A jégkorong-, majd az öttusa-szövetség képviselőinek részvételével folytatódott a Magyar Olimpiai Bizottság székházában kedden a MOB, tokiói olimpia jegyében meghirdetett konzultáció-sorozata, amelyen több mint 40 olimpiai sportági szakszövetség vesz részt. A konzultáció a téli olimpiai sportokra is vonatkozik.
Női jégkorongosaink eredményeiről dr. Kolbenheyer Zsuzsanna, a Nemzetközi Jégkorong Szövetség Női Bizottságának elnöke - a MOB Nemzetközi Kapcsolatok és Sportdiplomáciai Bizottságának tagja - számolt be. Jövő év áprilisában Budapesten rendezik meg a Divízió II-es világbajnokságot, melyen a hölgyek célja az „A” csoportba való feljutás. Erre a kibővített 10 csapatos Divízió I-es világbajnokság miatt nagyobb esélyük lesz, hiszen jelenleg a 14. helyen állnak a világranglistán. Az olimpiai kvalifikációnál arra törekszenek, hogy automatikus indulás helyett kvalifikáción keresztül lehessen megszerezni a kvótát. Több ország lobbizik annak érdekében, hogy az olimpiai mezőny is 10 csapatos legyen.
Egri Gergely sportigazgatótól megtudtuk, hogy a férfimezőnyben sajnos nincs reális esélyünk kijutni a 12 csapatos olimpiára. Céljuk a stabil A-csoportos világbajnoki szereplés, ennek érdekében a DVTK és a MAC Budapest a szlovák elsőosztályban játszik ősztől, elindult tavaly a Visegrád-kupa, amihez szlovák és magyar csapatok után már a lengyelek is csatlakoznának. A magyar ERSTE-liga is 3 csapattal bővült, ahol egy megegyezés alapján minden csapatban maximum 5 légiós szerepelhet, hiszen akkor jó egy bajnokság, ha kiegyenlített.
Idén elindult az önálló szakedzőképzés 14 fővel – köztük 2 női hallgató – a Testnevelési Egyetemen. Emellett van egy saját kétnapos regisztrált LTP-asszisztens képzésük. Ide elsősorban a szülőket akarják bevonni, akik részfeladatokat tudnak ellátni az U8–U18-as korosztályok mellett. Évente 30-40 fő vesz részt a képzésen, amit eddig mintegy 380 fő végzett el - erről dr. Géczi Gábor számolt be.
Szó esett ezek mellett a Hírcsák István-programról, amelynek megvalósulása esetén fedett, állandó jégkorongpályákat építenének.
A Magyar Öttusa Szövetség részéről Gallai István főtitkár számolt be a sportág jelenlegi honi helyzetéről és a jövőbeni tervekről. Elmondta, hogy a pentatlonisták utánpótlása kedvező eredményeket mutat, sok klubból kerülnek a korosztályos nemzetközi versenyekre utazó sportolók. Az idei ifjúsági olimpiára, melyet Buenos Aires-ben rendeznek meg október 6. és 18. között, eddig 2 kvótát sikerült szerezni. Ugyanakkor szóba került, hogy az eddigi háromtusát felváltja a négytusa, a jövő évi ifi Európa-bajnokságon már így fog szerepelni, a vívás jön majd be negyedikként. Elmondta azt is, hogy a „laser run” versenyszámmál sok fiatalt lehet a sportág számára bevonzani, toborozni, így ilyen irányba is tesz majd lépéseket a szövetség.
A közelmúltban változott meg itthon a válogatott vezetési struktúrája. Mind a férfi, mind a női csapat saját szövetségi kapitányt kapott, valamint a sportágnak külön utánpótláskapitánya van Szloboda József személyében, aki maga is részt vett a megbeszélésen, és bizakodóan tekint az őszi nemzetközi ifi játékokra.
Idén felnőtt Európa-bajnokságnak ad otthon Székesfehérvár július 17. és 23. között. A város már rutinos szervezőnek számít, így az előkészületek most is rendben zajlanak, az eddigi nevezések alapján igen nagyszámú résztvevővel kell majd számolni. A nemzetközi szövetség idén útjára indítja a fősikolai/egyetemi világbajnokságot, melyet először mi rendezhetünk meg, ám a versenytípus újdonsága és a nevezési nehézségek miatt sajnos a várthoz képest kevesebben fognak rajta részt venni. Budapesten rendezik majd jövőre a sportág olimpiai kvalifikációs világbajnokságát, mely még szervezés alatt áll; az eseménynek a Kincsem Park ad majd otthont.
Elkezdődött a felkészülés a 2020-as tokiói játékokra is, melynek első lépéseként egy ötszámos edzőtábor szervezése folyik a jövőbeni helyszínre.
A sportág egyik billegő lába a létesítményhelyzet, azon belül is a lovarda és a ló kérdése. Sajnos öreg a lóállomány, és évente körülbelül 2-3 lovat kellene cserélni, továbbá az idei két új ló mellé, a jövő évi vb miatt 5-6 állat vásárlása szükséges.
A bíróképzés a Testnevelési Egyetemmel együttműködésben folyik, továbbá évente egy továbbképzésre van lehetősége a szakembereknek, ám szakági igény lenne arra, hogy a vívásnál például képzett vívóbíró vezesse az asszókat a magyar bajnokságban, elkerülve ezzel az esetleges félreértéseket.
A Fábián László sportigazgató vezette konzultáció-sorozaton az eredményesség és az utánpótlás mellett a létesítményhelyzet, az egészségügyi háttér, a szakmai stáb, a financiális lehetőségek, az edzőképzés, a sportdiplomácia és a szakmai tervek is napirendre kerülnek. Az eseményen az EMMI és a MET képviselője is részt vesz.
A műugrók június elsején, a birkózók és a kosárlabdázók június 5-én, az evezősök és a vízilabdázók június 6-án, a tollaslabdázók és az íjászok 8-án, a vívók 11-én, a tornászok, ökölvívók, súlyemelők 12-én, az úszók, vitorlások és gördeszkások 13-án, a kézilabdázók és a karatésok 15-én, a triatlonosok és a curlingesek 19-én, a kajak-kenusok és röplabdások 21-én, a sportlövők és a labdarúgók 22-én vettek részt konzultáción.
A nyári konzultációk után ősz végén, tél elején várható az újabb forduló, majd azok azt követően is rendszeresek maradnak.
(MOB)