Világbajnok a junior női kézilabda-válogatott - hétvégi összefoglaló

2018. 07. 16.

Világbajnoki siker kézilabdában, Eb-ezüst vitorlázásban, világkupa-bronz hegyikerékpárban, Európa-kupa-aranyak judóban, világranglista-elsőség teniszben, újabb kvóták az ifi olimpiára - csak, hogy néhányat említsünk. Vízilabda-Eb Barcelonában, kajak-kenu-válogató Szolnokon. Az olimpiai sportágak magyar képviselői kitettek magukért az elmúlt napokban is. Hétvégi összefoglalónk következik.

Kézilabda. A magyar válogatott megnyerte a Debrecenben rendezett női kézilabda junior-világbajnokságot, miután a szombat esti döntőben 28-22-re legyőzte Norvégia csapatát a Főnix Csarnokban. A magyar juniorválogatott 2001 és 2003 után harmadszor játszott döntőt a korosztályos világbajnokságon, 17 és 15 évvel ezelőtt azonban kikapott Oroszországtól. Golovin Vlagyimir szövetségi edző csapata százszázalékos teljesítménnyel nyerte meg a debreceni tornát. A második helyezett Norvégia mögött a Koreai Köztársaságé a bronzérem. A magyar együttesnek a korosztályváltás miatt a szombati volt az utolsó közös mérkőzése. A torna álomcsapatába három magyar játékos került be: a legjobb balátlövő Háfra Noémi, a legjobb jobbszélső Faluvégi Dorottya, a legjobb beálló pedig Pásztor Noémi lett. A világbajnok magyar válogatott névsora: Binó Boglárka, Faluvégi Dorottya, Fodor Csenge, Giricz Laura, Háfra Noémi, Hlogyik Petra, Hornyák Bernadett, Horváth Laura, Kácsor Gréta, Klujber Katrin, Kuti Bettina, Lakatos Rita, Márton Gréta, Pásztor Noémi, Pénzes Laura, Suba Sára, Szabó Kitti, Tóvizi Petra, szövetségi edző: Golovin Vlagyimir, edző: Pigniczki Krisztina. Az együttest korábban Hajdu János készítette fel.

Kerékpársport. A londoni olimpikon Benkó Barbara (Ghost Factory Racing Team) harmadik lett az andorrai mountain-bike világkupa-futam péntek délutáni short race (XCC) futamán. Korábban magyar versenyző még sosem állt dobogón az elit kategóriában hegyikrékpáros világkupán. A nemzetközi szövetség (UCI) által az idei évben bevezett short race egy, az olimpiai krossznál (XCO) jóval rövidebb (általában 20 perces) technikás, egyben rövid körpályán zajló versenyszám, melyért az XCO világkupapontjainak felét adják, így a magyar kerekes szép számú világranglistaponttal gazdagította nemzetünket.
Dina Márton a 8., Valter Attila a 9. helyen zárt az országúti mezőnyversenyben, míg Peák Barnabás az időfutamon elért 11. helye jelentette a magyar küldöttség legszebb eredményeit a csehországi junior- és U23-as Európa-bajnokságon.

Strandröplabda. Történelmi sikert ért el a Hajós Artúr, Stréli Bence kettős, hiszen egy orosz páros vb-győzelme folytán kvalifikálta magát a Buenos Aires-i ifjúsági olimpiára. A magyar duó néhány hete a hatodik helyen zárt a badeni ifjúsági olimpiai európai kvalifikációs versenyen, és a várólista első helyére került. Akkor egy másik orosz páros végzett előttük, a kvótát viszont országonként számolják. Ez akkor válik véglegessé, ha a nemzetközi szövetség visszaigazolása megérkezik.

Vitorlázás. Végig dobogós helyen vitorlázva nyert ezüstérmet Gyapjas Balázs és Gyapjas Zsombor, a Spartacus Vitorlás Egylet kettőse a portugáliai Sesimbrában rendezett 470-es junior Európa-bajnokságon. A végül az első és harmadik helyen végzett izraeli egységekkel együtt a magyar hajó kiemelkedett a 37 hajós mezőnyből, az éremfutammal együtt 12 futamból ez a három egység kilencet nyert meg. A versenyzőkre hazaérkezés után 9 nap kondicionális edzés vár Magyarországon, majd 22-én indulnak Aarhusba, a július 30-án kezdődő olimpiai kvótaszerző összevont világbajnokságra.

