„Hatalmas sportlétesítmények is várják az Európa Játékok résztvevőit. Szépen haladnak az előkészületek, van, hogy még érződik a festék szaga” - mondta Fábián László, a MOB sportigazgatója a minszki Európa Játékok csapatvezetői értekezletét követően, melyen mintegy 50 ország képviselője vett részt. A médiának külön szemináriumot tartanak a fehérorosz szervezők, arra Szabó András kommunikációs vezető utazott a MOB részéről.
„A minszki Európa Játékok esetében is ugyanazokat a szabályokat kell majd figyelembe venni, mint más olimpiai multisport-események alkalmával. Ezek vonatkoznak például az akkreditációra, a sportolói falura, az étkezésre, vagy a biztonsági előírásokra. Az nehézséget jelent - és ezt jeleztük is -, hogy a sportszakemberek akkreditációjának cseréje nem lehetséges; bízunk benne, hogy ezen változtatnak a szervezők” - nyilatkozta Fábián László.
A sportigazgató beszámolt róla, hogy délelőtt a házigazda fehéroroszok nemzeti olimpiai bizottságának székházában szemináriumon vettek részt, délután pedig megtekintették a versenyhelyszíneket és a sportolói falut. „Hatalmasak a létesítmények, még érződik a korábbi szovjet örökség, amikor kiemelten fontos volt a sport. Nagy méretű, 11 ezer férőhelyes a jégkorongcsarnok, ahol több sportág - például a birkózás, judo, karate, torna, aerobik, ritmikus gimnasztika - eseményeit rendezik. A Dinamo Minszk stadionját átépítették, felújították, ott lesznek az ünnepségek, az atlétikai versenyek. A sportolói falu újonnan épült, egyetemi kollégiumnak készült, így biztosítva van a fenntarthatósága. Általában kétszobás apartmanokat tartalmaz, konyhával, fürdővel, hálónként két új ággyal. Az egész falu nem nagy, talán 400-szor 400 méteres alapterületen található. Az étkezést egy nagy sátorban oldják majd meg, ez még nem állt fel. Huszonnégy órás étkeztetés lesz, reggel 5-től éjjel 11-ig teljes menüvel” - tájékoztatott az olimpiai bajnok öttusázó sportvezető.
Fábián László beszélt arról is, hogy a falu és a versenyhelyszínek közt nem lesz nagy távolság, a leghosszabb utazás is maximum fél óra lehet. „A bakui játékoktól eltérően ezúttal a kajak-kenu-pálya is közel lesz, itt már rendeztek egyetemi Európa-bajnokságot és utánpótlás világversenyt is. A pályáról a cseh olimpiai és világbajnok kenulegenda is elismerően beszélt.”
A versenyhelyszíneken hamarosan tesztversenyeket rendeznek.
A játékok operatív bizottsága a héten jelentette be, hogy a jegyek értékesítése 2018. december 1-én indul és 2019. február 28-ig tart, világszinten pedig 2019. március 1-én kezdődik.
A II. Európa Játékokon 2019. június 21-30. között várhatóan 50 ország 4082 sportoló vesz részt 15 sportágban Minszkben: asztaliteniszben, atlétikában, birkózásban, íjászatban, judóban, karatéban, kenu-kenuban, kerékpározásban, 3x3 kosárlabdában, tollaslabdában, sambóban (speciális katonai birkózás), sportlövészetben, strandlabdarúgásban, strandröplabdában és ökölvívásban. A sportágak közül tíz a tokiói olimpiai játékok kvalifikációs eseményeként is szolgál; négy pedig, mint hivatalos Európa-bajnokság kerül bele a programba. A versenyek megoszlása tekintetében 91 férfi, 89 női és 21 vegyes eseményt rendeznek.
Érdekesség, hogy a fehérorosz város eredetileg a 2019-es nyári EYOF-nak adott volna otthont, amit végül a 2015-ös Európa Játékok házigazdája, Baku rendez az ifjúsági korosztálynak 10 sportágban július 20. és 28. között (a téli EYOF-ot Bosznia-Hercegovina 2019. február 9. és 16. között rendezik; a programba 7 sportág versenyszámai kerülnek.)
Az esemény szervezőbizottságnak magyar érdekeltsége is van, hiszen Vajda László vezető tanácsadóként dolgozik a minszki csapatban. A magyar szakember korábban a MOB nemzetközi igazgatója volt, de dolgozott számos olimpia szervezőbizottságában, és ő volt a Budapest 2024 pályázat alelnöke is.
A játékok kezdete előtt 100 napal készített összefoglalónkat ide kattintva olvashatja. A résztvevő országok képviselői legutóbb márciusban tanácskoztak Minszkben.
(MOB, fotó: minsk2019)