Bemutatkozott és esküt tett a Téli Magyar EYOF-Csapat

Bemutatkozott és esküt tett a Téli Magyar EYOF-Csapat

2013. 02. 14.
Megosztás

Bemutatkozott a Brassóba készülő Téli Magyar EYOF-Csapat 2013.02.11-én. Február 17. és 22. között rendezik Brassóban a 11. Téli Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztivált, amelyen Magyarország 14 versenyzővel képviseli a piros-fehér-zöld színeket. Brassóban – 8 sportágban - alpesi síben, sífutásban, sílövészetben, jégkorongban, műkorcsolyában, rövidpályás gyorskorcsolyában, síugrásban és hódeszkázásban rendezik az olimpiai versenyt a 14-18 éves korosztály számára. Magyarország 6 sportágban indul.

Regőczy Krisztina - aki Sallay Andrással 1980-ban a 2-dik helyen végzett jégtáncban, Lake Placidben, ezzel megszerezve Magyarország eddigi utolsó téli ötkarikás érmét – olvasta fel a fogadalomtétel szövegét a ceremónián.

Az első ifjúsági téli olimpiai fesztivált 1993-ban, Aostában rendezték, 2 évvel az első brüsszeli nyári EYOF után. Húsz évvel ezelőtt, Olaszországban, összesen 40 ország vett részt 708 résztvevővel (versenyző+vezető) az első téli viadalon. Abban az évben Magyarország 1 aranyérmet szerzett a gyorskorcsolyázó Vincze Petrának köszönhetően. Legutóbb, 2005-ben nyert érmet a Magyar Téli EYOF-Csapat a svájci Montheyben. Hazánkat mindössze 6 versenyző képviselte. A parányi csapat kiválóan bizonyította felkészültségét és tehetségét: a hat rövidpályás gyorskorcsolyázó (short track) összesen hét érmet hozott haza magával! Darázs Rózsa 2 egyéni aranyérmet szerzett, a 2000m-es váltónk (Darázs-Debreczeni-Heidum) is a legjobbnak bizonyult a kontinensen, Galambos Gábor egy elsőséget és egy bronzérmet, míg Heidum Bernadett 2 ezüstérmet is gyűjtött egyéniben. A résztvevő 41 országból alig kevesebb, mint a fele tudott érmet szerezni. Magyarország a negyedik lett az éremtáblázaton, megelőzve olyan klasszis téli nemzeteket, mint Norvégia vagy Ausztria. Soha magyar csapat a téli EYOF versenyein nem szerepelt ilyen kimagaslóan. A korábbi EYOF-aranyérmes Darázs Rózsa természetesen részt vett a sajtótájékoztatón, ezúttal NOB-ösztöndíjjal ismerték el.

Magyarország az eddigi 10 téli EYOF alapján 15 érmet nyert (7 arany-, 5 ezüst- és 3 bronzérem).

Az EYOF a kontinens utánpótlásának kiemelkedő ötkarikás sportrendezvénye, amelyen Magyarország a Magyar Olimpiai Bizottság szervezésében 1991 óta minden egyes alkalommal részt vett. A magyarok hagyományosan jól szerepelnek, mind a nyári, mind a téli versenyeken, a fiatalok közül többen ma már a nemzetközi felnőtt élmezőny tagjai. Az EYOF az első igazi ötkarikás élmény a 14-18 éves generáció számára, amikor is testközelből találkozhatnak az olimpiai eszmével. Az EYOF az olimpiai mozgalom harmadik számú megmérettetése a felnőtt olimpia és az ifjúsági olimpiai játékok után. Kétévente rendezik meg, és ugyanazokkal a jogokkal rendelkezik, mint a nagy olimpia. A fesztivált ugyanúgy jellemzi az ötkarika, az olimpiai láng, a nyitó és záróünnepség, az olimpiai falu rendszere. A brassói téli EYOF versenyen kb. 1500 sportoló méri össze tudását és erejét várhatóan 45 tagországból. 2017-ben Győr városa rendezi a nyári EYOF versenyét.

Az eseményen részt vett Fábián László, a MOB sportigazgatója, olimpiai bajnok öttusázó valamint dr. Bartha Csaba sportigazgató-helyettes is.

A téli EYOF magyar indulói:

Műkorcsolya: Friesz Bianka Nikoletta (klub: SKSE). Edző: Gór-Sebestyén Júlia

Rövidpályás gyorskorcsolya: Kis Virág (versenyszám: 500m, 1000m, 1500m, váltó, klub: Jászberényi SE), Tóth Tímea (versenyszám: 500m, 1000m, 1500m, váltó, klub: Pécsi Korcsolyázó SE), Cakó Dávid (versenyszám: 500m, 1000m, 1500m, váltó, klub: TUTI Korcsolyázó Közhasznú SE), Farkas Tamás (versenyszám: 500m, 1000m, 1500m, váltó, klub: Szegedi Korcsolyázó Egyesület). Edző/csapatvezető: Belovai József

Alpesi sí: Szöllős Benjámin (versenyszám: óriásműlesiklás/GS, műlesiklás/SL, klub: Nivelco SE), Halmágyi Zoltán (versenyszám: óriásműlesiklás/GS, műlesiklás/SL, klub: Second Wind Snowline), Berecz Réka (versenyszám: óriásműlesiklás/GS, műlesiklás/SL, klub: Fullsport SE), Döme Dóra (versenyszám: óriásműlesiklás/GS, műlesiklás/SL, klub: Rozmaring SE). Edző: Kovács Barna

Biatlon/sílövészet: Panyik Dávid (12,5 km egyéni, 7,5 km sprint; klub: Honvéd Zalka)

Sífutás: Hajdú Alexandr (10 km szabad, 7,5 km klasszikus, 1,2 km sprint; klub: Vasas SC), Juhász Fanni (7,5 km szabad, 5 km klasszikus, 1,2 km sprint; klub: Györse). Edző (sífutás/biatlon): Bereczki Brigitta

Snowboard/hódeszka: Sarkadi Ádám (cross), Csillag Dávid (cross). Edző: Bekényi Ádám

Csapatvezető: Dr. Nagy Zsigmond, a Magyar Olimpiai Bizottság nemzetközi igazgatója, csapatorvos: Dr. Tóth Szabolcs, adminisztrációs és sportszakmai munkatárs: Ali Csilla.