Soha rosszabb napot - Kiss Tamás aranyérmes!

Soha rosszabb napot - Kiss Tamás aranyérmes!

2013. 07. 15.
Megosztás

A Magyar Egyetemi Csapat július 14-én, vasárnap, 1 arany- és 3 bronzérmet nyert Kazanyban, ráadásul a női vízilabda csapat döntőbe jutott.

Erős mezőnyben lett aranyérmes C-1 1000 méteren az Óbudai Egyetem hallgatója Kiss Tamás. A magyar kajak-kenus csapat 4 számban állt rajthoz és három érmet szerzett a vasárnapi döntők során.
C-1 1000 méteren Kiss Tamás jól kapta el a rajtot, egészen 500 méterig csekély hátránnyal a második helyen kenuzott. Peking olimpia bronzérmese viszont 750 méternél már vezetett és 1 hajóval verte a második helyen befutó kazah Yemelyanovot, aki idén aranyérmes lett a racicei világkupán C-1 500 méteren. A harmadik helyen befutó orosz Shtokalov is nagy név, ő tavaly A-döntős volt a londoni olimpián.

„Nagyon hullámzott a víz, fújt a szél, picit zavaró volt, de most már nem érdekel, hiszen nyertem! Erőből kenuztam. Nyomtam, ahogy bírtam. 500 méternél robbantottam és átvettem a vezetést. 800-nál kinéztem, láttam, nincs senki, megnyugodtam. Ebben a mezőnyben is versenyeztek olimpikonok. Örülök az Universiade győzelemnek!” – nyilatkozta Kiss Tamás.

K-2 1000 méteren is érmet szereztek a magyarok. Petrovics Máté és Császár Gergely hatalmasat hajrázva lett dobogós és csak néhány századdal maradt le a második helyet szerző oroszok mögött. A számot a lengyel hajó nyerte meg.

Hatalmasat hajrázott K-4 1000 méteren a Tóth Attila Tas, Schenk Áron, Kovács László, Császár Gergely összeállítású egység is. A magyarok az utolsó 250 méteren centiről-centire közelítették meg a fehéroroszokat, akikkel végül ezredre azonos időt mentek, így holtversenyben bronzérmesek lettek. Az aranyérmet Oroszország hajója szerezte meg a lengyel egység előtt.

A négyessel bronzérmet szerző Schenk Áron, az Óbudai Egyetem hallgatója K-1 1000 méteren ötödik lett. A számot a londoni olimpián ezüstérmes portugál Pimenta nyerte meg a korábbi világbajnoki bronzérmes fehérorosz Yurenia és a lengyel Rosolski előtt.

C-2 és C-4 1000 méteren a magyar válogatott nem indított egységet.

„Nagyon erős a mezőny minden szakágban, megkockáztatom, hogy egy felnőtt Európa-bajnokság színvonalához hasonló – meséli a helyszínről Hüttner Csaba utánpótlás kapitány. K-2 1000 méteren például 4 olyan hajó állt rajthoz, amelyik ott volt az idei kontinensviadalon a szám döntőjében. A lengyelek a legjobbjaikkal vannak itt, az oroszok csapata is szinte világbajnoki és erősek a portugálok, a kazahok, a fehéroroszok és az ukránok is. A mi versenyzőink eddig mindent kihoztak magukból, 4 számból háromban dobogós helyezést szerezni ilyen erős mezőnyben parádés teljesítmény.”

Az universiade kajak-kenu regattája délután középfutamokkal folytatódott, az 500 és a 200 méteres döntőket hétfőn rendezik meg

Hüttner Csaba és a magyar sportdiplomácia aranyérmes

Délelőtt a Tóth Attila Tas, Schenk Áron, Kovács László, Császár Gergely kajak-négyes bronzérmet szerzett 1000 méteren, holtversenyben a fehéroroszokkal. A célfotó alapján mindkét hajó harmadik 3:12:184-es időeredménnyel. Az első helyen férfi K-4-ben Oroszország végzett 3:08.558-al.

A verseny után az eredményjelző a Miadzvedzeu-Tszuranau-Jurenia-Litvincsuk összeállítású fehérorosz férfi kajak-négyest hozta ki harmadiknak, a mieinket pedig negyediknek. Hüttner Csaba, a magyar kajak-kenusok csapatvezetője jelezte a fehérorosz vezetőbírónak, hogy a célfotó és a videó alapján nincs különbség a fehérorosz és a magyar hajó között, mindkét egységnek a dobogó harmadik fokán a helye.

„Odarohantam a bíróhoz, megnéztük a felvételeket, elmondtam neki azt is, hogy a szabályzat alapján nem mérnek ötezredes differenciát – mert ennyi volt a két hajó között. Így lettünk kajak-négyesben bronzérmesek. Egyébként az 1 arany- és 2 bronzérem fantasztikus teljesítmény ettől a magyar csapattól, hiszen világszínvonalú a kazanyi mezőny, nem várt erősségű. Kiss Tamás döntőjében londoni finalisták indultak, a párosoknál Eb-dobogósok, a négyeseknél pedig szintén olimpikonok és vb-érmesek” – nyilatkozta a Hüttner Csaba, versenyzőként világ- és Európa-bajnok kenus.

