A nanjingi visszaszámlálás arra is jó alkalom, hogy felidézzük az első ifjúsági olimpia magyar vonatkozású eredményeit. A szingapúri versenyekre 2010. augusztus 14. és 26. között került sor. Az ázsiai országban a magyar fiatalok összesen 17 éremmel zártak.
A fiatalok első olimpiáján 26 sportág 201 versenyszámában, mintegy 4000 fiatal mérkőzött. A magyarok 18 sportágban álltak rajthoz, összesen 51-en. Utánpótlás-válogatottunk a 204 ország összesített, hivatalos éremtáblázatán a 8. helyen zárt. Nemzetünk képviselői Szingapúrból összesen 17 medált hoztak: 7 arany-, 4 ezüst- és 6 bronzérmet. Az I-VIII. helyezések száma 45 volt. Kajak-kenuban első, öttusában és úszásban harmadik, judóban és vívásban az éremtábla hetedik helyén lettünk jegyezve.
A 204 ország közül 98 szerzett érmes helyezést – összehasonlításként, Pekingben ez a szám 87 volt.
Az indulási jogot szerzett 28 fiú és 23 leány közül 15 sportágban, összesen 44-en az azóta a MOB keretein - akkor még az NSI berkein - belül működő Héraklész Bajnokprogram tagjai voltak, akik közülük 34-en végeztek az első nyolc hely valamelyikén, köztük 15-en zártak éremmel.
A 14-18 éveseknek kiírt ifjúsági olimpia egyik küldetése a fiatalok nevelése, ennek jegyében, Szingapúrban, mintegy félszáz kulturális, nevelési programot szerveztek. A statisztikához hozzá tartozik az 1200 mintavétel is. Az eseményen a Fair play szellemisége is népszerűsítve lett. Az Olimpiai Faluban a WADA, a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség, az Olimpiai Múzeum és a Nemzetközi Fair Play Bizottság kirendeltsége is megtalálható volt.
A Magyar Csapat két fővédnöke az ötszörös olimpiai bajnok úszú, Egerszegi Krisztina, valamint Szöul kétszeres győztese, a kajakos Gyulay Zsolt volt.
A magyar fiatalok közül, a nemzetközi felnőtt porondon azóta találkozhattunk többek közt Kapás Boglárka, Biczó Bence és Bernek Péter úszó, Tótka Sándor kajakos, Babos Tímea teniszező, Harcsa Zoltán ökölvívó nevével...
A szingapúri magyar érmesek
Aranyérmesek (7 db érem): Kapás Boglárka (kétszeres), Bernek Péter és Biczó Bence úszók; Dudás Eszter triatlonista valamint Farkasdi Ramóna és Tótka Sándor kajakos.
Ezüstérmesek (4 db érem): Kapás Boglárka úszó, Váradi Krisztina atléta, Földházi Zsófia öttusázó és Batizi Barbara cselgáncsozó.
Bronzérmesek (6 db érem): Lupkovics Dóra vívó, Zámbó Balázs úszó, Babos Tímea teniszező, Tóth Krisztián cselgáncsozó, Töreky Balázs atléta és Harcsa Zoltán ökölvívó.
A magyarok eredményei itt megtalálhatóak.
A nemzetek összesített éremtáblázata:
1. Kína, 2. Oroszország, 3. Dél-Korea, 4. Ukrajna, 5. Kuba, 6. Ausztrália, 7. Japán, 8. Magyarország, 9. Franciaország, 10. Olaszország.
(Forrás: mob.hu, NSI/NUPinfo archív, Fotó: singapore2010.sg, Jocha Károly, mkksz.hu)