A héten tartották a csapatvezetői (Chef de Mission) szemináriumot a nemzeti olimpiai bizottságok képviselőinek Pjongcsangban, az egy év múlva kezdődő XXIII. Téli Olimpiai Játékok helyszínén. A Magyar Olimpiai Bizottságot (MOB) dr. Nagy Zsigmond nemzetközi igazgató képviselte, aki a helyszínről számolt be a legfontosabb történésekről.
Extrém hideg, 30 cm friss hó, de lelkes, barátságos és készséges szervezők fogadták a csapatvezetői értekezlet résztvevőit, akik 78 országból és a világ minden tájáról érkeztek Koreába. Az olimpiai csapatvezetői értekezlet immár klasszikusnak mondható célja, hogy a tagországok által delegált csapatvezetők és operatív szakemberek teljeskörű és részletes tájékoztatást kapjanak az olimpiai szervezési feladatokról, funkcionális területekről és a NOB szabályairól egy évvel az Olimpiai Játékok előtt. Az értekezlet során a delegáltak nemcsak beleláthatnak az előkészületekbe, de konkrét javaslatokat tehetnek és kéréseket is megfogalmazhatnak mind a saját csapatuk, mind a globális célok teljesülésének céljával.
Pjongcsang a havas, míg Gangneung térség a jeges sportágaknak ad otthont. Ennek megfelelően mindkét térség saját Olimpiai Falut épít, amelyek között a távolság mintegy 40 km, közvetlen menetrendszerinti járattal az utazási idő alig félóra. Bátran kijelenthető, hogy Pjongcsang és Gangneung is világszínvonalú, minden igényt kielégítő és már elkészült létesítményekkel várja a versenyzőket. Összhangban a NOB Agenda 2020 reformprogramjával a szervezők a sportolókat állítják az esemény középpontjába, e céljukat a szervezőbizottság elnöke, Li Hi Pom úr a szeminárium alatt többször is hangsúlyozta. Készületi állapotot tekintve a sportlétesítményeket befejezték és használatba adták. A hátralevő egy évben 22 olimpiai és 4 paralimpiai tesztverseny rendeznek mintegy 6.000 résztvevővel 90 országból. Egyedül a tesztversenyek költségvetése meghaladja a 35 millió USD-t.
Kétséget kizáróan és elfogultság nélkül meg kell állapítani, hogy mind Pjongcsang, mind Gangneung világszínvonalú, ultramodern és technikailag tökéletes és már üzembe helyezett, több ízben kipróbált létesítményekkel várja az olimpikonokat és paralimpikonokat. Az Olimpiai Játékokhoz méltó minőségű létesítményeket a sportolók bizonyosan örömmel veszik birtokba.
A téli olimpiai versenyprogramon 15 sportág és 102 versenyszám szerepel 2018-ban. Az eredeti 16 versenynap 2 további, -1. és 0. versenynappal egészül ki, így a teljes időszak 18 versenynapot tesz ki. A versenyprogramról a snowboard parallel szlalom kikerült. Azonban 6 új versenyszám került fel a programra az alábbiak szerint: alpesi sí csapat (nemzeti női-férfi vegyes válogatott), snowboard big air (női/ffi), nagypályás gyorskorcsolyában tömegrajt (női/ffi) és curlingben a vegyes páros (nemzeti női-férfi vegyes válogatott). Számunkra a curling vegyes páros versenyszám programra kerülése igazi öröm és reménysugár, ugyanis ebben a számban a magyar válogatott komoly kvalifikációs eséllyel bír, és kiváló eredményekkel rendelkezik.
A csapatvezetői értekezlet során, úgy nevezett „One-on-One Meeting” keretében POCOG-MOB kétoldalú tárgyalást folytattunk, ahol a szükséges előkészületek, adat, protokoll, logisztikai, szervezési, részvételi és csapatügyeket, kérdéseket és kéréseket egyeztettük. A kétoldalú egyeztetésen kértük, hogy a magyar csapat zászlófelvonási ünnepségére egy nappal a megnyitó előtt, lehetőleg 2018.02.08. napján kerüljön sor. A szöuli magyar nagykövetség részéről Kálmán Andrea kulturális attaséval folyamatos munkakapcsolatban vagyunk és a magyar olimpiai küldöttséget érintő összes diplomáciai, protokoll kérdésben egyeztetünk. Köszönetünket szeretnénk kifejezni a szöuli magyar nagykövetség vezetőinek és munkatársainak, kiemelten Csaba Gábor Nagykövet úrnak a proaktív és hatékony együttműködésért, amellyel előkészületeinket segítik és megkönnyítik.
A Magyar Olimpiai Csapat szempontjából néhány kihívással kell szembe nézni, így elsősorban a tengerparti jeges, és a hegyi havas versenyhelyszínek közötti távolságok, a csapat megosztottsága úgy időben, mint földrajzi térben, a 8 órás időeltolódás, a várható extrém hideg, és az általános szálláshiány. A lényeg és az álom azonban változatlan számunkra: a Magyar Téli Olimpiai Csapat töretlenül hisz abban, hogy 2018-ban megszerezhetjük a hosszú évtizedek óta várt legelső téli olimpiai aranyérmünket, bajnoki címünket!
Korea 1988 után ismét készen áll arra, hogy a világ olimpiai családját vendégül lássa. A szöuli Olimpiai Játékok eszmei értékei tovább élnek, generációk viszik tovább emlékét és örökségét. Korea a 2018-as játékokkal belépett azon nemzetek sorába, akik immár nemcsak nyári, de téli olimpiát is rendezhetnek. Kétségtelen, a szöuli olimpiai jelentősen hozzájárult az ország megnyitásához, a globális piacra való kilépéséhez és a gazdasági felemelkedéséhez. Egészen bizonyos, hogy a jövői évi résztvevők egy fantasztikus, kiváló szervezésű és felső kategóriás olimpián vehetnek majd részt, amely emlékezetükbe ugyanúgy mélyen be fog vésődni, mint azoknak az emlékezetébe bevésődött, akiknek megadatott, hogy a szöuli olimpián részt vehettek 30 évvel ezelőtt!
(MOB)