A hétvégén a gyorsasági szakág ifjúsági korú versenyzői számára is elindult az idény, de Szolnokon ezúttal nemcsak az erőviszonyok felmérése volt a rangsoroló tétje. 500 egyesben férfi- és női kajakban, valamint férfi kenuban ezen a versenyen lehetett kivívni az idei ifjúsági olimpia júniusi válogatóján való részvétel lehetőségét is.
2010-ben, az 1. Nyári Ifjúsági Olimpián Szingapúrban két versenyzőnk állt rajthoz és mindketten aranyéremmel tértek haza. Női kajakban Farkasdi Ramóna, a fiúk között pedig az akkor 16 éves Tótka Sándor győzött. Idén augusztus egy kelet-kínai nagyvárosban, Nanjingban rendezik meg a 2. Nyári Ifjúsági Olimpiát.
A szolnoki rangsorolón az 500 méteres egyéni versenyszámok válogattak. A férfi- és a női kajak szakágban a legjobb 24 versenyző, a férfi kenusoknál pedig 16-an vehetnek részt a második válogató, június 11-én Sukorón. Akkor már nem a szokásos gyorsasági-, hanem a külön erre az alkalomra épített 8-as alakú pályán fognak versenyezni a résztvevők, egyenes kieséses rendszerben.
„Már a hétvégi eredmények alapján látszik, hogy minden szakágban lesz olyan versenyzőnk az ifjúsági olimpián, aki éremért fog harcolni – mondta Hüttner Csaba, utánpótlás szövetségi vezetőedző. Hihetetlen érdeklődés előzte meg az ifik részéről a válogatót, K-1 férfi 500 méteren például 10 előfutamnyi nevezést érkezett, de versenyt lebonyolító rendszerünk ezt már nem tudta értelmezni, ezért 9 előfutamba sorsoltuk be az indulókat, így 5 előfutamban is 10-en álltak rajthoz. Egyébként a döntőkben általában papírforma eredmények születtek, azok szerepeltek jól mindhárom szakágban, akikre számítottam.”
Hüttner Csaba szerint, akik ott lehetnek a második válogatón, azoknak már most érdemes elkezdeni készülni a speciális versenyszámra. Az ifjúsági olimpián a 8-as alakú pályán egyszerre két versenyző indul, a győztes továbbjut, a vesztes pedig rögtön kiesik. Aki döntőbe kerül, annak összesen 6-szor kell eveznie, a két teljes fordulóval nehezített 500 méter hosszú pályán.
„Nagyon nehéz megmondani, hogy a júniusi válogatón ki lesz a legjobb, mert itt nemcsak egyenesen kell menni, a gyorsaság mellett az ügyesség és az állóképesség is nagyon fontos – folytatja Hüttner Csaba. A fordulóknál például rengeteget lehet nyerni, ha valaki közel evez el a bóják mellett, viszont akkor megvan a veszélye annak, hogy nekimegy a bójának, vagy beleüti a lapátját. További nehézség, hogy a fordulók után újra meg kell indulni, hibázni pedig nem lehet, mert az egyenes kiesési rendszerben nincs javítási lehetőség. 4 évvel ezelőtt eleinte mindenkinek furcsa volt ez a lebonyolítási rend, de én akkor tapasztaltam, hogy válogatón és az ifi olimpián is, izgalmas és látványos volt a kajak-kenu verseny. Egyébként a legtöbb sportágban ugyanilyen szisztémával felépített, kissé extrém versenyszámok vannak az ifjúsági játékokon.”
Sukorón a szolnoki verseny legjobbja csap össze az utolsó, még kvalifikált versenyzővel, így a hétvégén elért eredmények alapján már kialakult az első selejtező futamok párosítása.
(Kajakkenusport.hu)