Hosszú Katinka és Milák Kristóf is győzelemmel kezdett Nizzában

2021. 02. 08.

Hosszú Katinka és Milák Kistóf két-két győzelemmel kezdte meg 2021. évi szereplését Nizzában. A szabadfogású birkózók lengyelországi versennyel, a kötöttfogásiak Tatán edzőtáborozással készülnek a márciusi budapesti olimpiai kvalifikációs versenyre. Két magyar győzelemmel kezdődött az ausztrál nyílt teniszbajnokág első fordulója. Atlétáink két helyszínen indultak fedettpályás viadalon. A női kosárlabda-válogatott lemaradt az Eb-döntőről. Hétvégi összefoglalónk következik.

Úszás. Úszóink közül többen medencébe ugrottak Nizzában, a Golden-tour-sorozat első állomásán. Bár több értékes helyezést gyűjtöttek be, még messze vannak a csúcsormától. Hosszú Katinka 200 méter háton és 400 vegyesen, Milák Kristóf 100 és 200 pillangón győzött. Az időeredmények felejthetőek, hiszen Katinka négy század híján 4 perc 43 másodperc alatt teljesítette a 400 vegyest, miközben az általa tartott világrekord 4:26-tal kezdődik. 200 pillangón a magyar trió, sorrendben Milák Kristóf, Márton Richárd és Biczó Bence végzett az élen.

Golden Tour-sorozat, 1. állomás, Nizza; magyar érdekeltségű eredmények

Férfiak
100 m gyors: 1. Maxime Grousset (francia) 49.23, ...5. Milák Kristóf 49.78.
100 m hát: 1. Aposztolosz Chrisztou (görög) 25.04, ...7. Bohus Richárd 25.90.
200 m pillangó: 1. Milák Kristóf 1:56.80, 2. Márton Richárd 1:58.29, 3. Biczó Bence 2:00.44.
200 m hát: 1. Roman Mityukov (svájci) 1:57.65, ...5. Bernek Péter 2:02.02.
100 m pillangó: 1. Milák Kristóf 52.21, 2. Márton Richárd 53.36

Nők
200 m hát: 1. Hosszú Katinka 2:13.30.
400 m vegyes: 1. Hosszú Katinka 4:42.96
100 m gyors: Charlotte Bonnet (francia) 54.32, ...5. Gyurinovics Fanni 56.22.
400 m gyors: 1. Anna Jegorova (orosz) 4:09.13, ...5. Hosszú Katinka 4:22.49.
50 m hát: 1. Analia Pigree (francia) 28.30, ...7. Hosszú Katinka 29.34.
200 m pillangó: 1. Ana-Catarina Monteiro (portugál) 2:12.04, ...8. Hosszú Katinka 2:16.15

(Fotó: MBSZ/Martin Gábor; balra Antal Dániel)

Birkózás. Gőzerővel készülnek birkózóink a márciusi budapesti olimpiai kvalifikációs versenyre. A szabadfogású válogatott Lengyelországban edzőtáborozik. Néhányan részt vettek a Lengyel Kupán a sziléziai Milicz városában. Antal Dániel (70 kg), aki a decemberi belgrádi egyéni világkupán is kellemes meglepetést okozott, három győzelemmel a döntőig masírozott, ahol 3-0-ra kikapott a hazai színeket képviselő, honosított klasszistól, az Európa-bajnok, vb-ezüstérmes Magomedmurad Gadzsievtől és ezüstérmet szerzett. A további magyar versenyzők közül Vida Csaba (74 kg) 3 győzelemmel és 2 vereséggel, Korcsog Milán (97 kg) 2-2 győzelemmel és vereséggel az ötödik helyen végzett. A kötöttfogásúak Tatán készülnek egy nagy nemzetközi edzőtáborban, amelynek végén a lengyelországihoz hasonló nemzetközi megméretésre kerül sor szombaton. A nevezések alapján erős mezőny várható a viadalra, amolyan „mini Eb-re” van kilátás, amely néhány súlycsoportban válogatónak számít a márciusi budapesti európai olimpiai kvalifikációra.

