Nyíltvízi tapasztalatszerzés a vb nyitónapján

2015. 07. 25.

Mintegy harminc ország összesen 41 úszója indult a világbajnokság nyitónapján, a Kazanka folyóban rendezett 5 km-es nyíltvízi úszóviadal női mezőnyében, ahol az olimpiai bajnok Risztov Éva mellett a magából egyre többet mutató, tavaly a berlini Európa-bajnokságon a leghosszabb távon ezüstérmes szegedi úszó, Olasz Anna képviselte Magyarországot.

Bár az 5 km-es táv nem szerepel az olimpiai programban, rendkívül erős mezőny állt rajthoz a vb első versenynapján, hiszen a Londonban ezüstérmes, amerikai Haley Anderson, a 2012-es játékokon harmadik, az olasz Martina Grimaldi, illetve a világbajnok brazil úszó, Ana Marcela Cunha is ott volt a vízben.

A versenyszámot az amerikai Haley Anderson nyerte, Risztov Éva 12., Olasz Anna pedig 13. lett. London olimpiai bajnoka és a trónkövetelő Olasz Anna számára a július 28-ai, 10 km-es futam a legfontosabb, hiszen a kazanyi első tíz helyezett riói kvótát szerez. Az 5 km-es táv teljesítése tehát a tapasztalatszerzés, a víz és az ellenfelek feltérképezése végett is kiemelt jelentőséggel bírt.

„Azt gondolom, hogy érdekes volt a verseny" – mondta a végül 12. helyen célba érő, elsősorban a 10 km-es, ötkarikás távra készülő Risztov Éva. „A mezőny gyakran jóval pályán kívül úszott. Öt kilométeren teljesen más a taktika, rengeteg nemzet külön erre a számra készül. Nagyon örülök, hogy Annával elindultunk, a pálya szempontjából értékes tapasztalatokat szereztünk, amelyeket a ma délelőtti versenyzés nélkül nem tudtunk volna” – mondta az olimpiai bajnok.

„Az úszás maga kemény volt, erős a mezőny. A versenybírók kicsit jobban odafigyelhettek volna, véleményem szerint pár ember megérdemelte volna, hogy kizárják. A hajrában, az utolsó kétszáz méteren engem például úgy visszahúztak, hogy mintegy három méter hátrányba kerültem” – magyarázta az úszó.

A nők 10 km-es, olimpiai kvalifikációs viadalát július 28-án, kedden rendezik, amennyiben Risztov és Olasz is az első 10-ben végez, mindkét magyar úszó ott lehet Rióban.

A férfiak mezőnyében Papp Márk a 13., Székelyi Dániel pedig a 19. helyet szerezte meg a 49 fős mezőnyben a nyíltvízi úszók 5 kilométeres versenyszámában, amelyet a dél-afrikai Chad Ho nyert meg.