Nemzetközi Fitnesz, Szabadidősport és Egészségfejlesztési Konferencia

Nemzetközi Fitnesz, Szabadidősport és Egészségfejlesztési Konferencia

2013. 05. 17.
Megosztás

Nemzetközi Fitnesz, Szabadidősport és Egészségfejlesztési Konferencia került lebonyolításra az MFESZ szervezésében, mintegy 200 fő részvételével.

A konferencia megrendezésének célja az volt, hogy hagyományt teremtve, a tudományos kutatási eredmények és nemzetközi „legjobb gyakorlatok” bemutatásán keresztül híd épüljön a rendelkezésre álló elméleti tudásanyag és a gyakorlati szakemberek tapasztalatai között, ezzel is elősegítve a magyar fitnesz- egészségfejlesztési szektor profitábilis fejlődését.

Összesen 40 inspiráló, gyakorlatban alkalmazható előadásra került sor a nap folyamán, „Nemzetközi szektor”, „Fitnesz menedzsment”, „Sport és fitnesz szakmai”, valamint „Egészségfejlesztés” szekciókra bontva, számos külföldi és hazai szaktekintély tolmácsolásában.

A konferenciát Prof. Dr. Tóth Miklós a MOB alelnök, MSTT elnök nyitotta meg.

A szabadidősport helyzetéről tartott érdekfeszítő előadást Monspart Sarolta MOB alelnök.

Díszvendégként és kiemelt előadóként üdvözölhették a résztvevők Mr. Cliff Collins-t az EREPS igazgatóját, EHFA pályázati projektvezetőt, aki az európai fitnesz ipar jövőjéről és a Hivatásos Edzők Szakmai Regiszteréről (EREPS) tartott előadást.

A University of Southern Denmark tanára, Prof. Dr. Paolo Caserotti az aktív idősödés és a fizikai aktivitás összefüggéseiről, Mr. Alexis Batrakoulis, a GRAFTS Fitnesz iskola szakmai vezetője Görögországból pedig a metabolikus szindróma edzéssel történő megelőzéséről és kezeléséről tartott nagy sikerű előadást. Mr. John Harris fitnesz hálózat tulajdonos az eredményes klubüzemeltetés részleteibe avatta be a hallgatóságot.

Dr. Zopcsák László az MFESZ elnöke, EHFA SC szakértő előadásában kitért arra, hogy a fitnesz ipar a szabadidősport egyik legnagyobb célréteget megmozgató szegmenseként rendkívül fontos szerepet tölt be a prevencióban és az egészségfejlesztésben.

Hangsúlyozta azt a számos tudományos kutatással alátámasztott tényt, hogy a fizikai aktivitás, a szervezett és szakember által irányított testmozgás az un. „civilizációs”, inaktív életmódból fakadó betegségek rizikófaktorait csökkenti. Az elöregedő és a betegségi statisztikákban egyre rosszabb eredményeket felmutató EU (és köztük sereghajtóként hazánk) lakossága egészségfejlesztésének érdekében az Európa Parlament nagy figyelmet fordít a fitnesz szektor sztenderdizálására, és a prevencióra. Ennek a folyamatnak a vezető intézménye a brüsszeli EHFA (European Health and Fitness Association), melynek tagszervezete az MFESZ.

Kiemelte, hogy hazánkban több, mint 400 fitnesz klub működik országszerte, több ezer képzett fitnesz szakember végez munkát és mintegy 300 000 aktív, rendszeresen testmozgást végző fitnesz klub tag vesz részt ebben a fittségi állapotot fejlesztő prevenciós jellegű fizikai aktivitásban.

Rámutatott arra a tényre is, hogy míg a lakosság fitnesz termi tagságának EU-s átlaga 8%, addig ez hazánkban csak 3 %. Az MFESZ, mint az EHFA tagintézménye a hazai fitnesz szektor összefogásával azon munkálkodik, minél „Többen, Aktívabban, Gyakrabban” mozogjanak Magyarországon, és ez az arányszám néhány éven belül a duplájára emelkedjen.

Bemutatásra kerültek MFESZ stratégiai céljai, melyek között szerepel a hazai fitnesz szakember regiszter (HUREPS) kialakítása, iparági minőségbiztosítási folyamatok bevezetése, egészséges életmód- fizikai aktivitás témakörben kiadványok publikálása, szakmai fórumok szervezése és kapcsolattartás a nemzetközi és a kormányzati szereplőkkel.

A konferencia záró aktusaként a résztvevők megszavazták azt az „Ajánlást”, melyet a szervezők és a szakmai védnökök is aláírtak. A történelmi jelentőségű dokumentum többek között deklarálja a fitnesz szektor helyét és szerepét a szabadidősportban, a fitnesz értékeit az egészségfejlesztésben és a prevencióban, a munkahelyteremtésben és a gazdasági folyamatok élénkítésében.

A konferenciát szakmailag támogatta a Magyar Olimpiai Bizottság szabadidősportért felelős szakmai tagozata, a Debreceni Egyetem, Sportgazdaság és Menedzsment Tanszéke, a Magyar Sporttudományi Társaság, a Magyar Edzők Társasága, a Magyar Szabadidősport Szövetség, továbbá a brüsszeli Európai Egészségfejlesztési és Fitnesz Szövetség (EHFA), valamint a Fitnesz és Sport Klubok Világszervezete, az IHRSA.

A szervezők ezúton is köszönetüket fejezik ki a támogatóknak, szponzoroknak, és a nagy létszámú érdeklődő közönségnek!