A melbourne-i olimpia kilencedik napja: Papp László harmadszor is olimpiai bajnok

2016. 12. 01.

A melbourne-i olimpia kilencedik versenynapja ismét hozott magyar érmeket. Papp László újra felért a dobogó legmagasabb fokára, kajak-kenusaink a sportág befejező versenynapján 1 ezüst- és 2 bronzérmet szereztek, és Tumpek György is bronzérmesként szállt ki a medencéből.

Birkózásban Tóth Gyula győzött az amerikai Evans ellen és már biztos, hogy negyediknél nem lesz rosszabb a helyezése. Utolsó találkozóján az addig 0 hibapontos szovjet ellen lépett szőnyegre. A találkozót pontozással megnyerte a magyar könnyűsúlyú birkózó, de a szovjetek óvtak, s az asztalnál már fordított eredmény született. Így Tóth Gyula a negyedik helyen végzett.

A kajak-kenu-versenyek rövid távú előfutamait egyedül a Vagyóczki, Szigeti páros bukta el. A többiek négy számban a délutáni döntőben szerepelhettek és messze elmaradtak a várakozástól. A várt aranyérmek elmaradtak: Hernek István (C-1 1000 m) ezüst-, Kiss Lajos (K-1 1000 m) és Wierland Károly-Mohácsi Ferenc (C-2 1000 m) bronzérmet szerzett. A hölgyek K-1 500 m-es távján Berkes Gyuláné a negyedik helyet szerezte meg. „Kajak-kenuban sportolóink 1 arany-, 3 ezüst- és 3 bronzérmet szereztek, úgyhogy ez jó eredmény volt, ahhoz képest, amin átmentünk. Állítom, hogy ez szép szereplés olyan sportágban, amelyben döntő az állóképesség. Azt mutatja, hogy ezek a versenyzők klasszisok voltak” – értékelte a válogatott teljesítményét Füzesséry Gyula szövetségi kapitány.

Párbajtőrvívásban a délelőtti középdöntőből Balthazár Lajos harcolta ki a fináléban való részvételt, a sérült csuklóval versenyző Sákovics József győzelem nélkül kiesett. A fináléban nagy olasz fölény mutatkozott. A dobogó mindhárom fokára itáliai vívók állhattak fel. Balthazár nem okozott csalódást, és négy győzelmet begyűjtve az ötödik helyen végzett.

Atlétikában a 4x100 m váltó Jakabfy Sándor, Varasdi Géza, Csányi György, Goldoványi Béla összeállításban középfutamában csak ötödik helyen haladt át a célvonalon, így lemaradt a fináléról.

Tábori Sándor igen erős mezőnyben rajtolt az 1500 m döntőjében. A legjobb és a legrosszabb finálés között csupán 2 másodperc volt a különbség. Az ír Delany nyítja a hajrát, erre kezd megritkulni a társaság, széthúzódik a mezőny. Tábori az ötödik-hatodik helyen halad a cél felé. Az ausztrál Landy kissé lökdösve előzi a magyar futót, aki sikerrel korrigál, s többedmagával nem esik el. Végül a negyedik helyen ért a célba. „Állítom, ha az ausztrállal nincs ez a kis gikszer, akkor...” – elmélkedett a befutás után Tábori.

Az uszodában a Dobai Gyula, Csordás György, Záborszky Sándor, Áts Jenő alkotta 4x200 m-es gyorsváltó futamában ötödik volt, így időeredménye alapján 10. lett. A váltó két tagját, Csordást és Záborszkyt a 400 m gyorsúszás időfutamában diszkvalifikálták, Áts pedig futam negyedik lett, s idővel kiesett. A 200 m pillangó döntőjében érdekes párharc alakult ki a japán Isimoto és Tumpek György között. Csak egy hajszálnyi különbség döntötte el a jobb helyezést az ázsiai javára. A győzelembe egyikük sem tudott beleszólni, azt az amerikai Yorzyk szerezte meg. Tumpek a dobogó harmadik fokára állhatott fel.

„Nem a bronzért úsztam. Azt tudtam, hogy nem szabad erősen kezdenem, mert akkor száznyolcvannál megállók, és nem tudok továbbmenni. Olyan voltam, mint egy versenyló, addig húztam, amíg egy ujjamat is mozgatni tudtam. Beértem a célba, de hogy ! Mindenki azt hitte, hogy belefulladok” – emlékezett vissza Tumpek a fináléra.

Sportlövészetben Krebs Sándor nagyöbű puskával a 9. helyen végzett. Műugrásban Gerlach József nem okozott csalódást. A világ legjobbjainak versenyében a nyolcadik helyet szerezte meg. Ezúttal nyugodtabb volt, mint a kötelező gyakorlatok bemutatásánál, s sikerült megőriznie pozícióját.

És a végére a nagy siker. Nagyváltósúlyban Papp László ellenfele a fináléban az amerikai Torres volt. Adler Zsigmond, a mester azt tanácsolta Papp Lászlónak, hogy ne bocsátkozzék belharcba, s ha ellenfele kettős fedezékbe vonul, feleslegesen ne üssön a testére. Papp rögtön a találkozó elején támadólag lépett fel. Állandóan üldözte ellenfelét és kemény horgai egymás után értek célba. Már az első menetben nagy előnye volt a magyar ökölvívónak. A második menetben a kétszeres olimpiai bajnok tovább fokozta az iramot, ellenfele a kemény ütésektől még meg is ingott. A harmadik menetben is folytatódott az egyoldalú küzdelem, és a közönség tombolva biztatta a magyar versenyzőt. A találkozó befejeztével nem volt kétséges, hogy a bíró Papp László kezét emeli a magasba, s ezzel az ökölvívósport akkori első háromszoros aranyérmesét ünnepelte a sportvilág.

A magyar küldöttség érmeinek a száma a nap végén: 2 arany- 7 ezüst- és 5 bronzérem volt.

A megnyitó beszámolóját itt olvashatják.
Az első nap beszámolóját itt olvashatják.