A MOB székházában bemutatták a Magyar Olimpiai Bizottság Környezetvédelmi és Fenntartható Fejlődés Bizottságának kiadásában megjelent Sport és Környezet című kiadványt, mely a 16 kiemelt olimpiai sportág fenntarthatóságának aspektusait elemzi. A fotókkal illusztrált 130 oldalas kötet fontosabb tudnivalóit a bizottság vezetője, az olimpiai bajnok úszó Kovács Ágnes és a szerkesztő Kálóczy Mihály ismertette. A hiánypótló tanulmányt Fábián László, a MOB öttusázó olimpiai bajnok sportigazgatója is méltatta.
Magyarországon először jelent meg tanulmánysorozat, amely a sport és a fenntarthatóság kapcsolatát vizsgálja.
A könyvbemutatón Kovács Ágnes kiemelte, ezzel a tanulmánnyal elkezdődött egy folyamat. "Célunk, hogy a fenntartható fejlődés fontosságára felhívjuk a figyelmet. Úszóként azt mondhatom, most a rajtkövön állunk. Remélem, hogy a közeljövőben a tanulmány bővebb változata is elkészülhet. A fenntarthatóság követelményrendszerének megfelelni ugyanis összetett feladat, amit a sportvilág összes résztvevőjének el kell látnia: a sportolóknak, az edzőknek, kluboknak, szövetségeknek, a sportrendezvények szervezőinek, a döntéshozóknak és a sporthoz köthető gazdasági, társadalmi szervezetek képviselőinek egyaránt. Élsportolóként megtanultam, hogy hosszú távú célok kitűzésével, munkával, szorgalommal, alázattal és kitartással kiemelkedő eredményeket lehet elérni. Hiszem azt, hogy ez a szemlélet nem csak a sportban, de az élet bármely más területén is igaz lehet. A fenntartható fejlődés alapja a hosszú távú gondolkodás, az előre tervezés, adott esetben a rövid távon előnyösebbnek tűnő alternatívák elutasítása, a hosszú távú célok megvalósítása érdekében. A tanulmány elkészítésének célja a környezettudatos, és ezzel párhuzamosan a fenntartható fejlődés nézetét képviselő, sport szemléletének terjesztése" - fogalmazott a 2024-es budapesti olimpiarendezés kampányában is aktív részt vállaló Kovács Ágnes, aki a "gondolkozz globálisan, cselekedj lokálisan" idézettel zárta szavait.
Kálóczy Mihály elmondta, hogy rengeteg szempontnak kellett megfelelni. "Kockázatelemzéssel kívántuk megállapítani, hogy hol lehet a legtöbbet tenni a fenntartható fejlődés érdekében. Ez alapvetően mérnöki feladat volt.". A szerkesztő azt is kifejtette, hogy több területre is kitér a kiadvány: az egyes sportágak környezeti hatásvizsgálatára, a sportágak "zöldítésére", a "zöldmarketingre" vonatkozó ajánlásokra, és olimpiai események ide vonatkozó rendezési tapasztalataira is.
Fábián László - aki házigazdaként üdvözölte a jelenlévőket - arra emlékeztetett, hogy a NOB nap mint nap hirdeti a környezetünk védelmét, és a fenntartható fejlődésre ösztönöz. A MOB és a hazai sportági szakszövetségek ennek megfelelően, azt beépítve tervezik programjaikat.
Nem csak a 16 kiemelt, hanem a 18, felzárkóztatási programban szereplő sportág is belátja mindezek szükségességét. A felelősségünk nagy, gyermekeink, unokáink élhetőbb jövője a tét. Fontos, hogy a hosszú távú gondolkodásba beépüljön a környezettudatos gondolkodás" - emelte ki a sportvezető, aki üdvözölte a kiadvány megjelenését.
A MOB Környezetvédelmi és Fenntartható Fejlődés Bizottsága 2012 októberében tartotta alakuló ülését. Akkor megfogalmazták, hogy a bizottság elkötelezett egy olyan hazai társadalom fejlesztésében, mely az egészséges életmód mellett aktívan tesz a környezet védelme érdekében is.
Jelentős lépés volt, amikor 2014 márciusában a sportágak fenntarthatóságáért, valamint a sporttevékenységek „kizöldítéséért” Környezetügyi Együttműködési Keretmegállapodást írt alá Borkai Zsolt, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke, dr. Illés Zoltán környezetügyért felelős államtitkár, dr. Simicskó István akkori sportért és ifjúságért felelős államtitkár, Horváth Attila Imre klímapolitikáért felelős államtitkár és dr. Biczó Imre László, a Nemzeti Környezetügyi Intézet főigazgatója. A Keretmegállapodás értelmében a Nemzeti Környezetügyi Intézet 2014. december 17-ig tanulmány-sorozatot készít a MOB által kiemelt tizenhat sportágról, hogyan lehet ezen sportágak ökológiai lábnyomát csökkenteni. Borkai Zsolt a MOB elnöke akkori köszöntőjében kiemelte, hogy a NOB már 1992-ben a fenntartható fejlődés szolgálatába állította a sportot, az Olimpiai Mozgalmat. Győr, 2017-ben az Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztivál házigazdája lesz a rendezvényekkel kapcsolatos fejlesztéseknél érvényesíti a modern fenntarthatósági és energiagazdálkodási szempontokat.
A megállapodásnak az eredményeként készült el a Sport és Környezet című könyv a sportágak környezetterhelésének csökkentéséről. A kiadvány megjelenését a Konrad Adenauer Stiftung támogatta. A Sport és környezet című kiadvány MOB Környezetvédelmi és Fenntartható Fejlődés Bizottságának kezdeményezésére, Kovács Ágnes mellett Kozmann György kétszeres olimpiai bronzérmes kenus valamint Steinmetz Ádám olimpiai bajnok vízilabdázó kiemelt közreműködésével jött létre.
(MOB/VF)