Fenntarthatóság és praktikum: minden, amit a téli olimpia helyszíneiről tudni érdemes!
Peking híres Nemzeti Stadionja, a Madárfészek immáron másodjára fogadta a világ sportolói elitjét, hiszen a 2008-as nyári játékok után a 2022-es téli olimpián is itt lobogott fel az olimpiai láng a nyitóünnepségen, és a záróünnepséget is itt rendezik majd. További négy olyan létesítmény várja a sportolókat, amelyek már a nyári olimpián is otthont adtak különböző versenyszámoknak. Ebből is látszik, hogy a téli játékok szervezői a helyszínek kialakításánál és későbbi üzemeltetésük során is kiemelt figyelmet szentelnek a fenntarthatóságnak.
A környezetvédelem jegyében Peking karbonsemlegességet célzott meg, ennek érdekében alacsony szén-dioxid kibocsátású létesítmények és közlekedési megoldások fogják kiszolgálni a játékokra érkezőket. Mindezek mellett ez lesz az első olyan olimpia, ahol a versenyhelyszínek energiaszükségleteit megújuló forrásokokból fogják ellátni – elsődlegesen a szél és a nap energiáját felhasználva.
A téli játékok központjában ezúttal három helyszín játszik kulcsszerepet, Peking, Yanqing és Zhangjiakou. A játékok ideje alatti környezetkímélő és gyors közlekedést a nemrégiben átadott távolsági gyorsvasút fogja megkönnyíteni, aminek segítségével mind a három olimpiai helyszín egy órán belül elérhető lesz.
Pekingi zóna
A pekingi zónában lévő olimpiai falu elsősorban a jeges sportokban versenyzőknek nyújt majd otthont. Az itt található 2300 fő befogadására alkalmas épületek a játékokat követően értékesítésre kerülnek. Ebben a zónában helyezkedik el a már említett Madárfészek stadion is.
National Aquatics Centre
- Curling
A 2008-as pekingi olimpia vizes versenyszámainak ikonikus helyszíne. Különleges, doboz alakú dizájnjára utalva kapta a „Water Cube” vagyis „Vizes kocka” becenevet, ami a téli játékokra jeges kockává alakul át. Kihasználva a helyszín sokszínűségét, a későbbiekben évszaktól függően téli és nyári sportágak otthonául fog szolgálni.
National Indoor Stadium
- Jégkorong
A tradicionális, kínai összecsukható legyezőre hasonlító komplexumban, a 2008-as nyári olimpián ritmikus gimnasztika, trambulin és kézilabda versenyeket rendeztek, most pedig a jégkorong mérkőzések egyik helyszíne lesz.
Wukesong Sport Centre
- Jégkorong
18 000 látogató befogadására alkalmas csarnok. A National Indoor Stadium mellett a jégkorong versenyek másik fontos bázisa lesz. A nyári játékokon is használt épület anno kosárlabda mérkőzések helyszíne volt.
National Speed Skating Oval
- Gyorskorcsolya
A gyorskorcsolya versenyeknek otthont adó National Speed Skating Oval az egyetlen újonnan épített helyszín, amely a 2008-as játékról már ismert Olimpiai Parkban helyezkedik el.
Capital Indoor Stadium
- Rövidpályás gyorskorcsolya, műkorcsolya
Az 1968-ban épült aréna számos ikonikus sportesemény helyszíne volt már. A nyári játékok alatt röplabda mérkőzések zajlottak itt, most a korcsolyázok fogják megmérettetni magukat.
Big Air Shougang
- Freestyle síelés Big Air, snowboard Big Air
A világ első állandó Big Air pályája, amely kétségtelenül az egyik legegyedibb helyszín a téli olimpián, egy korábbi acélgyár területén épült, négy ipari hűtőtorony hátterében. A játékokat követően fontos szerepet szánnak a komplexumnak, hiszen nem csak verseny- és edzőhelyszín, hanem kulturális és civil rendezvények központjává alakul.
Yanqing Zóna
A yanqingi olimpiai zóna az alpesi sí, bob, szánkó és szkeleton rendezvények helyszíne. Peking városközpontjától 75 km-re fekszik a terület, amely egy csodás természeti adottságokkal rendelkező síparadicsom. Az itt található olimpiai falut az észak-kínai hegyi falvak kulturális jellegzetességeinek megfelelően tervezték, hangsúlyt fektetve a kínai kultúra és a környezetvédelem aspektusaira. A falu 1430 főnek nyújt szállást az olimpia ideje alatt.
National Sliding Centre
- Bob, szkeleton, szánkó
A 2000 ülőhelyet és további 8000 állóhelyet biztosító központ az első sliding track pálya Kínában és egész Ázsiát tekintve is csak a harmadik. A játékok befejeztével edzés- és versenyhelyszínként fog funkcionálni a kínai válogatott számára.
National Alpine Ski Centre
- Alpesi síelés
A yanqingi olimpiai falutól északnyugatra, Xiaohaituo hegységben található olimpiai helyszín, egy hét pályából álló síközpont. A nagy befogadóképességű komplexumot később nemzetközi verseny- és edzésközpontként fogják használni.
Zhangjiakou zóna
Zhangjiakou, a népszerű kínai síparadicsom Pekingtől 180 kilométerre fekszik. A 2022-es téli játékok alatt sí és snowboard versenyek helyszíne lesz. Az itt kialakított 2640 fős olimpiai falut a játékok után üzleti klaszterré alakítják.
National Cross-Country Centre
- Sífutás, északi összetett
Ezt az új sífutóközpontot a játékok után újra parkosítják, valamint szabadtéri jégpályává alakítják, ami különböző rendezvények és sportesemények helyszíne lesz.
National Ski Jumping Centre
- Síugrás, északi összetett
A „Snow Ruyi” becenéven is emlegetett létesítményben rendezik a síugró és az északi összetett versenyeket. A komplexumban található síugrósánc kialakítása egy kínai talizmánra, a ruyi jogarra hasonlít, innen ered a becenév is.
Genting Snow Park
- Freestyle sí, snowboard
A már üzemelő síközpont ad otthont a Freestyle sí és snowboard versenyszámoknak a 2022-es téli olimpia alatt. A park két különálló részén zajlanak majd a versenyek, mindkettő 7500 néző befogadására alkalmas.
National Biatlon Centre
- Biatlon
Az észak-kínai hebei tartomány, Zhangjiakou városában található centrum lesz a biatlon versenyek központja. A jövőben az edzés- és versenyhelyszín funkciói mellett turisztikai célokra is szeretnék hasznosítani.
(olympics.com, Nyitókép: MOB/Szalmás Péter)