Bronzérmes a birkózó Barka Emese
Az 59 kg-osok mezőnyében, női birkózásban, a Semmelweis Egyetem hallgatója, Barka Emese július 15-én, hétfőn délben érkezik Oroszországból Ferihegyre (2B), a 2011-es Universiade bronzérmesével, Sleisz Gabriellával, aki a tavalyi egyetemi vb-n 3. volt.

„55 kg a kategóriám, ebben indulok a szeptemberi budapesti világbajnokságon. Most 59 kilóban versenyeztem, ez nem az én súlyom. Úgy érzem, fel tudtam pörögni a mérkőzésekre a rendkívül erős mezőnyben. Sorsdöntő hibákat vétettem az amerikai ellen az elődöntőben, sajnos már nem volt idő korrigálni. Nyerhettem volna ellene is. Nagy élmény volt az Universiade, nem gondoltam volna, hogy ilyen”- nyilatkozta az egyetemisport.hu-nak a kétszeres Eb-bronzérmes Barka Emese.

Féljenek az oroszok!

A magyar válogatott legyőzte Kanadát, és döntőt játszik.
A mi lányaink játszották a nap utolsó mérkőzését, az oroszok ugyanis előrehozták a találkozójukat az olaszokkal. Lehet, kabalából, mindenesetre a házigazdák nagyon magabiztosan nyertek, 14-7-re hozták az elődöntőt.

Így Kelemen Attila csapata azzal a tudattal ugrott a vízbe, hogy győzelem esetén az oroszokkal játszik a döntőben. Kiválóan indult a mérkőzés, ugyanis 1 perc 6 másodperccel a kezdés után Csabai Dóra talált be (1-0), majd alig egy perccel ezután Kisteleki Hanna duplázta meg a magyar előnyt (2-0) - mindkét gól emberelőnyből született.

Keretbe foglaltuk a negyedet, ugyanis amíg a játékrész később részében nem esett gól, az utolsó percben megint kettő, és megint két magyar: 44 másodperccel a vége előtt Csabai Dóra (3-0) centerből, majd 2 másodperccel a dudaszó előtt Dalmády Petra szabaddobásból talált be (4-0) – parádé.

A meccset a helyszínen nézte végig a női kosárválogatott, na és persze a férfi-vízilabdacsapat is.

További remek hír volt, hogy Gangl Edina mind az 5 kanadai lövést hárította. Nem úgy a második negyed elején, amikor McKee szabaddobásból szépített (4-1). Kisteleki Hanna válaszolt (5-1), de Sohi aztán ismét háromra csökkentette a különbséget akciógóljával (5-2). Csabai azért gondoskodott arról, hogy a negyedet döntetlenre hozzuk (6-2).

Nem jól indult a harmadik negyed, ugyanis McKee és Fournier góljaival kettőre jöttek fel a kanadaiak (6-4), és Somhegyi Noémi góljára is válaszolt Robinson (7-5). A negyed vége idegesre sikeredett, de maradt az utolsó nyolc percre a kétgólos magyar előny.

A lányok aztán Gangl Edina vezetésével (72,2 százalékkal védett!) tartották az eredményt, így már nem osztott, szorzott, hogy a dudaszó pillanatában Lekness betalált (7-6).

A magyar csapat az aranyéremért játszik Oroszország csapatával kedden, magyar idő szerint 17 óra 45 perctől.

Kelemen Attila, a magyar csapat szövetségi kapitánya:
"Nagyon szépen kezdtünk, kontráztunk, szép gólokat lőttünk. A második negyedtől egy-két játékos a góllövést tartotta fontosnak, nem a csapat eredményét, így egy kicsit szorossá tettük a mérkőzést. Hála az égnek a védekezésünk, amire nagy hangsúlyt fektettünk, jól működött, Edina jól védett.

Amiért jöttünk, azt teljesítettük, most már féljenek az oroszok. Nekik van veszítenivalójuk: a teljes komplett vb-válogatottukkal játszunk majd, telt ház előtt. Ők az örökmozgó játékukat fogják játszani, a támadások végét kell megfognunk. A támadásainkat az utolsó 8-10 másodpercig kell kialakítani, utána már nem szabad, mert akkor már össze kell zárni. Sokszor játszottunk már ellenük, nem fognak meglepetést okozni.

Ha okosan játszunk, akkor játszhatunk egy nagyon jó meccset, ha nem, akkor sajnos beleszaladhatunk egy nagyobb zakóba, mert a lefordulásokban kegyetlenül pontosak. Mint minden csapat, ők is verhetők, és mi az aranyéremért jöttünk ide - összegzett a boldog kapitány.