Judo. Gunics Endre, Rajkai Róbert és Tóth Apor is aranyérmet nyert a paksi junior Európa-kupa viadalon. A 33. Atom-kupa összesen tizenegy magyar érmet hozott. A Gesztenyés utcai ASE-sportcsarnokban 29 ország 362 judósa lépett tatamira. Ezüstérmes lett Gőz Roland (81 kg, KSI SE), Waczulik Richárd (+100 kg, UTE), Beringer Fatime (44 kg, KSI SE) és Tóth Fanni (78 kg, KSI SE); bronzot nyert Feczkó Csanád (55 kg, Miskolci VSC), Kozma Ákos (66 kg, Kaposvári JK), Szigetvári Mercédesz (+78 kg, Mogyi-Bajai JC) és Farkas Szilvia (+78 kg, Győri AC). A tizenegy éremmel Magyarország az éremtáblázaton Ukrajna (4 arany, 2 ezüst, 5 bronz) mögött a második helyet szerezte meg. A juniorok számára csütörtökig Pakson edzőtáborozás következik, majd a jövő hétvégén Prágában folytatódik az Európa-kupa-sorozat.
Kilenc fős együttessel vesz részt Magyarország a sportág első vegyes csapat Európa-bajnokságán, amelyet Oroszországban rendeznek meg; az eseményre 21 ország nevezett.

Triatlon. A magyar triatlonválogatott a 13. helyen végzett a Hamburgban vasárnap megrendezett vegyesváltó-világbajnokságon. a Faldum Gábor, Bicsák Bence, Bragmayer Zsanett, Kovács Zsófia összetételű magyar csapat 3:15 perccel teljesített rosszabb időt, mint a győztes francia kvartett. A mezőnyt húsz egység alkotta. A vegyesváltó 2020-ban Tokióban mutatkozik be az olimpia műsorán, a versenyszám magyar kezdeményezésnek is tekinthető. Szombaton a világbajnoki sorozat egyik állomásának adott otthont Hamburg: a férfiaknál Bicsák a 18., Faldum a 30., a nőknél Bragmayer a 26., Kovács pedig a 28. helyen végzett.

Vízilabda. A címvédő magyar női vízilabda-válogatott 13-9-re kikapott a házigazda Spanyolország csapatától a Barcelonában zajló Európa-bajnokság csoportkörének első fordulójában, szombaton. A találkozót a hivatalos megnyitóünnepség vezette fel, beszédet mondott Ada Colau, Barcelona polgármestere, Paolo Barelli, az Európai Úszó Szövetség elnöke, valamint Fernando Carpena, a szervezőbizottság elnöke. Bíró Attila együttese vasárnap 32-5-ös győzelmet aratott a török csapat felett. A folytatásban kedden Szerbia lesz az ellenfél, majd csütörtökön Oroszország, szombaton pedig Németország. A magyar férfiválogatott hétfőn kezd a grúzok ellen délután fél négykor, majd 18-án az olaszok ellen ugranak medencébe, végül 20-án lesz az utolsó csoportmeccsük a németek ellen.

Kajak-kenu. Szolnokon rendezték a kajak-kenusok világbajnoki válogatóját. A mezőnyből kiemelkedett az ötszörös olimpiai bajnok kajakos Kozák Danuta és a kenus Balla Virág, aki a korábbi napok egyesbeli sikerei után vasárnap párosban is nyerni tudott. Az idei év fő versenyére, a világbajnokságra augusztus 23. és 26. között kerül sor a portugáliai Montemor-o-Velhóban. A részletes eredményeket és beszámolókat a kajakkenusport.hu honlapon olvashatják.

Úszás. Remek győzelemmel kezdődött az ifjú nyíltvízi úszók junior Európa-bajnoksága Máltán: a 14-15 évesek mezőnyében Szimcsák Mira aranyérmet szerzett 5km-en. A 18-19 évesek a klasszikus olimpiai távon versengtek szombat délelőtt; Rohács Réka második, Gálicz Péter negyedik lett a legidősebbek 10km-es versenyében az Európa-bajnokság második napján. Réka nyerhetett volna, ám a célegyenest jelző utolsó bóját a kilencedik kör után odébb cibálta a szél, és képtelenek voltak a hajráig a megfelelő helyre visszatenni. Péter 27 századdal maradt le a dobogóról. Magyarország a két éremmel harmadik lett a nemzetek éremtáblázatán a franciák és az oroszok mögött.

Tenisz. A várakozásoknak megfelelően hétfőtől Babos Tímea vezeti a női teniszezők páros-világranglistáját. Korábban sem a nőknél, sem a férfiaknál nem állt még magyar teniszező a felnőtt világranglista élén. A 25 éves Babos egyesben maradt a 38., rajta kívül Stollár Fanny van még ott a top 200-ban, ő a 148. helyen. Az egyéni rangsort továbbra is a román Simona Halep vezeti. A férfiak rangsorát a spanyol Rafael Nadal vezeti, a legjobb magyar, Fucsovics Márton jelenleg az 51., Balázs Attila pedig 22 helyet javítva feljött a 160. helyre.

Torna. A Prolan országos szerenkénti bajnokság után Draskóczy Imre szövetségi kapitány kihirdette a kontinensviadalra utazó tornászok névsorát. Az Eb-re a Dévai Boglárka, Böczögő Dorina, Makra Noémi, Péter Sára, Fehér Nóra összeállításban utazik a magyar válogatott.

(MOB-összeállítás, fotó: MTI/Czeglédi Zsolt)