Téli olimpikonok anno: Martos György gyorskorcsolyázó

Téli olimpikonok anno: Martos György gyorskorcsolyázó

2014. 01. 09.
Megosztás

A Szocsira készülő olimpikonok bemutatásával párhuzamosan egy másik sorozatot is elindít a mob.hu. Olyan írásokat jelentetünk meg, melyekben korábbi téli olimpiákon részt vett, egykori sportolókat szólaltatunk meg. Első beszélgetőtársunk Martos György gyorskorcsolyázó volt, aki 1968-ban, a grenoble-i ötkarikás játékokon az 500 és 1500 méteres vesrenyszámban állt rajthoz.

"Egy könyv hatott rám, elolvastam, majd megtetszett a jégen való rohanás - ez indította el 12 éves koromban a sportpályafutásomat" - emlékezett vissza Martos György, aki 1955-ben, egy könyvtári látogatás alkalmával bukkant rá Ladányi Gedeon, "Gyorskorcsolyázás" - című kötetére.

Az ismerkedésből egy sikeres sportkarrier csúcsosodott ki, az egykori ifi bajnok olimpikon lett, majd hét, ötkarikás részvétel után, hetven év felett is utazik a következőre, Szocsiba, ahol a rövidpályás gyorskorcsolyázók technikai delegátusaként az ISU szabályok betartását fogja ellenőrizni.

Martos György 1955-ben kezdte a gyorskorcsolyázást, 1961-ben lett ifjúsági bajnok, majd ötször sprint összetett, tízszer pedig nagytávú összetett felnőtt bajnoki címet szerzett. 1964-ben, a helsinki vébén, 500 méteren, holtversenyben, magyar rekorddal 10. lett. "Rólam cikkezett a svéd, norvég, finn sajtó, hogy jött egy kis magyar, aki leverte a norvég élvonalat - ez akkor nagy dolog volt" - emlékezett vissza.

A '68-as, innsbrucki Universiadén, 1500 méteren 6. lett. "Tavaly, év végén, a trentói Universiadén odamentem Nagy Konrádhoz, aki most Szocsira készül, mondtam neki: Konrád, én a magam idejében 1500 méteren hatodik lettem, ehhez tartsd magad! Hát nem ő is hatodik lett, ugyan ezen a távon?"

Az 1968-as, grenoble-i téli olimpián 500 méteren 38., 1500-on 27. lett, országos csúccsal. "Egy párban futottam az akkori olasz bajnokkal, az akkor szinte verhetetlen Renato de Rivával. Végig én vezettem, rajt-cél győzelemmel zártam a futamot."

Martos György, Grenoble után, '92-től valamennyi téli olimpián részt vett, eleinte ISU-tisztviselőként, majd Torinótól technikai delegátusként - Szocsi lesz a nyolcadik olimpiája...

S, hogy mi változott sportágában a több mint négy évtized alatt? "Hatvannyolcban még szabadtéri pályán versenyeztünk, most már fedett csarnokban rendezik az olimpia gyorskorcsolyaversenyeit, így nincsenek külső, zavaró, időjárási tényezők: szél, eső, hó, hideg. A pálya felülete, maga a jég tudományosan összeállított módszerrel készül. Továbbá volt egy nagy fejlesztés, a "klaffogó", mozgó penge, a "clap skate", mely gazdaságosabb erőkihasználáshoz vezet."

Huszonegy éves versenyzői pályafutását követően most is aktívan foglalkozik a sportággal, a magyar szövetség szakmai alelnöke, az ISU elnökségének gyorskorcsolya szakági képviselője.

Martos György optimista a szocsi eredmények tekintetében, mind a leányoknál, mind a fiúknál is lát esélyt az első tíz, akár nyolc közötti eredményre, pontszerző helyezés megszerzésére.

Polgári foglalkozását tekintve a szállodaiparban dolgozott, 1967-ben végzett a Vendéglátóipari Főiskolán, majd különböző beosztások után, másfél évtizednyi igazgatói munkakör után, 2008-ban vonult nyugállományba.

Martos György már hagyományosan a téli olimpiákon ünnepli születésnapját, idén, február 20-án lesz 71 éves...

(Foto: MOB/Kovács Anikó)