A 16 éves dzsúdós hetedik a Vk-versenyen

Pénteken egy ökölvívóbronz a bakui mérleg, judóban nem jöttek a várt érmek

2015. 06. 26.

Az Európa Játékok 14. napján az ökölvívó Harcsa Zoltán volt az éremfelelős. Az úszók, judósok, vívók, bringásunk és a strandlabdarúgók keményen küzdöttek. Az úszó Rasovszky Kristóf 4., a cselgáncsozó Gercsák Szabina, a női párbajtőr és a férfi kardcsapat 5. lett.

A pénteki versenynap magyar sikerét az ökölvívók 75 kg-os küzdelmében az olimpiai 5., ifjúsági olimpiai és Európa-bajnoki harmadik helyezett Harcsa Zoltán bronzérme jelentette. A ferencvárosi sportoló a nyolcaddöntőben az ukrán Vladiszlav Voitaliukot, a nyolc között a lengyel Kamil Gardzieliket búcsúztatta 3:0-val, a négy között pedig az azeri Hajdula Muszalovval csapott össze. A hazai közönség előtt ringbe lépő sportoló végül megosztott döntéssel 2:1-re legyőzte ellenfelét, így Harcsa Zoltán az Európa Játékok legjobb magyar ökölvívóeredményét - és egyetlen dobogós ökölvívóhelyezését - elérve bronzéremmel írta be magát a sportág történetébe.

Judóban folytatódtak a küzdelmek a Heydar Aliyev Arénában az Európa-bajnoki címekért. Szabó Franciska (-63 kg) és Krizsán Szabolcs (-81 kg) már az első fordulóban búcsúzott. Mészáros Anett (-70 kg), Csoknyai László (-81 kg) egy győzelem után, a második mérkőzésen elszenvedett vereséget követően elköszönt a tatamitól. A londoni ezüstérmes Ungvári Miklós (-73 kg), aki két hete Budapesten GP-versenyt nyert, ezúttal a negyeddöntőbeli veresége után a vigaszágra kényszerült, ahol a szintén olimpiai érmes holland Dex Elmonttal szemben alulmaradt és így meg kellett elégednie a hetedik hellyel. Az ifjúsági olimpiai bajnok Gercsák Szabina (-70 kg) szintén a negyeddöntőig sikerrel vette az akadályokat, ott azonban holland riválisa megállította. A 18 esztendős versenyző a vigaszágon jutott el a bronzcsatáig, ahol azzal a 23 éves Bernadette Graffal lépett tatamira, aki korábban jukóval Mészárost búcsúztatta. A miskolci junior kontinensbajnok először küzdött felnőtt Európa-bajnoki éremért, a csatából végül vesztesként került ki, így ötödik lett.

Úszásban tíz számban szerepeltek pénteken sportolóink. Ezek közül négyben sikerrel vette az első akadályt Szucsik Bence (50 méter hát), Dobos Dorottya és Matyasovszky Dalma (100 méter hát), Sztankovics Dóra (200 méter vegyes) és a 4x100 méteres vegyes (2 fiú és 2 lány) vegyesváltó, számukra a délutáni középdöntő jelentette a folytatást. Szucsik végül nem rajtolt el, a 200 hátra összpontosított. Biztatóan úszott Rasovszky Kristóf (800 méter gyors), aki a délelőtti futamok közül a legjobb időt úszta. A délutáni legjobbak futama befejeztével derült ki, hogy időeredménye a 4. helyre volt elegendő, 24 századdal maradt le a dobogóról. A nap programjában, egyetlen számban, a 200 méter hát döntőjében volt magyar érdekeltség, ahol Szucsik Bence 8. lett. Matyasovszky a középdöntőből a hetedik legjobb idővel került a szombati fináléba. Sztankovics a középdöntőben 15., Dobos a 16. lett, számukra véget ért a verseny. A 4x100-as vegyes vegyesváltó Varga Dominik, Leitner Zsófia, a 200 pillangón bronzérmes Bonecz Boglárka és Reményi Ármin összeállításban végül 8. helyezett lett.

Vívásban női tőrcsapatunk a németek elleni 45:29-es vereség után a hatodik helyen végzett. Női párbajtőrcsapatunk 45:25-re legyőzte Azerbajdzsánt - ötödikként zártunk. A férfi kardcsapat szintén a házigazdák ellen lépett pástra, 45:19-es magyar győzelemmel egy újabb ötödik helyezést szereztünk.

A strandlabdarúgók Olaszország ellen léptek pályára a B-csoportban - nem sokon múlt a győzelmünk. Fej-fej mellett ment a küzdelem, Fekete Viktor (2) és Sebestyén Norbert (2) góljai után 5-4-re nyertek a taljánok. Weisz Tamás együttese korábban szintén szoros mérkőzésen 5-3-ra kapott ki a világbajnok oroszoktól és 5-2-re a spanyoloktól. A csoportkörben negyedik helyen végeztünk, hétvégén az 5-8. helyért a helyosztókon lépünk újra pályára.

A kerékpárosok országúti és mountain bike-os számainak képviselői már hazaérkeztek Azerbajdzsánból. Pénteken a BMX-es Bujáki Bence is bemutatkozhatott Bakuban. A kerekes az időfutam selejtezőjében a 25. helyen végzett, a selejtező mezőnyversenyben 7. lett a futamában, így egyikből sem jutott tovább.

A magyar csapat 20 éremmel, köztük 8 arany-, 4 ezüst- és 8 bronzéremmel a nemzetek közötti versenyben a 7. helyen áll. A három éllovas változatlan: 1. Oroszország, 2. Azerbajdzsán, 3. Nagy-Britannia.

Szombaton szurkolhatunk úszóinknak, strandlabdarúgóinknak, férfi párbajtőrcsapatunknak; tatamira lép többek közt Tóth Krisztián, Joó Abigél és Bor Barna is. A versenynap érdekessége, hogy a Játékok programjában szombaton avatják a legtöbb bajnokot, összesen 27-et.

(MOB/VF, fotó: MOB/Szalmás Péter)