Eredmény – Universiade, női torna, elődöntő:
Magyarország – Kanada 7-6 (4-0, 2-2, 1-3, 0-1)
Magyarország: Gangl – Csabai 3, Kisteleki 2, Gémes, Dalmády Sz., Hevesi, Somhegyi 1. Cserék: Dalmády P. 1, Pócsi, Kocsis
Kanada: Gaudreault – McKee 2 (1), Steenkamer, Robinson 1, Fournier 1, Sohi 1, Lemay-Lavoie. Cserék: Wright (kapus), Lekness 1, Kotylak, Molde, Taylor, Tielmann.
Emberelőny/gól: 7/3, illetve 4/- Ötméteresek: 1/1, illetve 0/1
A másik mérkőzésen: Oroszország-Olaszország 17-4

A nap további magyar eredményei

A 200-on Universiade bajnok Biczó Bence valamint Gercsák Tamás nem jutott a középfutamba 100 m pillangóúszásban.

A sakkozóknál, délelőtt Dudás Eszter kikapott vietnámi ellenfelétől, majd 1-0-ra legyőzte az izraeli Palerót. A rapid U12-es Európa-bajnokságon második Dudás Eszternek még egy partit játszik hétfőn, az utolsót és befejezi a tornát. A Corvinus Egyetem hallgatójának 8-ból 4 győzelme van, azaz 4 pontja.

Ritmikus gimnasztikában (karika, labda) a junior Eb-n 8. Soós Viktória Kazanyban a 30. lett.

Elégedett a csapatvezető

„Minden a tervek szerint alakul. A sportolók hozzák azokat a szinteket, eredményeket, amiket korábban egyeztettünk edzőikkel és a szövetségekkel. A kazanyi körülmények tökéletesek. Minden adott, hogy egy eredményes Universiadét zárjunk majd jövő héten szerdán. Gratulálok az eddigi kilenc érmesnek és a pontszerzőknek!” – mondta dr. Freyer Tamás csapatvezető, a Magyar Egyetemi-Főiskolai Sportszövetség alelnöke.

Már száz aranyérem (!) felett az oroszok

Brutális orosz fölény jellemzi a kazanyi Universiade-t, ahol szerencsére a mieink is csipegetik az érmeket.

A házigazda orosz sportolók a kazanyi Universiade első napjától kezdve „tövig nyomják a gázpedált”. A minden sportágban a lehető legerősebb összeállításban felálló rendező nemzet abszolút uralta az eseményeket és sokfelé már-már az ötvenes-hatvanas évek szovjet dominanciáját megidézve tarolja le a mezőnyt. Vasárnapra az oroszok már elérték a 100. aranyérmet (!) is, amelyet a program egyik egzotikumaként számon tartott, a régi szovjet korszakból származó sambo nevű harcművészeti sportban szerzett a 90 kg-os Pavel Rumjancev. Az orosz küldöttség a versenyek befejezése előtt három nappal már 102 aranyéremnél jár, az eddig megszerzett 205 érem pedig azt jelenti, hogy a 12 napos sportesemény alatt kiosztott medáliák közel 30%-a maradhat meg orosz sportolók kezében.

A 27. nyári Universiade-n már csak három nap maradt az érmek gyűjtésére, ahol hétfőn még 56, kedden további negyven, szerdán pedig már csupán kilenc számban avatnak bajnokot. Az oroszok már most megdöntötték a korábbi aranyrekordot, hiszen eddig a 2011-es shenzeni versenyt rendező kínaiak voltak a legeredményesebbek, akik hazai közönség előtt 75 aranyéremmel zártak két éve. A 2013-as éremtáblázaton Japán áll az oroszok mögött, amelynek sportolói eddig 19 aranyérmet gyűjtöttek.

Szerencsére az elmúlt napokban a magyar sportolók sem tétlenkedtek, így a mieink a nemzetek versenyében a 17. helyet foglalják el.
Joó Abigél győzelméhez időközben a 200 méteres pillangóúszás döntőjében pályafutása második legjobb idejét úszó Biczó Bence és a kenu egyesek ezer méteres fináléjában győztes olimpiai bronzérmesünk, Kiss Tamás is csatlakozott. A három aranyérem mellett pedig egy ezüst és további nyolc bronzérem jelzi Universiade csapatunk sokszínűségét.

Hétfői menetrend:

Birkózás, ffi kötöttfogás: Jager Krisztián (66 kg), Antunovics László (84 kg), Lám Bálint (120 kg)
Kajak-kenu: 11 egységünk döntős férfi és női 200, 500 méteren (magyar idő szerint 8 órától)
Kosárlabda, női, a 7-8. helyért: Magyarország-Kanada
Ritmikus gimnasztika (buzogány, szalag): Soós Viktória
Sakk: Dudás Eszter
Sportlövészet: Szijj Katinka
Vízilabda, ffi elődöntő: Magyarország-Olaszország (magyar idő szerint 16:30)

(Forrás: Török Oliver/MEFS, Fotók:Monoki Kálmán)