minőségszabványok, prevenciós programok kidolgozása területén, valamint a szektor érdekképviseletét látja el. A 2010 óta működő EHFA tag MFESZ itthon végez hasonló fejlesztéseket.

A hazai fitnesz szektor hasonlóan a Nyugat Európai országokéhoz, a szabadidősport egyik legszervezettebb területe, ahol a lakosság sportolása szakértő edzők felügyelete alatt, rendszeresen, biztonságos körülmények között, mérhető eredménnyel történik. Ez a prevenciós feladat ma hazánkban mintegy 1000-1500 cég, (ebből 400-500 fitnesz terem), 10 000 munkavállaló, 2-3000 aktív edző részére biztosít munkalehetőséget. Ugyanakkor a lakosságnak csak kb 3%-a (az EU-s átlag fele) vagyis 300 000 fő vesz részt ebben a típusú fizikai aktivitásban, holott az infrastruktúra és a szakemberek képzettsége lehetővé tenné e létszám duplájának ellátását is.

Az előadók között kiemelt szerepe volt Monspart Sarolta MOB alelnöknek, aki humoros, szókimondó előadásával nagy hatást gyakorolt a közönségre. Ismertette a szabadidősport tagozat helyzetét a MOB-ban, és azokat a kihívásokat, melyeket a jelenlegi finanszírozási modell, és a szabadidősportra irányuló aránytalanul kevés figyelem jellemez. Az előadó a résztvevőket egy vidám közös mozgással derítette jó kedvre.

Dr Perényi Szilvia a Debreceni Egyetem adjunktusa a fiatalok sportolási szokásairól szóló kutatását mutatta be, melyben többek között rácáfolt azokra a tévhitekre, miszerint a fizikai inaktivitás pénz-, vagy időhiányból fakadna. Egyúttal ötleteket is adott ahhoz, hogy milyen tulajdonságokkal bíró célcsoportokat lehetne bevonni a szabadidősport egyes területeire.

John Harris amerikai származású osztrák üzletember 1983 óta üzemeltet fitnesz termeket, övé volt az első nemzetközi lánc a '90-es évek elején, melynek voltak tagjai Németországban, Belgiumban, Londonban is. A szakma "nagy öregjének" előadása rendkívül sok hasznos üzleti és szakmai információt tartalmazott, melyből sokat tanulhattak a hazai menedzserek.

Dr Zopcsák László az MFESZ elnöke egyúttal az EHFA sztenderdizálási bizottságának egyetlen Közép- Európai szakértője. Nemzetközi konferencia tapasztalatait osztotta meg a közönséggel, ismertetve a trendeket, statisztikákat, iparági helyzetelemzéssel kiegészítve. Előadásában rámutatott arra, hogy a hazai fitnesz szektor a prevenció helyszíneként nagyban hozzájárulhat a negatív népegészségügyi és gazdasági folyamatok visszafordításához. Ehhez azonban a szektor szereplőinek együtt gondolkodására van szükség.

Ladányi Zoltán Fitnesz szakmai vezető „Értékesítés és ügyfélszolgálat londoni fitnesz termekben, egy személyi edző perspektívájából” előadásában rámutatott a sikeres edzői praxis szakmai és üzleti hátterére, összehasonlítva a hazai és külföldi gyakorlatot.

A rendezvényt megtisztelte Köpf Károly Úr is, a Magyar Edzők Társaságának Főtitkára.

Ebben az évben az MFESZ 6 hasonló jellegű fitnesz fórumot szervezett. A nagy érdeklődés jól mutatja a hazai fitnesz szektor információéhségét és igényét az ilyen típusú szakmai szerveződésre. Remélhetőleg Magyarországon is mihamarabb ismert lesz az a tény, hogy a szabadidősporton belül a fitnesz szekció milyen jelentős mértékben hozzá tud járulni a lakosság fizikai aktivitásának javításához.

(Forrás: mfesz.hu)