Schmitt Pál, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) magyar tagja történelmi élménynek nevezte, hogy Pekingben megkezdődött a téli olimpia. A sportdiplomata a kínai fővárosban találkozott Gyulay Zsolttal, a Magyar Olimpiai Bizottság elnökével is.
A Hszinhua kínai állami hírügynökség készített interjút a korábbi köztársasági elnökkel, kétszeres olimpiai bajnok vívóval, aki elmondta, hogy átéli az Együtt a közös jövőért jelszót, és szeretne érmet átadni majd Liu Shaolin Sándornak és Liu Shaoangnak, a két magyar-kínai rövidpályás gyorskorcsolyázónak, akik négy éve a férfi váltóval megszerezték Magyarország történetének első téli olimpiai aranyérmét. A két testvér szombaton a vegyes váltóval szerzett bronzérmet Pekingben. A Liu testvérek édesapja kínai, az édesanyjuk magyar, folyékonyan beszélnek mindkét nyelven, és ez jól szimbolizálja a két ország kapcsolatát - írta a Hszinhua. "Ha a két testvér álma valóra válik, akkor mindkét ország zászlaját lengetik majd. Megértem, hogy az édesanyjuk készített egy kínai-magyar kettős zászlót. Szívükben ők ugyanannyira kínaiak mint magyarok, nagyra értékeljük és nagyon szeretjük őket" - mondta Schmitt Pál.
Schmitt Pál történelmi élménynek nevezte a pénteki megnyitót, hangsúlyozva, hogy Peking az első város, amely nyári és téli játékoknak ad otthont. "Másodszor vagyok itt ebben a stadionban: 2008-ban a nyári, most pedig a téli olimpián. Mindkettő a kiváló és felejthetetlen élmények közé tartozik" - mondta a 79 éves NOB-tag. "Nagyon nagyra értékeljük a kínai vezetésnek, a Kínai Olimpiai Bizottságnak, a szervezőbizottságnak a munkáját, hogy mindezt lehetővé tették."
Az olimpiára korlátozott számban csak meghívott nézők mehetnek be, a megnyitón is így lehettek jelen. Figyelembe véve a sportolók biztonságát a koronavírus-járvány alatt, Schmitt Pál elmondta, megérti a döntést, mert a versenyzők a fontosak. A televíziónak, valamint közösségi médiának köszönhetően a világ ettől függetlenül képes nyomon követni az eseményeket. "Nagyon fontos, hogy az olimpia megkezdődött. Az előző olimpiát a világjárvány miatt egy évvel el kellett halasztani. De most itt vagyunk, és ez bizonyítja, hogy a sport minden nehézséget legyőz" - mondta a Magyar Olimpiai Bizottság tiszteletbeli elnöke, aki szerint más a nyári és téli olimpia, de az értékek ugyanazok: minden sportoló arról álmodik, hogy olimpikon legyen, tagja legyen nemzete küldöttségének, mindannyian jó eredményt, egyéni csúcsot szeretnének elérni vagy érmet szerezni.
A NOB magyar tagja a kínai hírügynökségnek azt is jelezte: sajnálja, hogy bizonyos országok diplomáciai bojkott-ott hirdettek Kína ellen, mert az olimpia nem a politikáról szól. "Az olimpia a békét szolgálja, célja, hogy egyesítse a különböző embereket. Legyünk együtt, nyilvánítsuk ki, hogy egyek vagyunk, együtt teszünk a közös jövőért" - hangsúlyozta Schmitt Pál.
Schmitt Pál kiemelte, hogy az olimpia és mindenki szegényebb azzal, hogy a koronavírus-járvány miatt nem lehetnek jelen nézők, vagy csak korlátozott számban, és külföldi szurkolók egyáltalán nincsenek Pekingben. "Az olimpia a sportról és a kultúráról szól. Minden résztvevő bemutathatja a maga történelmét, kultúráját, gasztronómiáját. Most ilyenre nincs lehetőség, nem lehet például Magyar Házat működtetni Pekingben az olimpia alatt" - jegyezte meg. Hozzátette: most az volt a legfontosabb, hogy a játékokat megrendezzék, de a világjárvány miatt csak szigorú feltételek mellett. Szerinte a szervezők remekül vizsgáznak, a létesítmények döntő része már készen volt, hiszen ezekben a 2008-as nyári olimpián már rendeztek versenyeket, most igazán a hegyi zónákban kellett beruházásokat végezni.
Schmitt Pál szerint nagyot dobna a magyar téli ötkarikás mozgalmon, ha egy csapat ki tudna jutni az olimpiára. Példaként hozta fel a jégkorongosokat, a nők például az utolsó mérkőzésen bukták el a pekingi részvételt. "Az elmúlt téli olimpiákon nagyjából 15-25 indulónk volt, most 14. Nagyot dobna a létszámom egy csapatsport kijutása. Az viszont nem kérdés, hogy short trackben mindig ott leszünk, ráadásul versenyképesen!" - hangsúlyozta a NOB magyar tagja.
Elmondta, hogy a rövidpályás gyorskorcsolya vegyes váltó vasárnap esti éremátadásra nem mehetett el a szigorú protokoll miatt. A nap folyamán pedig találkozott Gyulay Zsolttal, a MOB múlt szombaton megválasztott elnökével.
(MTI; fotó: MOB)