Kerek visszaszámlálásokhoz érkeztünk november utolsó, december első napjaiban: 250 nap múlva a riói olimpia, 600 nap múlva a győri EYOF, 800 nap elteltével a pjongcsangi téli olimpia fog megkezdődni. Alig több mint 70 napot kell várnunk, és Lillehammerben megnyitják a téli ifjúsági olimpiát.
Szeptember végén adtunk hírt arról, hogy a NOB, 2018-as téli játékokért felelős koordinációs bizottsága a pjongcsangi, ötödik alkalommal tett helyszínlátogatását követően is elégedetten távozott a dél-koreai városból. A testület aláhúzta, a munkálatok megfelelő tempóban haladnak. A szervezők és a bizottság tagjai a látogatás során különös hangsúlyt fektettek az ötkarikás tesztesemények megvalósításának fontosságára.
A dél-koreai szervezők a NOB által elfogadott reformprogram, az Agenda 2020 jegyében, a fenntarthatóság figyelembe vételével szervezik az eseményt.
„Nem pazaroljuk az adófizetők pénzét. Igyekszünk kiszámolni, hogyan tudnánk a lehető leghatékonyabban, leggazdaságosabban megrendezni az olimpiát, és néhány lépést már tettünk is ennek érdekében” – fogalmazott korábban Jang Ho Cso, a szervezőbizottság elnöke.
A rövid pályás gyorskorcsolyázók már az idei szezonban is biztatóan szerpeltek, több dobogós világkupa-helyezést gyűjtöttek. A szocsi résztvevő, nagypályás gyorskorcsolyázó Nagy Konrád - a lillehammeri ifjúsági olimpia nagykövete - sorra javítja meg az ezer méteres csúcsot, egyre közelebb kerülve a nemzetközi elithez.
A korcsolyaszövetség MOB-ban tartott konzultációján kiderült: a szövetség célja, hogy a 2018-as téli olimpián a sportág minél eredményesebben szerepeljen: a short trackeseknél érem a cél, a pontozásos szakág képviselőinél pedig a kvalifikáció (előbbiek Szocsiban pontszerzők voltak, a női váltó 6. lett, utóbbiak a téli olimpiára nem jutottak ki).
„Pjongcsangban egyértelműen a döntőbe jutást vesszük célba, és hatalmas dolog lenne, ha éremmel térnénk haza” - húzta alá a mob.hu-nak Darázs István ágazati igazgató.
"Erősebb társaság készül a tizennyolcas téli olimpiára, mint annak idején Szocsira!" - emelte ki szintén a MOB sportági konzultációját követően Kovács Barna, a sízők szövetségi kapitánya.
Az alpesi síző Szocsiban hetedik helyezett Miklós Edit december első hetében Kanadában kezdi az idényt, a horvátoktól "átigazolt" Samsal Dalibor szlalom-specialista szintén december elején a finnországi Leviben kezd.
Szocsiba magyar biatlonos és sífutó is kvalifikált, bízunk benne, hogy a síszakágak képviselői Pjongcsangba is kijutnak.
Februárban Budapesten rendezik az egyik férfi jégkorong olimpiai selejtezőtornát, melynek győztese egy következő, sikeres fordulót követően akár az olimpián is részt vehet. A budapesti állomáson a magyar válogatott is érdekelt, magyarok utoljára 1964-be vettek részt téli ötkarikás játékokon.
Férfi jégkorongozóink a krakkói divízió I/A-világbajnokságon újra a világ 16 legjobbja közé kerültek; az olimpián a legjobb 12 csapat vesz részt.
A NOB felvette a pjongcsangi programba a curlingesek vegyespáros-versenyét, ahol a világbajnok Kiss Zsolt, Palancsa Dorottya akár éremesélyes is lehet 2018-ban.
Snowboardban Gyarmati Annára érdemes figyelni, aki az idei vb-n fianalista lett, és úgy végzett hatodikként, hogy bukott, majd sérülését követően már nem engedték versenyezni. Szocsiról egy "hajszállal" maradt le...
A pjongcsangi, XXIII. Téli Olimpiai Játékokat 2018. február 9. és 25. között rendezik meg 7 sportágban. A dél-koreai város a NOB 123. kongresszusán, Durbanban nyerte el a rendezés jogát 2011. július 6-án.
Ázsiában eddig két alkalommal rendeztek téli ötkarikás eseményt, mindkétszer Japánban. Hetvenkettőben Szapporó, '98-ban Nagano lehetett házigazda.
Dél-Korea korábban nyári játékoknak adott otthont: 1988-ban Szöulban rendeztek olimpiát. A fővárostól keletre, 180 kilométerre fekszik Pjongcsang, Kangvon tartományban, a Thebek-hegységben. A település a tengerszint felett 700 méteren található, így ideális lehet a téli sportok szempontjából.
(MOB/VF, fotó: MOB/Kovács Anikó)