Két magyar érem a Grand Prix második napján (videókkal)

Osváth Richárd ezüst-, Pálos Péter és Tóth Tamás bronzérmes a paralimpián

2016. 09. 13.

A kerekesszékes vívók „A” sérültségi kategóriájának kard egyéni versenyében Osváth Richárd ezüst-, az asztaliteniszezők S11-es kategóriájában Pálos Péter bronzérmet szerzett a riói paralimpia hétfői versenynapján.

VÍVÁS

Osváth Richárd, a Törekvés SE 31 éves vívója egész nap remekül teljesített, a hatos csoportjából három győzelemmel és két vereséggel lépett tovább a legjobb nyolc közé, ahol 15-10-re verte a francia Ludovic Lemoine-t.

Az elődöntőben az a görög Vaszileiosz Ntunisz következett, aki veretlenül zárta a csoportkört, többek között Osváthot is 5-2-re megverte. Sikerült a visszavágás, az újabb meccs 15-12-vel végződött, így a magyar vívó bekerült a döntőbe. A fináléban az ukrán Andrij Demcsuk volt az ellenfél.

Az Osváthot Rióban segítő edző, Pákey Béla világklasszis kardvívónak jellemezte Demcsukot, aki igazolta is a hírét, ugyanis nagyon gyorsan és magabiztosan vívott, sorra adta a tusokat, így pillanatok alatt 10-3-ra elhúzott. A magyar mindent megpróbált, de erejéből csak a szépítésre futotta, az ukrán végül 15-8-ra nyert, Osváth pedig második helyen végzett.

A szatmárnémeti születésű Osváth ígéretes vívó volt, bekerült a román válogatottba is, egy sérülés azonban kettétörte a pályafutását. Több műtét után egy 2008-as baleset óta nem tudja behajlítani a jobb lábát. A para-karrierje már Magyarországon indult: paralimpiai bronz- (2012, London, tőr), világbajnoki ezüst- és Európa-bajnoki aranyérmes.

ASZTALITENISZ

Pálos Péter az enyhén értelmi fogyatékos kategória londoni bajnoka a dél-koreai Kim Dzsi Tae ellen játszott, s 38 perc alatt 3-2-re nyert.

Pálos az első szettet gyorsan, négy perc alatt megnyerte (11-5), a második felvonásban azonban sokkal nagyobb küzdelemre kényszerült, de nyolc perc alatt, szoros hajrát követően jobbnak bizonyult (13-11).

A harmadik játszmában ellépett az ázsiai sportoló, és bár Pálos felzárkózott, sőt, meccslabdája is volt, nem tudta lezárni a találkozót (11-13). A negyedik felvonásban a magyar kezdett jobban, de mivel ellenfele fordított és ismét a minimális, kétpontos különbséggel nyert (9-11), döntő szettre volt szükség. Ebben végig a BVSC 31 éves játékosa állt jobban, és magabiztos részsikere (11-4) a bronzérmet jelentette számára.

A finálé után meglehetősen csalódottan nyilatkozott az M5 televíziónak és kijelentette: talán élete legrosszabb játékát produkálta. „Kicsit jobban akartam, ez csak a szív diadala volt.”

Pálos hozzátette: sajnálja, hogy a nehezebbik ágra került, mert kis szerencsével második helyen is végezhetett volna, de „egy rossz szavam nem lehet, mert éremért jöttem és az megvan”.

ÚSZÁS

A délelőtti előfutamokból Sors Tamás, valamint Tóth Tamás is bejutott a döntőbe az S9-es sérültségi kategória 100 méter gyors számában.

A Rióban 100 méter háton ezüst-, 200 méter vegyesen pedig bronzérmes Pap Bianka (S10) 100 méter pillangón 1:13.40 perccel kilencedik lett, így éppen kiszorult az esti döntőből, akárcsak Illés Fanni (S6) 200 méter vegyesen. Ő az előfutamban 3:27.02 perces időeredményt ért el, ez összesítésben a 11. helyet jelentette. Női 50 méter gyorson az S5-ös kategóriában két magyar is vízbe szállt: Kézdi Réka 45.02-vel 13., Engelhardt Katalin 50.04-gyel 16. lett.

Az esti döntőkben a 100m gyorsúszás SM9 kategóriájában voltunk két úszóval is érdekeltek.
Közülük Tóth Tamás négy éve ebben a számban ezüstérmet szerzett. Tóth a fináléban nagyon erősen kezdett, 50 méternél ő fordult elsőként, a táv második felében azonban két ausztrál riválisa megelőzte, így most egy bronzérem jutott számára.

„Abszolút az volt a taktika, hogy kezdjek amilyen gyorsan csak tudok, aztán utána reménykedjek, hogy nem előznek meg kettőnél többen – nyilatkozott a Vasas Totó becenévre hallgató úszója, aki végtaghiánnyal született, a jobb kézfeje nem fejlődött ki. – Örülök ennek a bronzéremnek, az első ötven méterem pedig nagyon bíztató a keddi 50 méter gyors előtt.”

Tóth hozzátette: nem gondolta volna, hogy ilyen rossz időeredménnyel is érmet lehet nyerni 100-on, de az úgynevezett last call roomban, ahonnan a versenyzőket a medencéhez szólítják, már mindenki nagyon ideges és feszült volt, így elég rossz idők születtek.

A vasárnap 200 vegyesen ezüstérmes Sors Tamásnak ez amolyan jutalomúszás volt, hetedikként került a nyolcas fináléba és egy helyet még előre is tudott lépni úgy, hogy féltávnál még harmadik volt. Négy éve ő bronzérmes volt ebben a számban. A magyar küldöttség már a hetedik éremnél tart, három ezüst mellett négy bronzéremmel.

ATLÉTIKA

Három magyar is rajthoz állt a T20 kategória 400 m-es síkfutás előfutamában. Biacsi Ilona az első futam 3. helyén biztosan jutott a keddi fináléba. A második futamban Csontos Piroska és Keresztesi Erika a 4. és 5. helyen ért a célba. Mivel mindkét futamból az első három és a további két legjobb időt elérő futó jutott be a fináléba, ez a két magyar lánynak sikerült. Így kedden mindhárman éremért küzdhetnek majd.

(MOB-MTI, fotók: Szalmás Péter)