A hétvégén Budapesten tartja tisztújító kongresszusát a Nemzetközi Curling Szövetség (WCF). A Hotel Héliában a 60 szövetséget számláló szervezet tagállamai közül szinte mindegyik képviselteti magát. Az elkövetkező napokban szekciós üléseken tárgyalnak a küldöttek.
Döntenek a vegyescsapatok számának emeléséről az olimpián nyolcról tízre. Megtárgyalják a 2022-es olimpia kvalifikációs szabályait. Vasárnap az előterjesztett módosítást fogadhatják el a küldöttek. Ezen napon döntenek az elnök személyéről is; igaz, erre a posztra egyedül a mostani skót elnöknő, Kate Caithness kandidált. Ő az első női sportvezető nemzetközi sportszövetség élén.
A kongresszust felvezető sajtótájékoztatón a nemzetközi szövetség elnöke arról beszélt, hogy a curling rendkívül népszerű, hiszen egyrészt a phjongcshangi téli olimpiai eseményeit 300 millióan látták a tévéközvetítéseken keresztül, másfelől Kínában 500 jégpályát fognak építeni a 2022-es pekingi ötkarikás játékokig. A WCF első embere büszkén említette meg, hogy a jégkorong mellett a curling az a sportág, amely az idei olimpiához képest Pekingre növelni tudta a résztvevő sportolók számát.
Bukta Zsuzsanna, a magyar szövetség (MCSZ) elnöke elmondta, a péntektől vasárnapig tartó rendezvénnyel az a céljuk, hogy megmutassák Magyarországot a sportág külföldi képviselőinek. Hozzátette: hosszú távon szeretnének vegyespáros világ- vagy Európa-bajnokságot rendezni, mert ebben a szakágban már több világbajnoki érmet, köztük aranyat is nyertek a magyar versenyzők.
A sportvezető az MTI kérdésére kifejtette: világeseménynek eddig elsősorban létesítménybeli hiányosságok miatt nem adhatott otthont Magyarország, azonban nem tartja elképzelhetetlennek, hogy 2021-ben házigazdája legyen a vegyespáros vb-nek.
Bukta Zsuzsanna két lehetőséget lát a cél megvalósítására: az eseménynek vagy a később felépülő Nemzeti Korcsolyázó Központ adhatna otthont, ahol többsávos pályát terveznek, vagy pedig valamelyik város már meglévő jégpályáján kerülne sor a versenyre, de ez utóbbi esetben két hétre ki kellene bérelniük a létesítményt, ami jelentős költséggel járna.
Hazai részről eddig két duó tudott világbajnoki dobogóra állni a curling vegyespáros versenyszámában: Szekeres Ildikó és Nagy György 2009-ben ezüst-, Palancsa Dorottya és Kiss Zsolt 2013-ban, valamint 2015-ben aranyérmet nyert. A versenyzők a sajtótájékoztatón kifejtették, mindannyiuknak az a célja, hogy első magyar párosként kijussanak az olimpiára és ott legyenek Pekingben.
Nagy György elárulta, hogy a kvalifikáció szabályai szerint a 2020-as és a 2021-es világbajnokság eredményei alapján legtöbb pontot elért nyolc pár lehet majd ott a kínai fővárosban, a fennmaradó két helyről pedig a nemzetközi szövetség jövő évi kongresszusán döntenek.
Kate Caithness-szel és a sportág nemzetközi szervezetének prominenseivel a héten találkozott Kulcsár Krisztián, a MOB elnöke és Fábián László sportigazgató is.
(MOB-MTI, fotók: MOB/Szalmás Péter)