A Kozma utcai izraelita temetőben csütörtökön végső búcsút vettek az ötszörös olimpiai bajnok tornásztól, Keleti Ágnestől. A Nemzet Sportolójára – aki ezen a napon, január 9-én lett volna 104 esztendős – Gyulay Zsolt, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke emlékezett.
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnökének, Thomas Bach levelét Fürjes Balázs, a NOB tagja olvasta fel.
A Magyar Állam nevében Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter, az Izraeli Olimpiai Bizottság képviseletében Yael Arad NOB-tag, olimpiai ezüstérmes judós, a Magyar Torna Szövetség részéről Altorjai Sándor főtitkár, a MAZSIHISZ-től (Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége) Prof. Dr. Grósz Andor búcsúzott a világ korábbi legidősebb olimpiai bajnokától, majd Bíró Rafael, a bajnok fia is a nyilvánosság előtt köszönt el édesanyjától.
A nekrológok felidézték a bajnok életét, az üldöztetést és a sötét ötvenes éveket, olimpiai sikereit, az izraeli időszakot, Keleti Ágnes sportsikereit, emberi nagyságát.
Az eseményen részt vettek többek közt a Nemzet Sportolói, a MOB és a tornaszövetség vezetői, számos olimpikon, olimpiai bajnok, sportszervezetek vezetői, munkatársai, MOB-tagok.
A megemlékezők közt volt Schmidt Ádám sportért felelős államtitkár, Fábián László MOB-főtitkár, a Magyar Olimpiai Bajnokok Klubjának elnöke, Szabó László, a Magyar Paralimpiai Bizottság első embere, Nagy Tímea, a Halhatatlan Magyar Sportolók Egyesületének elnöke, Karácsony Gergely Budapest főpolgármestere, a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem részéről Mocsai Lajos és Sterbenz Tamás.
A sírt borító virágok közt volt többek közt Orbán Viktor miniszterelnök koszorúja is.
Gyulay Zsolt MOB-elnök gondolatai
Tisztelt gyászoló család, sportolók, sportvezetők, tisztelők, barátok!
Születésnapot ünnepelni terveztünk ezen a napon, helyette azonban búcsúznunk kell.
Búcsúzni egy kiváló sportembertől, egy csodálatos embertől, aki világraszóló eredményeivel és időtlen bölcsességével generációknak adott leckét kitartásból és küzdeni akarásból.
Keleti Ágnes ötszörös olimpiai bajnok tornász, a Nemzet Sportolója, hazánk legtöbb olimpiai érmet szerző női sportolója, a világ legidősebb ötkarikás bajnoka.
És ami legalább ennyire fontos: gondoskodó, kitartó ember, aki magát optimista álmodozóként aposztrofálta, és ezzel a két tulajdonsággal mindig megtalálta a szerencsét a szerencsétlenségben.
A példamutatás erejében hitt – és nemcsak beszélt róla, példát is mutatott.
1940-ben nyerte első magyar bajnoki címét, de zsidó származása miatt, még abban az évben eltiltották mindennemű sporttevékenységtől. A második világháború után térhetett csak vissza. Ma már történelem, hogy lépcsőzéssel, futással tartotta karban magát a háborús időkben.
Kijutott az 1948-as londoni olimpiára, de az utolsó edzések egyikén bokaszalag-szakadást szenvedett, így nem versenyezhetett.
Négy évvel később, Helsinkiből egy arany egy ezüst és két bronzéremmel tért haza.
Tette mindezt harmincegy évesen.
A sportolók ma már ebben a korban visszavonulnak, de neki esze ágában sem volt, sőt!
Pályafutása csúcsára 1956-ban, Melbourne-ben ért fel: négy arany és két ezüstéremmel.
Ő lett a játékok legeredményesebb versenyzője, egyben a legidősebb aranyérmes tornásznő. Összesen ötször szólt neki a Himnusz az ötkarikás játékokon, a magyar tornasport 40 olimpiai érméből tízben volt jelentős szerepe.
Aktív pályafutása után sem hagyta el a tornasportot – edzőként, vagy ahogy ő mondta tanítványai segítőjeként százaknak mutatott utat, közvetve pedig olimpikonok ezreinek, sőt, talán millióinak vált követendő példává.
Amíg egészsége engedte, részt vett az olimpiai család eseményein, képviselte mindazt, amit az olimpizmus, a sport, az élet magában hordoz – sohasem adta fel. Voltak időszakok, amikor ő, és a korosztályához tartozó kiválóságok jelentették a fényt az alagút végén, amikor az ő elszántságukból meríthetett erőt, aki talajt vesztett.
Keleti Ágnes életfilozófiáját így fogalmazta meg: „Az ember érzi, mi esik jól neki, és csak olyan dolgokat csináljon, amiket szeret. Az a legfontosabb a világon, hogy az ember szeressen”.
Ennél szebb, tartalmasabb, hasznosabb üzenet aligha létezik manapság.
Köszönjük, Ági néni!
Isten önnel!
Keleti Ágnes Magyarország legtöbb olimpiai (10) éremmel rendelkező női sportolója, és haláláig a világ legidősebb, egyben a világ mindenkori legidősebb ötkarikás aranyérmese volt. Helsinkiben 1952-ben műszabadgyakorlatával (ma: talaj) aranyérmet, összetett csapatban ezüstöt, felemás korláton és a kéziszercsapat tagjaként bronzot nyert, majd 1956-ban, Melbourne-ben talajon megvédte címét, gerendán, felemás korláton és a kéziszercsapat tagjaként szintén aranyat, egyéni összetettben és csapatban pedig ezüstérmet szerzett.
Keleti Ágnes 2025. január 2-án, 103 éves korában Budapesten hunyt el.