(Fotó: MTI/EPA/Lynn Bo Bo)

Tenisz. Az ausztrál nyílt teniszbajnokságon a férfiaknál Fucsovics Márton a hazai Marc Polmans ellen több mint négy óra játék után öt szettben nyert. A nőknél Babos Tímea, miután állandó párostársa, Kristina Mladenovic a múlt héten visszamondta a páros szereplést a rejtélyes sérülésére hivatkozva, az egyesre koncentrál. Első ellenfelét a belga Ysaline Bonaventuret másfél óra alatt verte. A 2. fordulóban a háromszoros Grand Slam-torna-győztes svájci Stan Wawrinka lesz Fucsovics Marci ellenfele. Babos Timire az orosz Anasztaszija Potapova vár, aki az ATP-ranglista 101. helyén áll. A harmadik magyar Balázs Attila a spanyol Roberto Carballes Baena ellen kezd kedden az első fordulóban.

(Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt)

Atlétika. Baji Balázs hosszú kihagyás után a második, Kozák Luca pedig a harmadik helyen végzett 60 méter gáton a metzi francia fedett pályás atlétikai bajnokságon. A 110 méter gáton 2017-ben világbajnoki bronzérmes Baji Balázs 7.71 másodperccel ért célba a döntőben. Győzött a 2018-as fedett vb-n ebben a számban ezüstérmes amerikai Jarret Eaton 7.54-gyel, míg a másik magyar induló, Szűcs Valdó negyedikként végzett 7.79-cel. A hölgyeknél Kozák Danuta, aki idén először futott gáton, 8.07 másodperccel szerezte meg a harmadik helyet.

A csehországi fedett pályás nyílt bajnokságon, Ostravában hat magyar atléta indult. Az elmúlt héten Bécsben 3:37.55-ös idővel országos csúcsot futó Szögi Istvánnak ezúttal elég volt egy 3:39.28-as futás is a győzelemhez. Szintén 1500 méteren indult Wagner-Gyürkés Viktória, aki nem csak az ezüstérmet szerezte meg ezzel a sikerrel, hanem az indulás jogát is bebiztosította magának a márciusi Eb-re. Bakosi Péter 217 centiméteres teljesítménnyel harmadik helyen végzett magasugrásban. A 400 méteres síkfutásban Nádházy Evelin 53.78-as eredményt ért el, amivel a negyedik lett. Ezzel ugyan szűk fél másodpercet javítani tudott előző hétvégi bécsi idején, azonban pechére alig három századmásodperccel lemaradt a márciusi toruni Európa-bajnokság kvalifikációs szintjétől. Kerekes Gréta 60m gáton (8.20), Vindics Balázs 800m-en (1:47.62) lett ötödik.

A sportág fedett pályás Európa-bajnokságát március 5. és 7. között rendezik a lengyelországi Torunban.

(Fotó: hunbasket.hu)

Kosárlabda. A magyar női kosárlabda-válogatott az utolsó Eb-selejtező találkozóját Szlovákia ellen megnyerte, s ezzel csoportja élén állt, de még hátra volt a csoport befejező találkozója, a szlovák-holland összecsapás. A csoportban e találkozó előtt a magyarok kétszer verték a szlovákokat, de kétszer kikaptak a hollandoktól. Így a szlovák-holland találkozón a szomszédoknak csak 1-8 pont különbséggel volt szabad győzniük, s ekkor a magyar válogatott végez a csoportja élén, és kijut az Eb-re. A mérkőzés a negyedik negyed 6. percéig még számunkra jól alakult, hiszen a szlovákok csak 6 ponttal vezettek. Ezután két kihagyott holland támadás mellett jött két szabálytalanság miatti négy hibátlan büntetődobás, s a végén még egy ráadás pont. A 11 pontos szlovák siker a csoportelsőséget is jelentette számukra. Az Eb-döntőbe jutásának reménye még ekkor is élt, de az üdvösséghez, vagyis, hogy a magyar válogatott a kilenc csoport öt legjobb második helyezettjének egyike legyen, három kedvező eredményből legalább kettőnek össze kellett volna jönnie.

Montenegró hazai pályán, Podgoricában nem sok esélyt adott Izraelnek. A rigai lett–német találkozó, amelyen a németek sikerére nem volt esély, azt kellett kiszurkolni, hogy Lettország legfeljebb 16 ponttal nyerjen. Nos, öt perccel a vége előtt mindösszesen 12-vel álltak jobban a baltiak, de egy 11–0-s lett sorozat (78–57) után elszállt minden reménye a magyaroknak. A harmadik találkozó, a görög-bolgár összecsapás végeredménye így már nem is volt érdekes számunkra. Ezzel biztossá vált, hogy nemzeti csapatunk három egymást követő részvétel után, 2013-hoz hasonlóan ebben az esztendőben is lemarad az Európa-bajnoki részvételről.

(MOB-összeállítás; nyitókép: MTI/Czeglédi Zsolt)